To je to što me zanima!

Hrvatska bi mogla na trajni boravak primiti 20.063 ljudi

Europa do kraja ove godine očekuje oko milijun i 300 tisuća zahtjeva za azil. Iz Turske za Grčku krijumčari putovanje naplaćuju 1200 eura ili 9.000 kuna po osobi
Vidi originalni članak

Bruxelleski institut Bruegel objavio je izračun po kojem je dosad već 794 tisuće stranaca u Europi podnijelo zahtjev za dobivanje azila. Do kraja godine taj će broj iznositi milijun i 300 tisuća.

Putovanje prema Europi počinje u turskom Izmiru. U taj grad izbjeglice stižu avionom ili brodom iz Libanona. Potom dio puta nastavljaju čamcima. Put iz Turske prema Grčkoj im omogućavaju krijumčari za 1200 eura po osobi. Najskuplji i najopasniji put je preko Egejskog mora. S pojedinih turskih plaža do grčkih otoka svega je 16 kilometara. I danju i noću brojni čamci na napuhavanje polaze iz Turske prema Grčkoj. Poneke tek zaustavlja turska obalna straža.

Prema podacima UN -a, dnevno na Lesbos stigne 50 brodova s 1.000 do 3.000 migranata, a 70 posto njih su Sirijci. Grčke vlasti ih registriraju. S novim dokumentima odlaze u Atenu, a potom nastavljaju put prema sjeveru.

REUTERS/PIXSELL

Makedonska vlada u suradnji s UNHCR-om, pretvorila je svoju zemlju u tranzitni koridor za migrante i izbjeglice. Puštaju ih da krenu prema Srbiji, a samo do 19. lipnja kroz Makedoniju je prošlo 70.000 ilegalnih migranata. Samo ih je 49 zatražilo azil. Tamo kupuju karte za vlak koje su u srpnju koštale deset eura. Sad je cijena skočila. Od izbjeglica sad traže 25 eura po osobi.

'Hrvatska bi mogla trajno udomiti 20 tisuća ljudi'

Iako se broj izbjeglica, koji svakodnevno nadiru, čini golem i stanovnici Europe imaju osjećaj da će njihov kontinent uskoro preplaviti ljudi druge vjere i običaja, Europska unija, kad bi vodila istu imigrantsku politiku kao SAD, svake bi godine mogla trajno nastaniti čak milijun i 270 tisuća novih imigranata od kojih više od 152 tisuće izbjeglica i azilanata. 

Iako ta brojka izgleda zastrašujuće, oni kažu da zapravo uopće nije: Taj broj imigranata bi predstavljao samo 0,25 posto stanovništva EU.

Reuters

U SAD-u godišnje oko milijun osoba dobije "zelenu kartu", a 120 tisuća od toga su izbjeglice. I sad se postavlja pitanje kako je Amerika sa svojih 316 milijuna stanovnika 2013. mogla primiti milijun novih useljenika, a Europska Unija sa 507 milijuna stanovnika ima problem s izbjeglicama. 

U Europskoj unije je te iste 2013. godine državljanstvo steklo 871.300 stranaca. Podneseno je i 431 tisuća zahtjeva za azil od kojih je 41 posto odobreno

Da Francuska čini kao Amerika mogla bi svake godine trajno nastaniti 150 tisuća imigranata, Njemačka 195 tisuća, Ujedinjeno Kraljevstvo 146 tisuća, a Hrvatska bi mogla na trajni boravak primiti i udomiti 20.063 ljudi.

Idi na 24sata

Komentari 209

  • ludaca25 22.09.2015.

    mogla bi-ukoliko bi politicari,te svi u drzavnim firmama imali prosjecnu placu-na kraju krajeva njihova placa se financira od obicnih radnika,ukoliko bi se otvorile tvornice-proizvodnja,a ne trgovine,ukoliko bi Hrvatska bili i drugi gradovi van Zagreba,Splita,Rijeke...

  • bijeli vitez 22.09.2015.

    Europska Unija ima 507 milijuna stanovnika, a Amerika 300. Ali razlika je u tome što je koncentracija izbjeglica velika na konkretnom dijelu teritorija Europske Unije i što je velikoj večini cilj Njemačka. U Americi ne postoje tolike ekonomske razlike među državama kao u Europi (kao npr. razlika između Njemačke i Estonije).

  • zokikrižar 22.09.2015.

    Povratit ću na sve ovo preci nam se vrte u grobu.Sram me da sam Hrvat.Lijepo je Europa naguzila naše jadne političare.Što nam je bolje od kako smo u EU ? Postali smo prihvatište za izbjeglice koje če se nastaniti kod nas jer će EU zatvoriti vrata.Kakve če tad kulaci objašnjenja dati.

Komentiraj...
Vidi sve komentare