To je to što me zanima!

Ćorić o LNG terminalu: Radovi kreću u ožujku, u pogon 2021.

Ćorić ističe da je LNG terminal ključan za energetsku neovisnost Hrvatske, no da će i okolne zemlje imati veliku korist od njega obzirom da će uspjeti diverzificirati dobavne pravce
Vidi originalni članak

Država će sufinancirati prvu fazu izgradnju LNG terminala na Krku sa 100 milijuna eura, odlučila je Vlada. Projekt plutajućeg terminala za ukapljeni prirodni plin procijenjen je na 234 milijuna eura, Od Europske komisije osigurano je 101,4 milija eura bespovratnih sredstava, dok su osnivači HEP i Plinacro osigurali 32,6 milijuna eura.

POGLEDAJTE VIDEO: 

- Ideja je da LNG terminal počne funkcionirati od 1.1.2021. godine - objasnio je ministar Tomislav Ćorić te podsjetio da se radi o strateški važnoj investiciji koja će biti značajna i za Hrvatsku, ali i za Europsku uniju. Početak radova ministar Ćorić očekuje već u ožujku ove godine. 

Ćorić ističe da je LNG terminal ključan za energetsku neovisnost Hrvatske, no da će i okolne zemlje imati veliku korist od njega obzirom da će uspjeti diverzificirati dobavne pravce. Dodaje kako su poduzeti svi koraci kako ne bi došlo do štete za okoliš. 

O naknadi ovisi dogovor s Mađarima 

- S obzirom na zakup koji u ovom trenutku iznosi 520 milijuna kubnih metara, očekujemo da će se operativni troškovi namirivati iz tog zakupa i takozvane SOS naknade za korištenje terminala koja će ovisiti o tome na koji način će završiti pregovori između vlasnika terminala, u ovom slučaju LNG Hrvatske i potencijalnog daljnjeg zakupitelja. Razgovori na tu temu između naše i mađarske strane nastavit će narednih mjeseci. Vjerujemo da ćemo da će tzv. SOS naknada od 1.1.2021. godine minimalno opterećivati cijenu plina, ako će je uopće biti - objasnio te Ćorić. 

- Ukoliko zakup terminala ostane na ovome, SOS naknada opteretit će cijenu plina do jednog postupnog boda, što će za prosječno kućanstvo na godišnjoj razini iznositi 35 kuna. Vjerujemo da će se ovaj udio SOS naknade u naredne dvije godine umanjiti - objasnio je. 

Istraživanje i eksploatacija na području Dinarida 

Vlada je odlučila pokrenuti i postupak nadmetanja za izdavanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na području Dinarida i odredila istražne prostore za koje se nadmetanje provodi. Oni ne uključuju područja nacionalnih parkova. 

Ministar Ćorić ističe da se radi o četiri bloka površine 12.134 kilometara kvadratna i prostire se na šest hrvatskih županija. 

- Kroz nadmetanje činimo vrlo važne korake za smanjenje energetske ovisnosti Hrvatske - objasnio je Ćorić. 

Idi na 24sata

Komentari 69

  • juricajuric179 31.01.2019.

    Pa u ovoj bananma držai se sve namjerno radi kontra države i njenih građana i želi se svim silama uništiti tu jadnu državu što prije.Nikakvo čudo što je u zadnjih 3 -- 4 . godine pobjeglo preko 500.000 mladih najsposobnijih za posao u svijet od ovog zla koje radi hdz!

  • juricajuric179 31.01.2019.

    I hrvatski narode plješćite ovom projektu naše genijalne vlade i vlasti, imat čemo najskuplji plin u EU, koji će koštati sedam puta više od normalnog a oni nas uvjeavaju u ispravnost tog pranja novca , pa kad je to tako dobro zašto se onda cijela EU grije na jeftini Ruski plin? Glavna baza i skladište tog plina je u Austriji i od tamo se posebnim pumpama i cjevovodima šalje taj ruski plin u sve zemlje EU, a nas Ameri i Trumpina uvjerili da je njihov LG terminal koji će samo u izgradnji koštati toliko da bi se tim novcem cijela Hrvatska grijala tri godine a plus dodatni troškovi prijevoza brodom čak iz Amerike tog ukapljenog plina utrostručiti će cijenu, pa tko je u ovoj državi još normalan od vladajućih da tako radi protiv svog naroda?

  • KOKKYCH 30.01.2019.

    Jeli debilko, a da ste tih 232 milijuna eura uložili u Hrvatsku pa neka mi i dalje ovisimo o ruskom i ukrainskom plinu kao i večina Europe ?

Komentiraj...
Vidi sve komentare