To je to što me zanima!

Dualni model: Uz geografiju đacima su smanjili i tjelovježbu

Poslodavci neće imati od čega učenicima plaćati i plaću i doprinose, kažu u Obrtničkoj komori. Ističu da se ne možemo mjeriti s gospodarskim okolnostima zemalja koje imaju model kakav je uvelo ministarstvo
Vidi originalni članak

Eksperimentalni program dualnog obrazovanja koji je krenuo u 11 hrvatskih škola i dalje izaziva polemike.

Osim što ne sadrže općeobrazovne predmete poput povijesti i geografije, mnoge je šokiralo da, u vrijeme kad 37% učenika ima prekomjernu težinu, novi programi imaju upola manju satnicu tjelesne i zdravstvene kulture. Učenici tako umjesto dva imaju samo jedan sat tjelesnog tjedno.

MINISTRICA DIVJAK OBJASNILA: Profesori povijesti, zemljopisa, biologije neće ostati bez posla

No više od tjelovježbe, njihove buduće poslodavce muče i ozbiljniji problemi.

- Strukovno obrazovanje, u svakom slučaju, mora imati radnu perspektivu, no činjenica da poslodavac od prvoga dana naukovanja, kroz radni odnos, uplaćuje doprinose za maloljetnog učenika nije garancija da će to radno mjesto biti održivo i po završetku naukovanja - kažu u Hrvatskoj obrtničkoj komori. Poslodavce se demotivira za primanje učenika na praksu, učenici gube mogućnost za kvalitetnu pripremu za tržište rada, a i njih se dugoročno demotivira u opredjeljivanju za strukovna zanimanja.

Tim riječima u HOK-u zaokružuju probleme dualnog obrazovanja koje je u rujnu krenulo u eksperimentalnu fazu. Iako Ministarstvo znanosti i obrazovanja naglašava da je cilj dualnog modela usklađivanje obrazovnog sustava sa zahtjevima tržišta rada, Obrtnička komora upozorava da poslodavci neće imati od čega učenicima, uz plaću, sad plaćati i doprinose.

ŠKOLAMA FALI KADRA Situacija je kaotična: Nema tko predavati prirodne predmete!

Ministarstvo ih je, tvrde, još u veljači, nakon dostavljanja primjedbi, potiho izostavilo iz daljnjeg rada i komunikacije u radnoj skupini koja je pripremala prijedlog modela. Isto se, navode, dogodilo i Hrvatskoj udruzi poslodavaca te Gospodarskoj komori, a iako su na Svetice i nakon toga slali svoje prijedloge, kažu da ministarstvo do danas većinu njih nije uvažilo. Da stvar bude gora, činjenicu da je eksperimentalni program već definiran i da su raspisani natječaji za upis učenika doznali su, tvrde, tek u lipnju - i to iz medija.

- Iako smo formalno još dijelom radne skupine, ne možemo i ne želimo preuzeti odgovornost za obrazovni model koji dugoročno prijeti opstanku strukovnih škola i zanimanja jer ide na štetu i učenika i poslodavaca. Taj model je nastao selektivnim preuzimanjem pojedinih praksi iz zemalja s čijim se gospodarskim okolnostima ne možemo usporediti - zaključuju.

Idi na 24sata

Komentari 21

  • Mateo32 09.10.2018.

    Sve je u rasulu ??????? neka netko kaže suprotno ????

  • ravno1 09.10.2018.

    U jednom dokumentarcu o računalnoj ovisnosti, smo prije par godina vidjeli da jedan mladić u Španjolskoj od svoje 16. do 21. godine nije izlazio iz kuće već je bio za ekranom. Ministrica Divjak, velika stručnjakinja za reformu hrvatskog školstva, to je vrlo dobro uočila i shvatila da se tjelovježba može potpuno ukinuti. ali, kako ona nije pobornik radikalnih poteza, išla je korak po korak: sa 2 sata na 1 sat a slijedeće godine sa jednog sata na nula sati tjedno. Savršeno. Čestitke autorima reforme.

  • ichbin2 09.10.2018.

    evo, to su te famozne domoljubno komunjarske reforme u hr bez plana i programa, pa dobiš ovakav bučkuriš od obrazovnog programa i nametanje obrtnicima, koji su zapravo glavni koji obrazuju budući kadar svoje struke, još im sad dalo dodatni namet na učenike. pa tko će pod tim uvjetima uzeti nekog praktikanta za mehaničara, tokara i sl...

Komentiraj...
Vidi sve komentare