To je to što me zanima!

Borba s komarcima: Eterična ulja mogu izazvati jaku alergiju

Nisu li alergični na neki od sastojaka, odrasli mogu koristiti sve vrste narukvica. Na svakoj narukvici piše koliko stara djeca je smiju nositi, a jastučiće za krevetić djeca ne smiju dirati
Vidi originalni članak

U borbi protiv dosadnih insekata, kao što su komarci, postoje mnogi pripravci, takozvani repelenti, a ima ih sintetskih te na prirodnoj bazi. Mogu se nanijeti sprejanjem ili mazanjem, a ima ih i u obliku samoljepljivih trakica ili narukvica.

Narukvice i jastučići čije smo deklaracije iščitavali sadrže eterična ulja biljaka koja imaju odbijajuća svojstva po insekte. Među češčim uljima koriste se biljna ulja lavande, klinčića, citronelol, ulje eukaliptusa, cimeta i dr.

Sastojak PMD, koji se inače prirodno nalazi u ulju citronele i nekim drugim eteričnim uljima s repelentnim učinkom, dobar je u borbi protiv komaraca i ostalih insekata. Podjednako je dobar u borbi protiv uboda kao i DEET, sintetski spoj koji je u upotrebi od 1957., kad ga je počela upotrebljavati američka vojska.

Istraživanje objavljeno 2015. pokazalo je da nisu svi repelenti jednako učinkoviti te da njihov učinak ovisi i o vrsti komaraca. Navode i da proizvod na bazi ulja limunskog eukaliptusa ima sličan učinak i vrijeme djelovanja kao i sintetski DEET.

Eterično ulje limunskog eukaliptusa je sastojak koji se često pojavljuje u proizvodima koji odbijaju komarce. Zbog repelentnog svojstva često ga se uspoređuje sa sintetski dobivenim repelentima. Iz njega se također proizvodi sastojak s još jačim repelentnim svojstvima imena citridiol.

Poznati sastojak koji također ima repelentna svojstva je i geraniol. Poznat je i kao miris iz geranija i ruže, a jedan je od sastojaka koji se može pronaći u cigaretama kao korigens okusa.

Eterično ulje citronele također je vrlo učinkovito u odbijanju insekata, a može se koristiti zasebno ili u kombinaciji. I ulje citronele sadrži geraniol protiv insekata.

Poznato ljekovito ulje koje također odbija komarce je i ulje neema. Odličan je repelent, a sadrži aktivnu tvar azadirahtin. Neugodnog je mirisa po češnjaku pa se često upotrebljava u kombinaciji s drugim uljima.

I kod korištenja preparata na biljnoj bazi važno je držati se preporuka. Deklaracije navode način upotrebe, preporuke za nanošenje, mjere opreza i ograničenja te vrijeme djelovanja, odnosno učinkovitosti proizvoda. Proizvod treba koristiti u roku valjanosti navedenom na deklaraciji i na propisani način. Poštovanjem uputa mogućnost neželjenih učinaka smanjuje se na minimum, a maksimalno se postiže optimalni učinak proizvoda.

Prirodno sredstvo s učinkovitim djelovanjem može se načiniti tako da se mala količina ulja neema pomiješa s kokosovim uljem te se njime namaže koža. Kokosovo ili neko drugo ulje se stavlja iz razloga što su eterična ulja u čistom stanju obično preagresivna za kožu. Prostor u kojemu boravimo može se zaštititi tako da se na komad vate nakapa nekoliko kapi eteričnog ulja, primjerice liminunski eukaliptus, lavanda ili ulje citronele, koja imaju najbolji učinak.     

Idi na 24sata

Komentari 2

  • Airborne101st 21.07.2017.

    mene je nesto opizdilo prije 6dana i sad imam otikariju nikako da prode

  • ridikulus 21.07.2017.

    Ja koristim ulje citronele, malo lavande, malo medicinskog alkohola i vodu - sve u sprey bočicu i s tim nas prskam. Već par godina tako i zadovoljna sam. Možda se malo češće treba poprskati ali ugodno miriše i dođe me jeftinije - a djeluje...

Komentiraj...
Vidi sve komentare