To je to što me zanima!

Ivan Božić: Svi smo prva 22 mjeseca radili za minimalac

Osobe s invaliditetom, dugotrajno nezaposleni te stariji radnici na tržištu rada teško se snalaze, no kod Ivana Božića svi oni imaju priliku za novi početak
Vidi originalni članak

Osobe s invaliditetom, dugotrajno nezaposleni te stariji radnici na tržištu rada teško se snalaze, no kod Ivana Božića imaju priliku za novi početak.

Osnivači socijalne zadruge su četiri udruge i tri fizičke osobe, a Ivan Božić je upravitelj.

- Odlučili smo jednom organizacijom riješiti tri problema: Nezaposlenost tekstilnih radnica i osoba s invaliditetom te zbrinjavanje tekstilnog otpada na društveno koristan način i u skladu s najmodernijim standardima – govori on.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Prije pet godina početnim kapitalom su kupili dva stroja za pranje i sušenje te četiri šivaća stroja, krojački nož i krojački stol. Prodaju rabljenu odjeću i predmete koje sami osmišljavaju, poput platnenih vrećica, torbi, papuča, majica ili pregača, te nude usluge šivanja.

Materijal isključivo kupuju u Hrvatskoj. Trenutačno je pod ugovorom o radu 16 osoba, od kojih je njih sedmero s invaliditetom, i to u različitim rasponima, od gluhonijemih do osoba s intelektualnim poteškoćama ili multiplom sklerozom. Tu su i četiri starije osobe, koje pripadaju skupini teško zapošljivih.

- Prva 22 mjeseca svi odreda bili smo na minimalnoj plaći jer je početak bio najteži. Trebalo je opstati i dokazati se na tržištu. Uz to smo morali iz plaća akumulirati novac koji nam je bio neophodan u početku rada – pojašnjava nam sugovornik tajnu opstanka na tržištu.

Imaju uvedene ISO 14001 i normu 8000.

- Norma 8000 govori o pravima zaposlenih. Naših 13 zaposlenih su među 21 članom zadruge i sudjeluju u upravljanju i donošenju strateških odluka. Dobit ide u nove investicije i nova zapošljavanja – pojašnjava način rada zadruge.

Članovi ne dijele dobit.

Kaže da su u Italiji ili Njemačkoj zakonima olakšali položaj takvih subjekata. Dodaje kako se kod njih ne radi na normu nego svatko radi u okviru svojih mogućnosti, pa su poput goleme obitelji. Naučili su način komuniciranja i s gluhonijemom uposlenicom kako bi njoj život na radnome mjestu bio bolji i ljepši i kako bi osjetila pripadnost zadruzi kao i svi drugi.

Reportažu o uspješnom timu pogledajte danas u emisiji “Dobro jutro, Hrvatska” i na ponoshrvatske.hr.     

Uz profit se može brinuti o čovjeku

Iako je zakon tržišta jasan i određuje da je profit mjerilo svega, zadruga Humana nova pokazala je da se može raditi na dostojanstven način, uvažavajući potrebe i različitosti drugih te istodobno biti uspješan na tržištu i nuditi inovacije privlačne kupcima.     

Specijal Ponos Hrvatske

Idi na 24sata

Komentari 18

  • Stelex 30.01.2017.

    Kad mislite oduzeti nagradu Marijanu Filipoviću iz Čabra ... čovjeku koji firmu nije poklonio radnicima i još zaradio kaznenu prijavu zbog "zamračeniih" deset milijuna kuna. Sramota Hrvatske, a ne ponos.

  • 19.01.2017.

    samo se ti hvali, dolijat ces ti plenkovicu, dalicki i maricu, sje bat ce oni tebe sa svojim izmjenama zakona...

  • Dinko Šakić 19.01.2017.

    ...zrno po zrno ...palača, tako se radi a ne preko noći, svaka čast svima!

Komentiraj...
Vidi sve komentare