To je to što me zanima!

Interijeri ovako izgledaju kada ih uređuje dizajner karizmatik

Zlatko Sudac deset godina uređuje vile i poslovne prostore, a njegovi sljedbenici su se autobusima dolazili diviti njegovu radu. Svoj kreativi rad u interijerima ne naplaćuje
Vidi originalni članak

Zbog velečasnog Zlatka Suca nekoliko tisuća vjernika dolazi na Krk kako bi slušali njegove seminare duhovne obnove, a najpoznatijeg hrvatskog karizmatika i stigmatika neprestano zovu da im uredi interijere jer on to, kako tvrdi, radi besplatno.

Uređenjem stambenih i poslovnih prostora Sudac se bavi već desetak godina, a koliko je uspješan svjedoči i vlasnik velikogoričkog hotela Pleso. Salu za goste vjernici su dolazili gledati autobusima.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video


- O tom čovjeku mogu govoriti samo pozitivno. Znamo se osam godina, a upoznali smo se na njegovu seminaru. Interijere uređuje u slobodno vrijeme i ne kapitalizira to, barem ne za prijatelje. Želio bih mu se zahvaliti na vremenu provedenom s njim te svemu što je učinio za mene i moju obitelj - rekao nam je Tomislav Kolarec, vlasnik hotela Pleso.
U hotelu se nalazi “Dvorana vitraja”, koju je osmislio karizmatik.


Originalnost karizmatikovih vitraja je u kombiniranim tehnikama koje je koristio, a koje se prvi put mogu vidjeti na njegovu radu u velikogoričkom hotelu. Sučeve radove autobusima su dolazili vidjeti vjernici iz svih dijelova Hrvatske, ali su to, kako kažu, u suglasnosti s velečasnim prestali prakticirati jer je bila prevelika navala.


- Svaki prostor ima ‘dušu’ i odiše onim duhovnim ozračjem koje ljudi unesu u njega - smatra velečasni Sudac, koji osmišljava i unikatni dizajnerski namještaj. Umjetničku stranu otkrio je u duhovnom centru Betaniji na Lošinju gdje je uredio prostor slikama, staklenim oslikanim stijenama i vitrajima, a uredio je i kapele. Velečasni u svojim radovima koristi mramor, lakirani bambus, vakuumirano staklo i ogledala, broncu, zlato i kristale Swarovski. U zadnjih nekoliko godina velečasni Sudac radi na studijama potpuno novog koncepta uređenja prostora koje bi se koristile i u duhovnom centru “Milosrdnog Isusa”, za koji je napravio elaborat i arhitektonski ga osmislio.


- Želja mi je u svakodnevni prostor, od obiteljskog stola do bračne ložnice, današnjem tehniziranom, raščovječenom i racionalističkom čovjeku unijeti ozračje intuitivnog, suptilnog, duhovnog i, nadasve, sakralnog - kaže velečasni Sudac.

Odmah se osjeti mir u prostoru


Dodao je da je život svet i življenjem u nekom prostoru ga posvećujemo. Osim hotela, Sudac je uredio i zagrebački frizerski salon Zanetti, a radio je i obiteljske vile, stambene te poslovne prostore. Sudac je pitao vlasnika frizerskog salona Ivicu Zanettija može li mu pomoći u preuređivanju prostora.


- Naravno da sam pristao. Imao je samo jedan uvjet, a to je da ima posve slobodne ruke. Kad smo ispraznili prostor, nestao sam na jedan dan i velečasni Sudac je oslikao stropove - rekao je Zanneti. Kaže kako su njegovi klijenti u tom prostoru odmah osjetili nešto smirujuće.


- Osjeća se poseban mir, najviše u prostoriji sa zvijezdom - rekao je Zanneti. Sudac je surađivao i s dizajnericom Matijom Vuicom, koju je savjetovao u dizajniranju haljina, a pomagao joj je i napraviti omot njezina glazbenog albuma. Poklonio joj je cipele, koje je ukrasio dragim kamenjem. Upoznali su se prije deset godina i bliski su prijatelji.


