To je to što me zanima!

"Ako se banke neće držati rokova, dobit će oštre kazne"

Dugo vremena je trajala agonija građana, i ne bih htio sada reći da slijedi agonija banaka, ali neka si malo razmisle. Neka nekog drugog boli glava, kaže Lalovac
Vidi originalni članak

Ministar financija Boris Lalovac gostovao je u RTL Direktu i osvrnuo se na rat s bankarima.

- Osjećamo se dobro. Svi smo ustrajni da primjena ovog zakona bude u Saboru u četvrtak, u petak glasanje, i to je za nas završena priča - rekao je Lalovac, a na pitanje o pravnim mjerama banaka kojima se prijete ovrhama i deložacijama građana rekao je: 'Ja sam temperamentna osoba, kad sam to pročitao, jako sam se loše osjećao i sam si rekao da banke više nikome neće prijetiti u Hrvatskoj. Ni građanima, ni Vladi. Mi ćemo na to vrlo žestoko dogovoriti. To nije realno, oni mogu svaki dan raditi deložacije, bez obzira u kojoj valuti vi imali kredit, ali na tome ćemo morati poraditi jer ovo je socijalna država i svatko ima pravo na dom'.

Lalovca ne brine i moguća arbitraža koju su najavile banke.

- Vrlo jasno smo govorili, nek se koncetriraju na izračune, zakon koji ishodi parlament - toga se moraju pridržavati. Ukoliko bude kakvih zaustavljanja zakona, drugi zakon je pripremljen, porez na aktivu je pripremljen. Ako je 400 milijardi kuna, ukupna bankovna aktiva može iznositi 1 posto. Uzet ćemo konoliko oliko nam treba - rekao je Lalovac i dodao: 'Ako banke počnu razvlačiti stvar, nitko zadovoljni od mene jer ću napuniti državnu blagajnu'.

- To znači da će biti vrlo oštre kazne prekršajnim odredbama za odgovorne osobe i cijelu banku. 55 tisuća puta te kazne su jako veliki iznosi. Ukoliko dobiju tužbu, porez na ukupnu aktivu ćemo aktivirati - rekao je Lalovac.

Lalovac se dotakao i rebalansa proračuna kojeg Vlada donosi u utorak na sjednici kasno popodne. 

Rebalans proračuna: Deficit se neće mijenjati

- Bit će veći rashodi, veći prihodi, deficit se neće mijenjati. Iznosit će oko 12,5 milijardi, što je 3,8 posto, ponovno govorim po keš principu. Najveći korisnici poput ministarstva znanosti dobit će oko 300 milijuna kuna, ministarstvo socijalne skrbi 150. Idemo na indeksaciju mirovina - poručio je Lalovac.

'Banke, imate još 15 dana, počnite kalkulirati anuitete klijentima'

Na pitanje da li se boji arbitraža kojima banke prijete, ministar financija Boris Lalovac je u ponedjeljak gostujući na NovojTV rekao:

- Ne, vrlo jasno smo rekli da trebamo zaštititi građane, i poruka bankarima je,- umjesto da se sada bave arbitražama, imate još 15 dana, počnite kalkulirati anuitete svojim klijentima. Uvijek ste govorili da su vam klijenti na prvom mjestu, pokažite to i dajte se u posao - poručio je Lalovac. 

Lalovac je rekao i da se sastao s guvernerom HNB-a te da je upravo Boris Vujčić predložio konverziju u eure jer bi konverzija u kune bila štetna. 

- Smatramo da upravo s konverzijom u eure, i na ovakav način dati ljudima da izađu iz dužničkog ropstva, neće biti problem. Pogotovo jer se i 2010. u izvješću HNB-a pokazalo da su banke zaradile 3,5 milijarde kuna od tečajnih razlika. Također se navelo da su banke na izvedenicama gdje su se štitile od švicarca, izgubile 3,3, milijarde kuna, ali njihove matice s kojima su one zatvarale te švicarce, one su zaradile 3,3 milijarde kuna - rekao je Lalovac. 

- Dugo vremena je trajala agonija građana, i ne bih htio sada reći da slijedi agonija banaka, ali neka si malo razmisle što su davali. Bitno je da se sada agonija građana makne, i neka nekog drugog boli glava - rekao je Lalovac.

Idi na 24sata

Komentari 158

  • Tihomir Čuljak 15.09.2015.

    Bivši bankar Lalovac ide pos vome a iz HNB -a jedan dan govore jedno drugi dan drugo. Čini mi se kako u HNB-u imamo ljude koji su bili odlični štreberi koji o makroekonomiji sve znaju, ali ništa ne razumiju, pa jedan dan govore kako će zakon o franku utjecati na tečaj, a drugi dan kako neće. Kada bi ti tipovi doista znali nešto o bankarstvu onda bi im bilo potpuno jasno kako banke nisu dobrotvorne organizacije koji se brinu o interesima svojih komitenata, poduzetnika i o proizvodnji i izvozu. Banke su privatna poduzeća koja prodaju svoju robu (kredite), a cilj im je maksimalizirati profite svojim dioničarima. Ako to loše rade bivaju smijenjeni. Zakon o franku smanjit će profitabilnost banaka, a tada bi bankarski analitičari mogli doći do zaključka kako postoje tržišta gdje mogu više zaraditi uz manji rizik. Tada bi oni devize mogli prebaciti na to tržište, a tada bi tečaj kune doista mogao pasti, Pošto cijena svake robe pada kada se količina robe na tržištu smanji. Zbog pada tečaja i valutne klauzule tada bi u probleme imali svi koji za sada uredno vraćaju kredite. Kako bi se ovakav rizik za dužnike izbjegao bilo bi potrebno najprije ukinuti valutnu klauzulu za sve nove kredite, a stare kredite bi trebalo konvertirati u kunske po tečaju na dan donošenja zakona. Na taj način banke ne bi imale pravne argumente za tužbe. Nakon toga bi HNB trebao preko HBOR-a odobriti nove kunske kredite sa kamatom od 2 posto koji bi služili za prebijanje starih deviznih kredita.

  • borovina1981 15.09.2015.

    Agonija će završiti kada drugovi odu s vlasti.

  • Gordana Firšt 15.09.2015.

    Iskreno rečeno u redu je da se onima koji su takve kredite digli pomogne, ali ako se pomogne tim prevarenim na štetu ostalih onda smo svi prevareni. Neka oni koji su dozvolili takvo šta snose teret. A to su banke. Samo one su se na vrijeme osigurale i nema nam spas, ma koliko se Lalovac mrštio. Beba je on za ove medvjede kojima smo mi svi samo plijen.

Komentiraj...
Vidi sve komentare