To je to što me zanima!

Čeka se Vrhovni sud: Sve više pozitivnih presuda za dužnike

Denis Smajo iz Potrošača kaže da će se tužbe zbog ništetnosti ugovora u švicarcima tek zaredati. HUB tvrdi da tužbi nema koliko mediji tvrde
Vidi originalni članak

U prošlom se tjednu odjednom zaredalo više presuda u korist dužnika, sadašnjih ili bivših, u švicarskim francima.

Na Općinskom sudu u Sesvetama donesena je i prva, još nepravomoćna odgoda ovrhe na nekretnini kupljenoj na kredit 2007. sve dok ne bude završena parnica kojom ovršenik traži da se ugovor o kreditu proglasi ništetnim.

Pogledajte video

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Otkad je na Vrhovnom sudu odbijena revizija banaka, sve je krenulo u petu brzinu. Sucima je sad sve jasno i oko kamate i valutne klauzule, pa od tuda i brže donošenje presuda. Za preplaćene kamate se sad presuđuje brzo jer su i tužbe podnošene ranije, najkasnije do lipnja ove godine - kaže Denis Smajo, suradnik udruge Potrošač. Dodaje kako se intenziviraju i ročišta zbog valutne klauzule, dok se kroz pola godine očekuje i nešto konkretnije oko tužbi zbog ništetnosti ugovora. Već ima nešto nepravomoćnih sudskih odluka o ništetnosti ugovora, no očekuje se odluka Vrhovnog suda o tome jesu li ugovori s valutnom klauzulom u ‘švicarcima’ kompletno ništetni. U tom slučaju dužnik može računati i na sto posto veće obeštećenje od onoga koje dobije ako su ništetni samo kamata i valuta.

VODIČ ZA ŽRTVE 'ŠVICARCA' Pripremate tužbu zbog franka? To košta i do 14 tisuća kuna...

Može ponovno tužiti. U HNB-u kažu da ne komentiraju sudske postupke, dok iz Hrvatske udruge banaka (HUB) poručuju kako svjedočimo različitim, ali ne i brojnim prvostupanjskim odlukama. U ovom trenutku te presude, dodaju, “nije zahvalno komentirati”. Tužbi je, vjeruju, puno manje od broja koji se spominje u medijima. Ne odgovaraju na pitanje znaju li, s druge strane, i za presude u korist banaka.

NEPRAVOMOĆNA PRESUDA Pobjeda u slučaju Franak: OTP banka mora vratiti 300.000 kn

- Odredbe ugovora o obvezi vraćanja glavnice s kamatama vrijede i dalje. Očigledno je da su korisnici kredita svjesni ovakve pravne situacije te da će i Vrhovni sud ponoviti stajalište Visokog trgovačkog suda da ti ugovori nisu ništetni - kažu u HUB-u.

Vjeruju da će stav sudova o konvertiranim kreditima biti jednak stavu zakonodavca, prema kojem je konverzija bila trajno zakonsko rješenje.

Kamata nezakonita, kaže Županijski sud

Županijski sud u Šibeniku donio je pravomoćnu presudu o ništetnosti promjenjive kamate. Riječ je o konvertiranom kreditu od 120 tisuća CHF-a. Banka mora platiti oko 55.000 kuna preplaćene kamate i zatezne kamate te 5000 kuna sudskih troškova.

Sud u Poreču dosudio 750.000 kuna

Banka mora isplatiti oko 750 tisuća kuna, sve na osnovu ništetne kamatne stope. Tužena je zato što nije htjela konvertirati kredit iz 2015. godine, jer je 2010. on već prebačen u eurski.

Idi na 24sata

Komentari 6

  • stoposto hrvat 19.11.2019.

    Tužit ću ih sad do kosti

  • BBL 19.11.2019.

    Samo neka banke čekaju i koprcaju se. Kamata ide.

  • 19.11.2019.

    Jao,bit ce para mwhahah

Komentiraj...
Vidi sve komentare