To je to što me zanima!

Afere Spačva i Šegon koštale su Linića ministarske fotelje

Zoran Milanović smijenio je bivšeg ministra financija Slavka Linića 6. svibnja zbog slučaja Spačva. Prije toga, sukobili su se zbog Linićeva pomoćnika Branka Šegona
Vidi originalni članak

Ne vidim više mogućnost za nastavak suradnje s ministrom Linićem, rekao je premijer Zoran Milanović 6. svibnja na konferenciji za novinare objavljujući smjenu dotadašnjeg ministra financija. 

- Predstečajne nagodbe su diskrecijski postupak i moraju biti besprijekorne bez ikakve sumnje. Država se ne može oštećivati i tu se ne može govoriti o očuvanju radnih mjesta. Moj posao je da se uvjerim u to da institucije, kojima sam na čelu, svoj posao rade na čist i transparentan način. Greška se može dogoditi, ali onda se moraju utvrditi odgovorni za to - istaknuo je premijer.

Milanović je Linića smijenio jer se nije očitovao na njegov zahtjev da objasni zašto je zemljište Spačve država preuzela po cijeni od 33,58 milijuna kuna, iako je naknadna procjena Porezne ukazivala da to zemljište vrijedi šest milijuna kuna. Milanović je otkrio da ga je na taj nesrazmjer upozorila upravo bivša šefica Porezne uprave Nada Čavlović Smiljanec kojoj se taj slučaj učinio sumnjivim početkom godine. Smiljanec je pak rekla da se ne sjeća tih ugovora, ali kaže da je dobivala stotine dokumenta koje su pripremali drugi ljudi iz Porezne uprave. 

Podsjetimo, u prosincu 2012. Dario Puljiz, vlasnik drvo-prerađivačke industrije Spačva iz Vinkovaca, zatražio je predstečajnu nagodbu. Linić je u ime Ministarstva kupio zemljište Spačve za 33 milijuna kuna iako mu je Porezna rekla da vrijedi daleko manje. Uskok je potom od Ministarstva financija zatražio žurno dostavljanje cjelokupne dokumentacije koja se odnosi na kupovinu zemljišta.

Smijenjeni Slavko Linić  kazao je kako je sve u predstečajnoj nagodbi oko tvrtke Spačva d.d. učinjeno u skladu sa zakonom. Ostavku je prihvatio rekavši kako je to ''odluka predsjednika Vlade'', a ubrzo nakon toga aktivirao je zastupnički mandat u Saboru. 

Afera Šegon

Prije toga, Milanović i Linić zaratili su zbog slučaja Šegon. Naime, tvrtka Facta Vera, u kojoj  Branko Šegon ima 20 posto udjela u vlasništvu, dobila je od HBOR-a kredit od 31,4 milijuna kuna. Povjerenstvo za sprječavanje sukoba interesa, nakon istrage, ocijenilo je da je Šegon bio u sukobu interesa, odnosno da je stavio privatni interes iznad javnog kada je uzeo kredit.  Povjerenstvo je utvrdilo kako nitko drugi nije dobio kredit pod uvjetima i s kamatama kakav je dobio bivši pomoćnik ministra financija. 

- Čekao sam odgovor, a do toga nije došlo. Tražio sam od ministra da ga smijeni i na kraju sam to morao učiniti ja - rekao je premijer Milanović kasnije komentirajući slučaj Šegon.

Unatoč odlukama premijera i Povjerenstva, Linić je do kraja ostao uz Šegona naglašavajući da je za vrijeme rada u Ministarstvu obavljao dužnost odgovorno i u skladu s ovlaštenjima koje je imao. 

>>> A sad rat do istrebljenja: Sve o tajnom planu Linićeva puča i Zokijevom protuudaru čitajte u novom broju Expressa

Idi na 24sata

Komentari 20

  • antiprotivna 29.05.2014.

    Milanović reče: "Predstečajne nagodbe su diskrecijski postupak i moraju biti besprijekorne bez ikakve sumnje. Država se ne može oštećivati i tu se ne može govoriti o očuvanju radnih mjesta". O tempora, o mores! Pa gospodine premijeru, nema diskrecijskog postupka kad se opraštaju dugovi prema dobavljačima i državi, jer su porezi i doprinosi novac naroda a ne predmet ičijeg diskrecijskog postupka. Besprijekorne i bez sumnje nisu od prvog dana, baš posve suprotno. Oštećeni su svi osim dužnika, zaštićena je jedino njegova imovina i on sam od progona. Svi drugi plaćaju vrlo visoku cijenu. To ste morali znati i pratiti od prvog dana, ako niste onda je to vaša krivnja.

  • sestro 29.05.2014.

    ovo je samo kap u moru..prave afere se očekuju tek kad odu s vlasti..

  • tessa 10 29.05.2014.

    Milanović je politički mrtav a Linić se pokušava obranit od svojih nedjela.

Komentiraj...
Vidi sve komentare