To je to što me zanima!

Gdje je nestao slap? Ostao bez vode zbog male hidroelektrane

KATASTROFA: Šunjarov slap isušio se nakon što je izgrađena Hidroelektrana Dabrova dolina koja je ograđena betonskim zidom i ogradom pa je mještanima potpuno onemogućen pristup rijeci
Vidi originalni članak

Upozoravali smo na ovo, a sada kada je mini hidroelektrana završena, vidi se utjecaj predimenzioniranih zahvata u ovoj netaknutoj prirodi. Sad još nisu niti najjače vrućine niti najniži vodostaji, a slap je gotovo suh, rekao je Denis Frančišković iz udruge Eko Pan.
Šušnjarov slap isušio se nakon što je tvrtka Kelemen energija izgradila malu hidroelektranu Dabrova dolina u Tržiću Tounjskom. Hidroelektrana ograđena je betonskim zidom i ogradom te je tako mještanima potpuno onemogućen pristup rijeci Mrežnici.

Krše ustavna prava

- Ustavom je zajamčeno svakom čovjeku da ima pristup vodi, ovo je katastrofa. Mještani koji još ovdje žive su šokirani jer ne mogu prići do vode, niti do slapa. Razumio bih da je ograđen objekt strojarnice, no ovdje je privatizirano cijelo područje. U planu je i na drugoj obali graditi još jednu hidroelektranu, ali je za nju po novim propisima nužno napraviti studiju utjecaja na okoliš, i po mojim informacijama se sa tim projektom stalo - rekao je Frančišković.

Mještanin Kukače, Ivica Rebrović ogorčen je isušivanjem slapa.

- To je katastrofa. Ja sam bio općinski vijećnik i glasao sam za gradnju hidrocentrale, ali kod predstavljanja projekta investitor je rekao da neće ništa biti vidljivo i nikakvo podizanje ograde i da se neće narušavati priroda. Ja sam za to da se gradi, ali i da se čuva okoliš - kazao je Rebrović.

Ne smije biti suh

Ivica Sopek, načelnik Općine Tounj, kazao je da nije istina da je ograđen pristup rijeci.



- To nije uopće točno, nije ograđen pristup rijeci. Sada je taj dio petsto puta bolji nego prije, jer su na tom dijelu sanirane erozije tla, uređena je pristupna cesta, ograđen je dio oko objekata i to je pravo vlasnika, no nije onemogućen pristup rijeci, to je demagogija. Također, ne bi se smjelo dogoditi da slap ostane suh jer je zakonski određeno da se kod minimalnog vodostaja klapne centrale zatvaraju. Ako vlasnik to krši, ja to ne znam, postoje nadležni za to, Hrvatske vode i HEP - rekao je Sopek. Dodao je da je u planu gradnja još pet mHE na rijeci Tounjčici, te da su se javljali investitori, ali i odustajali zbog dokumentacije koju moraju prikupiti. Kontaktirali smo tvrtku Kelemen energija, no zasad nam nisu odgovorili.

Koranu će izlomiti s pet brana, a u Kupi će nestati 50 posto ribe

Ove jeseni na Mrežnici izgradit će se mala hidroelektrana Odeta. Najavljeno je da će svaki od 93 slapa na Mrežnici imati hidroelektranu. Rijeku Dobru je uništila hidroelektrana Lešće, Koranu će izlomiti s 5 brana. Ako se realizira elektrana Brodarci, ona će sa sagrađenom hidroelektranom Ilovac te sto godina postojećom Munjarom u Ozlju utjecati na nestanak oko 50 posto ribe u Kupi.

Idi na 24sata

Komentari 59

  • medo59 05.06.2017.

    Šta vam od rata nije ostalo dinamita?

  • Beba_Junior 03.06.2017.

    Ovo je maslo hrvatskih intitucija, Ministarstava okoliša i energetike. Jedino oni imaju pravo izdati dozvolu. HEP, Hrvatske vode mogu progurati projekt ovisno o političkim lobijima. Invenstitor može progurati projekt novcem, samo je pitanje komu i kako. U oklici elektrane još se uvijek nalaze minska polja. Sela su bez vodovoda, cesta. Ostala sela, naselja imaju struju, pa je pitanje komu treba ovaj mali postotakk struje? Dok se transportira do Zagreba, Ogulina već se veliki dio izgubio u transportu. A kada stanovnici trebaju/žele nešto onda milijardu papira, novaca, dozvola, ulaznica, mjeseci, godina. Kada ideš rušiti drvo u šumu za ogrjev, moraš zvati lugara da ti odobri koje drvo smiješ srušiti. Kad želiš šetati šumom moraš platiti šumaru. Kada ideš brati gljive moraš platiti šumaru. Koji se dio u zaštiti okoliša zaobišao? Čiji potpisi stoje i di su studije o zaštiti okoliša? Betonizacija u samom slapu koji je rastao stoljećima. Preusmjeravanje vode u betonski kanal u sred šume...pa dajte onda to napravite i na Krki, Plitvicama, Rastokama. Razlike nema. Jedne štite vanjske institucije (UNESCO), druge su marketinški eksponirane, a ovaj slap (najviši i najljepši na Mrežnici) daleko od javnosti, turista, posjetitelja, cesta, pogleda postao je komad betona, metala i stijene. Plitvice je država počela uništavati, ali hvala UNESCO-u, pa su im zaprijetili oduzimanjem dozvole ukoliko se to nastavi. Ali ovaj slap je ostao nezaštićen daleko od javnosti, u siromašnom području gdje je

  • kreont 03.06.2017.

    Masonima je cilj oduzeti hrvatske vode, šume itd. Vidljivo je da im jako dobro ide.

Komentiraj...
Vidi sve komentare