To je to što me zanima!

Heroji u zraku: Po danu i noći dežurni timovi spašavaju ljude

STRES Dežurni timovi OSRH se od 1. svibnja po prvi put nalaze na Krku. Do subote su imali 82 intervencije u kojima su prevezli 93 pacijenta
Vidi originalni članak

Kondor, javi se! Hitan prijevoz pacijenta s Malog Lošinja!’, stigao je poziv u subotu ujutro dežurnom timu OSRH na Krku. Za manje od 15 minuta poletjeli su helikopterom Mi-8. Nakon prijevoza životno ugroženog pacijenta s Malog Lošinja do Grobnika, tim se vratio na Krk. Vidno umorni sjeli su u hladovinu i čekali na novu intervenciju.

- U petak smo stigli u Zračnu luku Rijeka i ostajemo tjedan dana. Dežurstvo traje 12 sati, pa je 12 sati odmor, a tada radi tim 2. Što se tiče napora, to ovisi koliko ima posla koji zna biti stresan - kazao je pilot helikoptera natporučnik Miroslav Karaula (32) iz Eskadrile višenamjenskih helikoptera 91. zrakoplovne baze HRZ-a i PZO-a. Od 1. svibnja kad je projekt zaživio, pa do subote, bila su 82 medicinska leta i zbrinuta su 93 pacijenata. S letačkom posadom helikoptera, nalazi se i vojni medicinski tim. Njegov član je i liječnik Krešimir Crljenko, koji je u OSRH stigao prije godinu dana.

- Kad dobijemo poziv, u roku od 15 minuta moramo krenuti. Mi uzimamo medicinsku opremu i čekamo uzlijetanje. Kad unesemo pacijenta u helikopter tada kreće pravi posao – kazao je Crljenko. Rad liječnika u helikopteru je specifičan. Ograničeni su prostorom, no s opremom su vrhunski opremljeni.


- Zadovoljan sam što možemo odgovoriti na apsolutno sve zadaće koje nam se postave. Time još jednom dokazujemo kako su Oružane snage bitan segment zajednice i da smo tu kad je najpotrebnije - rekao je Crljenko kome u zbrinjavanju pacijenata pomaže Stipo Sikirić, medicinski tehničar. Zahvaljujući timovima za hitan zračni medicinski prijevoz, hrvatski su građani i njihovi gosti sigurni jer njihova intervencija je kvalitetna i brza, pa i u najstresnijim situacijama.

U najstresnijim i najsloženim intervencijama dežurni timovi reagiraju brzo i kvalitetno


Osim natporučnika Miroslava Karaule (32) na slici 2. s njim se u dežurnom timu nalazi kapetan helikoptera bojnik Krešimir Abramović (45) na slici 1., letač-tehničar stožerni narednik Marinko Gudeljević (44) na slici 3., dr.med. poručnik Krešimir Crljenko (26) na slici 4., te medicinski tehničar narednik Stipo Sikirić (52) na slici 5. Njihov stožer koji je smješten stotinjak metara od helikoptera je soba od 30-ak kvadrata koja je skromno uređena. Osim na Krku u Zračnoj luci Rijeka, letačko-medicinski timovi Oružanih snaga nalaze se u stalnim bazama u Divuljama i Zagrebu. Oni također uspješno odrađuju posao hitnog zračnog medicinskog prijevoza.

Idi na 24sata

Komentari 14

  • lenyy 10.07.2016.

    Bravo legende. Kad bi nasi politicari bili ko vi bili bismo naj bolja drzava na svijetu.

  • ŠakomOdStol 10.07.2016.

    Respect za ove ljude,političari, ugledajte se malo na njih,učinite nesto dobro za svoju domovinu.

  • herewegoagain 10.07.2016.

    Pa to im je posao!!!!!!

Komentiraj...
Vidi sve komentare