To je to što me zanima!

Godinu dana nakon ubojstva, Gadafijev duh je nad Libijom

Jedan od najvećih problema u Libiji su naoružane vojne skupine koje kontroliraju dijelove zemlje, ali i gomilu oružja koje je Gadafi godinama kupovao od stranih sila
Vidi originalni članak

Ubojstvom Moamera Gadafija prije godinu dana završila je njegova dugogodišnja diktatura, a ovog tjedna Ali Zeidan je imenovan za prvog premijera izabranog na slobodnim demokratskim izborima. Napokon slobodnu zemlju, godinu dana kasnije ipak još prati duh Gadafijeva naslijeđa. 

Iako postoji niz dokaza da je Gadafijev najmlađi sin Kamis ubijen, mnogi vjeruju da je on i dalje živ i da planira napade s očevim pristašama. Libijski dužnosnici morat će se i pomučiti kako bi u zemlju vratili milijarde dolara koje su Gadafi i sinovi sakrili u Europi i SAD-u. Vjeruje se da su zemlju oštetili za najmanje 160 milijardi dolara, a proces pronalaska svog novca mogao bi trajati godinama, prenosi Time. Treći veliki problem u Libiji je i golemo naoružanje. Gadafi je bio jedan od najvećih kupaca vojne opreme, a iako vlada ima kontrolu nad dijelom tih skladišta, libijske dužnosnike brinu naoružane skupine diljem zemlje koje posjeduju goleme količine naoružanja koje bi mogle potrajati i nekoliko ratova. 

Baš su te naoružane skupine koje kontroliraju dijelove zemlje jedan od najvećih problema za zemlju koju uskoro čeka i pisanje novog ustava. 

Kako je ubijen Gadafi?

Veliki prosvjed protiv vladavine Moamera Gadafija počeo je 17. veljače prošle godine. Ono što je u početku bila mirna pobuna protiv vlasti preraslo je u velike borbe. Pobunjeničke snage munjevito su napredovale uništavajući snage Gadafija. Zauzeli su Tripoli, Sirt i ostale velike libijske gradove. Gadafi u početku nije previše brinuo oko svega, no voda je došla do grla nakon što su ga počeli napuštati ministri. Otkaz je dalo i  nekoliko veleposlanika i diplomata. S obzirom na to da Gadafi nije pristajao na primirje u sve su se umiješale snage NATO-a, koje su vršile dodatni pritisak na libijskog vođu.

Nakon što je postalo jasno da borbe neće prestati, Gadafi se s obitelji povukao iz javnosti te je pobjegao. Svojim pristašama javljao se samo audio i video porukama koje je emitirala libijska nacionalna televizija.

U napadu na njegovu rezidenciju u Tripoliju 30. travnja ove godine ubijen je jedan od Gadafijevih sinova i njegova tri unuka. Unatoč pogibiji člana obitelji i sve jačeg pobunjeničkog pritiska Gadafi nije želio otići s vlasti. Istaknuo je kako će s vlasti otići jedino ako umre. 

Veliki dio Tripolija je 25. kolovoza pao u ruke pobunjenika, koji su nakon toga osnovali Nacionalno tranzicijsko vijeće koje se shvaćalo kao glavno tijelo koje odlučuje o sudbini Libije. Moamer Gadafi tada je službeno ostao bez vlasti. Za vrijeme čitavog Gadafijeva bijega mediji su nagađali kako će Gadafi tražiti azil u nekoj od zemalja s čijim je trenutačnim ili bivšim čelnicima bio u dobrim odnosima. Između ostalog, govorilo se i kako će doputovati u Hrvatsku, gdje se također navodno trebao skrivati. 

Gadafija su pobunjeničke snage ubile 20. listopada. Ubili su ga u Sirtu, njegovom najjačem uporištu i skloništu. 

Idi na 24sata

Komentari 59

  • miki36 21.10.2012.

    kak me ovi amerikanci zivciraju...rugaju se sa svima.... ajmo rusii ajmo iran ma udruzite se i slusite tu gamad!

  • zg36 21.10.2012.

    Tako je to kad se demokracija uvodi bombama.

  • mariocalabrese 20.10.2012.

    Zanima me jesu li Libijci sad sretniji? neki su Sretniji samo neki kao na Balkanu neki su presretni a vecina su Pusaci.

Komentiraj...
Vidi sve komentare