To je to što me zanima!

Božinović: Povećavamo kazne za prekršaje, jer dosadašnje nisu ispunjavale svoju svrhu

Zakon na snazi datira iz 1977., a ovo je prva Vlada koja je krenula u izmjene povećanje kazni kako bi se sprječavali prekršaji i osuvremenio zakon, pojasnio je Božinović
Vidi originalni članak

Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović rekao je u srijedu kako se ide u povećanje prekršajnih kazni za primjerice kršenje javnog reda, osobito širenje mržnje u javnom prostoru do čak 4000 eura, budući dosadašnje nisu ispunjavale svoju svrhu.

Božinović je u emisiji Hrvatskog radija "A sada Vlada" pojasnio kako se radi o zakonu koji je na snazi još od 1977. i da su prva Vlada koja je krenula u izmjene radi povećanje kazni kako bi se sprječavali prekršaji i osuvremenio zakon koji je nastao u drugom vremenskom i ideološkom kontekstu.

AFERA SORTIRNICA Božinović: Policija je jako vezana s Europolom, politika dobiva europsku dimenziju

Napomenuo je kako je uspostavljena međuresorna skupina, jer zakona zahtijeva temeljitu reviziju, odnosno treba donijeti potpuno novi zakon o javnom redu i miru koji je jedna od temeljnih policijskih alata s obzirom na to da se tiče sigurnosti svih građana na javnom prostoru.

Stručna međuresorna rasprava treba dati odgovore na brojna pitanja, rekao je Božinović i dodao kako se pojedini prekršaji ne mogu sankcionirati tako da više košta policijsko postupanje, nego kazna koja se uplati u Državni proračun. S tom praksom se prestaje, osobito za recidiviste. poručio je Božinović.

Upitan zašto u zakonu nije navedeno i isticanje fašističkih simbola pa i specificiranje ustaškog pozdrava, Božinović je rekao kako se zakon u tom dijelu nije mijenjao, jer je za to potrebna opsežnija zakonska izmjena.

MIJENJA SE ZAKON Stižu nove kazne?! Za urlanje ustaškog pozdrava 4000 eura

Vezano uz primjenu schengenskog graničnog režima, Božinović je istaknuo kako funkcionira kako je i pripremljen, podsjetivši da je su 26. ožujka granične kontrole za schengensko područje ukinute i u zračnim lukama.

Vidi se kako je Hrvatska potvrdila da je spremna za granicu Schengena i svi podaci govore da se radi o velikom iskoraku kada su u pitanju sigurnost i protočnost kroz hrvatske granice. Policijski službenici su raspoređeni prema vanjskim granicama Srbiji i BiH, a dio njih, oko 500, radi na kompenzacijskim mjerama koje, prije svega uključuju borbu protiv krijumčarenja migranata i takve slučajeve imamo svakodnevno, rekao je ministar.

Ocijenio je kako smo tu vrlo uspješni i izvijestio da je ove godine dosad uhićeno oko 250 krijumčara. Taj posao nije jako vidljiv, ali je itekako važan za sigurnost RH i EU. Stoga je, istaknuo je, hrvatska policija na razini EU prepoznata kao jedna od najaktivnijh.

MJERE OD 1,7 MILIJARDI EURA Vladin paket mjera od nedjelje je na snazi. Evo koliko iznose sve naknade i kome sve stižu

Ministar Božinović je komentirao i informaciju da je bivša predsjednica države Kolinda Grabar-Kitarović i dalje pod policijskom zaštitom rekavši kako je to procedura u kojoj se zna kako to ide. Odgovarajuće službe rade procjenu, predlažu Vladi koja donosi odluku. Dakle, ništa novo i ništa neuobičajeno, rekao je.

MUP provodi tu zadaću, a ta vrsta zaštite nije rezervirana samo za bivše ili aktualne dužnosnike, nego se temeljem procjene može odrediti i drugim osobama za koje se procijeni da je njihova sigurnost upitna ili da im prijeti nekakva ugroza, podsjetio je.

 

 

Idi na 24sata

Komentari 3

  • yocko 05.04.2023.

    Božinoviću ti najprije napravi reda u policiji onda odi građane kažnjavati,a ne da ti drugi iz mirovine upravljaju sa policijom kako njima paše.

  • RoyBean 05.04.2023.

    Stvar je u neradu policije pa su se nasilnici osilili. Ne možeš vijedti nigdje u gradu Zagrebu uniformiranog policajca. Zato su predebeli od sjedenja u uredima ili sjede kod šričenih osoba.

  • kaius 05.04.2023.

    znači sada ako te netko napadne i ti se braniš a po njihovom običaju onda je to remećenje reda i mira ako se braniš kazna 4000 eu?

Komentiraj...
Vidi sve komentare