To je to što me zanima!

Do kraja svibnja podnose se zahtjevi za privremeni upis na izborima za EU parlament

Zahtjev za privremeni upis podnosi se bilo kojem nadležnom upravnom tijelu u županiji ili Zagrebu, bez obzira na mjesto prebivališta ili mjesto gdje će birač biti na dan izbora
Vidi originalni članak

Najkasnije do srijede, 29. svibnja birači mogu podnijeti zahtjeve za privremeni upis, prethodnu i aktivnu registraciju te izdavanje potvrde za glasovanje izvan mjesta prebivališta, tzv. žute potvrde na izborima za Europski parlament. Do istog datuma mogu pregledati, dopuniti i promijeniti podatke upisane  u registar birača, izvijestilo je Ministarstvo pravosuđa i uprave, napominjući da se podaci upisani u taj registar mogu provjeriti na poveznici: https://biraci.gov.hr/RegistarBiraca/.  

TOMISLAV KLAUŠKI Govori se o krađi, poništenju, neustavnosti. A svi se pravimo da je ovo normalna kampanja

Birači zahtjeve mogu podnijeti nadležnom upravnom tijelu županije ili Grada Zagreba (popis dostupan na mrežnoj stranici Ministarstva) ili putem sustava e-Građani. Birači s prebivalištem u Hrvatskoj, ako žele glasovati izvan mjesta prebivališta, zatražit će privremeni upis za mjesto gdje će biti na izbornu nedjelju, 9. lipnja, a žele li glasovati u inozemstvu, zatražit će prethodnu registraciju.

Zahtjev za privremeni upis podnosi se bilo kojem nadležnom upravnom tijelu u županiji ili Zagrebu, bez obzira na mjesto prebivališta ili mjesto gdje će birač biti na dan izbora.

Zahtjev za prethodnu registraciju može se podnijeti ili u inozemstvu ili u Hrvatskoj, tj. u bilo kojoj diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu (DKP) ili u nadležnom upravnom tijelu u županiji ili Gradu Zagrebu. 

Tko se mora, a tko ne mora aktivno registrirati?

Iznimno, birač može u nadležnom upravnom tijelu kod kojeg je upisan u registar birača, zatražiti potvrdu za glasovanje izvan mjesta prebivališta (tzv. žuta potvrda) bez da navede mjesto boravka na dan izbora, a temeljem koje će moći glasovati na bilo kojem biračkom mjestu u Hrvatskoj ili u inozemstvu gdje će se zateći na dan izbora. 

Ministarstvo je navelo i što je činiti biračima bez prebivališta u RH.  

SVI LUDI SCENARIJI Što ako Milanović da ostavku?

Ukoliko nemaju osobnu iskaznicu s podatkom o prebivalištu izvan Hrvatske, da bi mogli glasovati u inozemstvu ili u Hrvatskoj, moraju podnijeti zahtjev za aktivnu registraciju. Podnose ga najbližem DKP-u, odnosno nadležnom upravnom tijelu u županiji ili Gradu Zagrebu, ako će na dan izbora biti u Hrvatskoj.

Aktivno se ne moraju registrirati birači kojima je izdana osobna iskaznica s podatkom o prebivalištu izvan Hrvatske ili su podnijeli zahtjev za izdavanjem iste, po službenoj će se dužnosti aktivno registrirati za državu i konzularno područje prema adresi prebivališta u osobnoj iskaznici.

Birači koji nemaju prebivalište u Hrvatskoj, a nisu aktivno registrirani, na dan izbora mogu glasovati u inozemstvu s potvrdom koju izdaje hrvatsko DKP u inozemstvu.

PREPUCAVANJA NA MREŽAMA Butković tvrdi da Milanović sutra daje ostavku: 'Budi frajer do kraja, ovo je potez očajnika'

Pod istim uvjetima koji vrijede za hrvatske državljane, na izborima za EP mogu glasovati i državljani drugih država članica EU s prijavljenim prebivalištem ili privremenim boravkom u Hrvatskoj.

Svoje biračko pravo mogu ostvariti ako najkasnije do 9. svibnja podnesu zahtjev za upis u registar birača nadležnom upravnom tijelu u županiji ili Gradu Zagrebu, prema mjestu prebivališta ili boravišta u Hrvatskoj.

Od srijede se mogu podnositi kandidature za europske izbore koji će se u Hrvatskoj održati u nedjelju, 9. lipnja i na kojima će birači, na mandat od pet godina, izabrati 12 zastupnika u novi, 10. saziv Europskog parlamenta u kojemu će ih biti ukupno 720.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare