To je to što me zanima!

'Danas su popularne fasade s jeftinom i gorivom izolacijom'

Fasade s EPS-om najizvođenije su i imaju jeftinu izolaciju od goriva materijala. U požaru se ponašaju porazno, dok kod onih u kojima se koristi negoriva izolacija, poput kamene vune, požar ošteti tek završni sloj...
Vidi originalni članak

Dva dana nakon strašnog požara u Londonu, postavlja se pitanje je li se tragedija mogla izbjeći. Sve više se nagađa kako je neispravni fasadni sustav izazvao nezaustavljivo širenje požara duž zgrade. Stanari londonskog nebodera, ali i stručnjaci, navodno su se više puta žalili vladinim institucijama na stanje zgrade i velike rizike od požara.

Grenfell toranj je sagrađen 1974., a obnovljen lani. U skladu s propisima morali su postojati nezapaljivi paneli i protupožarni sustav. Tvrtka Rydon, koja je obavila radove, objavila je da je sve izvedeno po pravilima, no vlasnik se jučer skrivao od medija.

Vatrogasci i arhitekti se ne slažu s tim tumačenjem. Tvrde da je širenju požara pridonijela činjenica da je 24-katnica bila prekrivena lako gorivim materijalom, zbog čega se vatra uspjela brzo proširiti.

Materijal je navodno postavljen kako bi zgrada “izgledala bolje u usporedbi s luksuznim zgradama” te je bio pun šupljina.

Stručnjaci iz Zavoda za materijale s Građevinskog fakulteta u Zagrebu naveli su kako se u izvedbi fasadnih sustava često koriste zapaljivi materijali, a sve zbog bolje energetske učinkovitosti, smanjenja prodiranja vode i zraka te zbog estetike.

- Ne znam točno koji je materijal korišten na tom tornju, no vidjela sam da su postavljeni lagani izolacijski paneli koji se vješaju. Ako su u pitanju limeni paneli, vatra se jako brzo širi i objekt brzo gori - smatra Ivana Banjad Pečur s Građevinskog fakulteta.

Prije dvije godine stručnjaci sa spomenutog fakulteta su u suradnji s Fire Safe Europa i Hrvatskom udrugom za zaštitu od požara javnom demonstracijom pokazali kako fasade mogu značajno utjecati na širenje požara.

- Danas popularne fasade s EPS-om najizvođenije su i imaju jeftinu izolaciju od goriva materijala.

U požaru se ponašaju porazno, dok kod onih u kojima se koristi negoriva izolacija, poput kamene vune, požar ošteti tek završni sloj - zaključili su. U Hrvatskoj je zadnjih nekoliko godina na snazi nova zakonska regulativa za koju na Građevinskom fakultetu smatraju da je dobra, no kažu da postoji potreba za nekim poboljšanjima.

- Potrebno je ispitivanje cjeline u požaru, a ne samo ponašanje određenih materijala. Bitna je ugradnja alarma i zaštita korištenjem negorivih materijala. Mogu se koristiti i izolacijski materijali, ali moraju imati kategoriju prevencije širenja požara - zaključili su naši sugovornici.

Idi na 24sata

Komentari 70

  • MilanMilky 17.06.2017.

    Dobro da nisu rekli da se zbog fasade zgrada zapalila. To mogu samo "naši" koji su "eksperti" za sve.

  • mibu 17.06.2017.

    Mnogo pametovanja naših stručnjaka.

  • tuzibaba_1 16.06.2017.

    kod nas vlada sufinancira takve fasade u sklopu projekta poboljšanja energetske učinkovitosti sve u svrhu zapošljavanja podobnog građevinarskog lobija.

Komentiraj...
Vidi sve komentare