- Sa Zlatkom često razgovaram. Upoznali smo se na njegovim seminarima. On tamo stalno pjeva i mogu reći da zvuči kao slavuj - rekla je Vuica.


Kako kaže Ante Vukić, bliski suradnik velečasnog Suca, njegov primarni rad kao svećeniku je duhovnost i molitva, a kad ima vremena, da si oduška u čitanju knjiga i slikanju. Sudac potpisuje oko 280 ulja na platnu, 13 grafika, šest pastela i dva mozaika. Slikarstvo ga zanima od djetinjstva.

Struka bez komentara


Prije 16 godina bio je u Rimu gdje je pohađao umjetničku školu za mozaike pod vodstvom profesora Marka Rupnika. S njim je radio na mozaiku u tamošnjoj župnoj crkvi svetoga Huga. Sudac je tako izradio i brončani kip Kraljice Hrvata – Pieta za crkvu svete Mati Slobode u Zagrebu i poklonio im ga. Arhitekt kninske crkve Gospe velikog hrvatskog Krsnog zavjeta Ante Vrban nije upoznat sa Sučevim afinitetima prema uređenju interijera i njegovi radovi ga ne zanimaju. Sučeve radove nisu htjeli komentirati ni u Hrvatskoj komori arhitekata. Karizmatik nije bio voljan razgovarati o svojoj umjetničkoj crti. Kako kažu njegovi suradnici, posvetio se molitvi i držanju duhovnih obnova. Arhitekt Ivan Vučković kaže da Sudac ne poznaje “strah od novoga“ te se ne ustručava kombinirati još neistraženo.


- Zahtjevnost i složenost prostora ne ometaju stvaralački impuls, bez obzira na to bio to sakralni, poslovni, stambeni ili javni prostor različitih namjena. Ne prihvaća površnost i hladnoću današnjega globalnog trenda oblikovanja životnoga prostora bez ljudskosti. Svaki prostor upija i odiše duh korisnika. Isto tako, svaki prostor nosi u sebi duh svoga oblikovatelja - smatra arhitekt Ivan Vučković, koji je viđenje Sučevih radova napisao na karizmatikovoj internetskoj stranici.


Duhovne poruke u prostorima

Vlasnik velikogoričkog hotela Tomislav Kolarec zahvalan je velečasnom koji je uredio ‘Dvoranu vitraja’, koja je postala okupljalište vjernika. Sudac pazi na svaki detalj, a uređuje i prozore, koje sam oslikava.

Velečasni pazi na svaki detalj, a oslikava i vrata

Sudac je uređivao urbane vile, u kojima je oslikavao zidove i namještaj. Nakon što je uredio zagrebački frizerski salon, klijenti koji su u njega dolazili osjetili bi smirenost i unutarnji mir. U vilama je posebnu pažnju pridavao staklenim vratima. Uz duhovne obnove velečasnom je najveća strast slikanje.

Idi na 24sata

Komentari 172

  • Artusartus 08.10.2018.

    Najjači je crno-crveno-žuti orao.

  • maruna3 28.02.2016.

    Ne bi ste se osjećali ugodno, jer nikada niste ni bili u domovima i prostorima koji su tako uređeni. Svatko ima slobodu iskazivanja svoga mišljenja, i o ukusima se ne raspravlja, usporedimo li vaš takozvani "kič" sa duhovnom stranom, taj kič znači bogatstvo duha i osobe. Dok s druge strane postoji minimalizam koji se uvukao i u naše duše i u domove. Gdje smo svi sve sveli na minimalizam i zatvorila vrata kiču (u prenesenom značenju). Pa tako smatram da velečasni Sudac nije samo onaj obični i šturi dizajner interijera, već osoba koja u naše domove unosi jednu notu duhovnosti i religioznosti koju bi svi trebali osjećati u domovima.

  • Cukrena 28.02.2016.

    Nekako mi sve djeluje pomalo agresivno. Nema onaj sklad, onu toplinu kojom treba zračiti interijer..Definitivno ovako nešto nebi bio moj izbor..

Komentiraj...
Vidi sve komentare