To je to što me zanima!

Grlić Radman tvrdi: Većina članica EU-a podržava stajalište Hrvatske po pitanju BiH

Većina zemalja je podržala naše stajalište, a to je da je prije izbora potrebno promijeniti izborni zakon kako bi se osiguralo legitimno predstavljanje sva tri konstitutivna naroda i ostalih, kaže ministar
Vidi originalni članak

Hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman izjavio je u ponedjeljak da među državama članicama EU-a prevladava stajalište da je nužno promijeniti izborni zakon u BiH da bi se održali izbori u listopadu, a da su samo dvije članice za to da se održe bez obzira na ishod pregovora o izbornoj reformi.

“Većina zemalja je podržala naše stajalište, a to je da je prije izbora potrebno promijeniti izborni zakon kako bi se osiguralo legitimno predstavljanje sva tri konstitutivna naroda i ostalih”, rekao je Grlić Radman nakon završetka sastanka ministara vanjskih poslova na kojem je jedna od tema bilo stanje u Bosni i Hercegovini.

VAŽNA PROMJENA IZBORNOG ZAKONA Grlić Radman: 'Ako se izbori u BIH održe pod sadašnjim uvjetima, produbit će krizu'

Na upit je li ijedna zemlja rekla da se izbori trebaju održati bez obzira na ishod pregovora o promjeni izbornog zakona i o ograničenim ustavnim promjenama, Grlić Radman je rekao da su dvije zemlje zauzele takvo stajalište, ali ih nije imenovao.

Iz diplomatskih izvora se doznaje da je riječ o Italiji i Austriji.

“Bile su dvije zemlje koje su to rekle, a ja sam na to odgovorio da se izbori ne mogu održati samo zbog kalendara. Rekao sam da će Bih ući u još veću političku destabilizaciju, kaos i situaciju koja neće pridonijeti boljitku zemlje ako se izbori održe po sadašnjem sustavu”, rekao je Grlić Radman.

KREIRANJE POLITIKE EU Grlić Radman: 'Europski čelnici trebaju prestati za sve kriviti Bruxelles, odluka je zajednička'

Hrvatska i hrvatske stranke u BiH protive se stajalištu koje je prvo iznio visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt da se izbori trebaju održati kako je i predviđeno u listopadu ove godine bez obzira na ishod pregovora o promjenama izbornog zakona i ograničenih ustavnih promjena.

Takvim stajalištem ohrabruje se bošnjačka strana kojoj odgovora status quo jer bi i dalje mogli birati hrvatske predstavnike u zajedničkim tijelima države.

Hrvatski narodni sabor, tijelo koje okuplja hrvatske političke stranke u BiH, u subotu je na izvanrednom sastanku u Mostaru zaključilo da će Hrvati pokrenuti pitanje preustroja BiH ako se ne prestane s preglasavanja toga naroda na izborima.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare