Josip Mlakić o spomeniku koji je podijelio Pulu: Mate Parlov na ‘internetskom javnom sudu'

Ako je suditi po ‘prepoznatljivosti’, ako je to ključni ‘kriterij’ vrijednosti nekog spomenika po ‘upućenom sudu stručnjaka’, onda je najveći ‘kipar’ današnjice - 3D printer

Nedavno je u Puli, na Giardinima, otkriven spomenik Mati Parlovu, legendarnom hrvatskom boksaču, osvajaču zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Münchenu 1972. godine u poluteškoj kategoriji, svjetskom i dvostrukom amaterskom europskom prvaku u istoj kategoriji. Ipak, vrhunac njegove karijere bila je pobjeda nad argentinskim boksačem Miguelom Angelom Cuellom, kad je nokautom osvojio WBC-ovu profesionalnu titulu svjetskog prvaka u poluteškoj kategoriji. Meč se održao 7. siječnja 1978. godine u Milanu. Radi se o jednom od onih sportskih događaja koji su obilježili to vrijeme, događaja koji je za tadašnje žitelje Jugoslavije bio u rangu svjetskih ili europskih titula jugoslavenskih košarkaša. Još za života Mate Parlov proglašen je najboljim hrvatskim sportašem 20. stoljeća. Umro je u srpnju 2008. godine, u 59. godini. Radi se o brončanom spomeniku u prirodnoj veličini, na kojemu su posebno istaknuti lijeva ruka i pet najvažnijih odličja koje je Mate Parlov osvojio, koja asociraju na olimpijske krugove. Autorica spomenika je 87-godišnja zagrebačka kiparica Marija Ujević-Galetović.