To je to što me zanima!

Plan za Brexit je - propao: Evo što bi se sada moglo dogoditi...

Vlada ima mogućnost započeti pregovore o novom sporazumu o Brexitu. Za to bi trebalo vremena što znači da bi se primjena Članka 50. trebala odgoditi za najmanje pola godine
Vidi originalni članak

Britanski zastupnici uvjerljivom su većinom u utorak navečer odbacili plan za Brexit premijerke Therese May, izazvavši političku neizvjesnost koja bi mogla dovesti do neuređenog izlaska iz EU-a, pa čak i do povlačenja referendumske odluke iz 2016. o izlasku iz Unije.

NAKON TEŠKOG PORAZA MAY Novi pregovori s Bruxellesom: Brexit se odgađa do prosinca?

Dan nakon povijesnog poraza May u parlamentu, mnogi se pitaju što dalje?

BBC donosi pet mogućih scenarija:

1. Izlazak iz EU bez sporazuma

Ne uspije li se ništa drugo dogovoriti, izlazak iz EU bez ikakvog sporazuma dogodit će se 29. ožujka. No, postoje naznake da će većina zastupnika u parlamentu pokušati zaustaviti takav Brexit koji bi cijelu zemlju odveo u neizvjesnost. 

BRITANCE ČEKA PRAVI KAOS Potopili May: Odbili sporazum o Brexitu, a 'visi' joj i fotelja

2. Novi pregovori

Vlada ima mogućnost započeti pregovore o novom sporazumu o Brexitu. Za to bi trebalo vremena što znači da bi se primjena Članka 50 trebala odgoditi za najmanje pola godine. Kako bi se ostvario ovakav scenarij, Velike Britanija mora poslati zahtjev EU za novim pregovorima, a odobriti ga moraju sve EU članice. Odbije li EU nove pregovore, Britanci će morati odabrati neku drugu opciju.

3. Novi referendum

Vlada može parlamentu ponuditi raspisivanje novog referenduma. I u tom slučaju Brexit, zakazan za 29. ožujka, morao bi se odgoditi. Zbog britanskih zakona, procedure oko raspisivanja ovakvog referenduma mogu trajati dugo pa bi ljudi na birališta mogli izaći tek za oko dvije godine.

VISI JOJ I FOTELJA? A što dalje? Očekivani poraz za May ostavlja Britance u limbu

4. Izvanredni izbori

Theresa May može odlučiti kako je najbolji način za prebroditi novonastalu situaciju raspisivanje novih izbora. Takvu odluku moralo bi podržati dvije trećine zastupnika. I ova procedura traje što ponovno znači odgodu ranije zakazanog Brexita.

MORA UVJERITI ZASTUPNIKE Zadnji pokušaj May: 'Dajte podršku dogovoru o Brexitu'

5. Druge mogućnosti

Europski sud pravde stava je da Velika Britanija može odgoditi primjenu Članka 50 o izlasku iz EU. No, pitanje je hoće li Theresa May "preživjeti" na svojoj funkciji vođe Konzervativaca i britanske premijerke. Čak i ako ne pokrenu postupak njene smjene, postoji mogućnost i da ona da ostavku što će pokrenuti kampanju za novog lidera Konzervativaca. U Britaniji je tako moguć dolazak novog premijera ili premijerke ili uspostava nove vlade. I ovi scenariji, kao i raniji, vjerojatno bi značili odgodu Brexita.

VIDEO: Lanjski prosvjed protiv Brexita, na ulicama 500.000 ljudi

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 149

  • LOSOS 4KG 16.01.2019.

    Zemlja sa visokim afro-azijskim utjecajem i kulturom i lobistima udruga Georga Sorosa treba samo usmjeriti zajednički interes i otvoriti vrata migraciji jer nema šta izgubiti već samo dobiti novo kulturološko multikulti bogatstvo

  • mmmaro 16.01.2019.

    Sumnjam da bi jedna Hrvatska, Poljska ili Rumunjska imala toliko dug pripravni rok za adaptaciju na svoj EUexit. Narod odlučio da želi izaći, ondašnja je vlada što podupirala to, što je po svojski engleski pravila se da se niš neće dogoditi. No dogodilo se, odlučili su. EU im je trebala dati rok, rok koji bi dala svakoj od svojih članica, tim više onoj koja cijelu ekonomiju EU tim izlaskom narušava. No EU se tu pokorila i naguzila, te su Englezi, onakvi kakvi jesu, diktirali svim uvjetima i tempima koji prvensveno štite njihove vlastite interese. Kod njih nema one "Nakon j****a nema kajanja", niti ima ikakve prakse primjene odgovornost za preuzete dogovore. Nadam se u ime svih europljana, da će Veliku Britaniju, političare i sve one englese koji su izglasali za svoj izlazak, zadesiti situacija koja tome priliči - izlazak sa svim uvjetima i posljedicama koje bi zahvatile svaku random zemlju istupnicu. Bez ikakvih povlaštenih položaja i anexa. Nisu to ničine zaslužili. Za sam za prvi scenarij.

  • Cerberus 16.01.2019.

    Ne propadaju ni UK, ni Francuska ni Njemačka zbog EU već zbog svojih politika prema migrantima, dijelom zbog integracije istočne Europe, ali iz zbog strašnog rasta azijskih država koje su prije 20 godina bile 20 godina iza Juge, a 50iza npr UK. Istočna Europa se dobro razvila i to kroz deset godina neće predstavljati problem (ne ubrajam ovdje zemlje poput Grčke koje sve probleme vuku još od WW2 i nas koji smo opet specifični). Sada ostaje problem, barem po meni, migranata. Europljani lagano izumiru, a pridošlice se nisi asimilirale već jednostavno svojom kulturom uništavaju i ekonomiju.

Komentiraj...
Vidi sve komentare