To je to što me zanima!

Djecu izbjeglice bez skrbi mogli bi primati u Zagrebu i u Splitu

Hrvatska je spremna prilagoditi se kriznoj situaciji i izazovima te prihvatiti djecu bez pratnje koja se zateknu bez svojih roditelja na području države, rekla je ministrica Vesna Bedeković
Vidi originalni članak

Hrvatska je spremna prilagoditi se kriznoj situaciji i prihvatiti djecu izbjeglice bez pratnje, koja se zateknu bez svojih roditelja na njezinu području, izjavila je u ponedjeljak ministrica za demografiju i socijalnu politiku Vesna Bedeković.

- Sustav socijalne skrbi u Hrvatskoj ima razvijenu uslugu prihvata djece bez pratnje, koja su zatečena na području Hrvatske. Hrvatska je spremna prilagoditi se kriznoj situaciji i izazovima te prihvatiti djecu bez pratnje koja se zateknu bez svojih roditelja na području države", rekla je Bedeković novinarima. 

ANDREJ PLENKOVIĆ: 'Hrvatska je spremna prihvatiti izbjeglu djecu s grčkih otoka'

Smatra da je to prije svega humanitarno pitanje zbog činjenice da se radi o najosjetljivijoj i najranjivijoj skupini - djeci. 

Ministarstvo surađuje s MUP-om koji, kada na prostoru Hrvatske zatekne djecu bez pratnje, kontaktira nadležni centar za socijalnu skrb, nakon čega centar određuje skrbnika koji maloljetnu osobu smješta u adekvatnu ustanovu. Nakon toga radi se procjena potreba i individualni plan kako bi se korisniku pružila najadekvatnija skrb. 

Do sada je takvih slučajeva bilo oko 50, a najčešće se radilo o djeci u tranzitu. Bedeković je naglasila da Hrvatska ima stručnjake za takve situacije, a trenutačno nedostaje prevoditelja. Jedno od mogućih rješenja jest formiranje mobilnih timova koji će moći obilaziti manje sredine. 

Podsjetila je da Hrvatska od 2018. ima protokol o postupanju prema djeci bez pratnje, te da trenutno raspolaže s dvije prihvatne točke sa zadovoljavajućim kapacitetima - centrima za pružanje usluga u zajednici u Zagrebu i Splitu.

- Kadrovskih kapaciteta imamo, a sve što bude dodatno potrebno osigurat će se. U tom smislu očekuju se i sredstva iz EU-a - poručila je ministrica.

POMOĆ GRČKOJ U Njemačkoj spremni prihvatiti do 1500 maloljetnih izbjeglica

Najvažnije je osigurati što bržu i bolju međuresornu suradnju kako bi se Hrvatska mogla uskladiti s eventualnim kvotama koje će joj biti dodijeljene. Bedeković još nema informacije o broju djece koje će Hrvatska možda prihvatiti.

- Naglašavam da se ovdje ne radi o udomljavanju ili bilo kakvom posvajanju, nego o pružanju smještaja djeci u kriznim situacijama. To je, prije svega, humanitarno pitanje i reagiranje u kriznim situacijama i pružanje smještaja djeci bez roditeljske skrbi - rekla je Bedeković.

Idi na 24sata

Komentari 32

  • Aron3 10.03.2020.

    Ma nema problema, to će sve prigrliti moliteljice, one vole svu djecu...

  • Hazrael 10.03.2020.

    Djecu migrante, a ne izbjeglice......

  • Richter 09.03.2020.

    Pomozi sirotu na svoju sramotu. 1. Tko vam garantira da se za šest mjeseci neće pronaći majka djeteta? Pa otac, baka, djed braća, sestre, stričevi, strine, bratići, sestrične, šogori, šogorice, prije... Naravno svi će se htjeti ujediniti sa svojim dragim pronađenim djetetom. 2. Tko vam garantira da za deset godina neće početi pljuštati optužbe o "prisilnom pokrštavanju napuštene djece" i "otimanju islamske nejači od majčinih njedara".

Komentiraj...
Vidi sve komentare