To je to što me zanima!

Kolinda na Kornatu s obiteljima vatrogasaca stradalih u požaru

Igor Marinović, otac stradalog vatrogasca Ivana, koji je od obitelji poginulih opunomoćen da ih zastupa javno i na sudu, novinarima koji su čekali izjave kratko je poručio kako ih nisu zaslužili
Vidi originalni članak

Predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović trećeg dana posjeta Šibensko-kninskoj županiji gdje je privremeno izmjestila svoj ured, sastala se s obiteljima vatrogasaca stradalih 2007. godine na otoku Kornatu.

Nitko novinarima nije dao izjave nakon sastanka, koji je bio zatvoren za javnost.

PORUKA PLENKOVIĆU Predsjednica u Skradinu: Vlada mora ubrzati ključne reforme

Igor Marinović, otac stradalog vatrogasca Ivana, koji je od obitelji poginulih opunomoćen da ih zastupa javno i na sudu, novinarima koji su čekali izjave kratko je poručio kako ih nisu zaslužili.

'Niste zaslužili izjave, niste došli na ročište Draženu Slavici' rekao je kazao Marinović.

Bivšem glavnom šibenskom vatrogasnom zapovjedniku Draženu Slavici u rujnu 2016. godine počelo je na Županijskom sudu u Zadru ponovljeno suđenje za pogibiju 12 vatrogasaca na Kornatima. Suđenje se ponavlja jer je Vrhovni sud ukinuo oslobađajuću presudu zbog toga što je u sudskom vijeću tijekom prvostupanjskog postupka bilo troje umjesto petero sudaca. Slavica je bio jedini optužen za stradavanje vatrogasaca 30. kolovoza 2007. godine. 

Na sudu u Zadru u srijedu je na pitanja suca Borisa Radmana o okolnostima nezapamćene vatrogasne tragedije u Hrvatskoj, odgovaralo je jedanaest vještaka i znanstvenika iz dva istraživačka tima, a suđenje se nastavlja tijekom tjedna.

Potpisan ugovor o dodjeli bivše vojarne Županiji

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u četvrtak je u Šibeniku prilikom potpisivanju ugovora o dodjeli bivše vojne nekretnine Minerska Šibensko-kninskoj županiji za izgradnju posjetiteljskog centra, rekla kako se u županijama koje je dosad obišla  pokazalo da su odlazak stanovništva i raspolaganje državnom imovinom najveći problemi te je ministru državne imovine Goranu Mariću zahvalila što je konačno pokrenuto pitanje raspolaganja vojnom imovinom.

"Zahvaljujem ministru Mariću što smo uspjeli dogovoriti ovo potpisivanje u vrijeme izmještanja ureda u Šibensko-kninsku županiju. Moram istaknuti da obišavši petnaest županija, dva najveća problema koja bi se iskristalizirala na terenu su demografija i pitanje raspolaganja državnom imovinom i njeno propadanje, te zadržavanje i zaustavljanje raznih razvojnih projekata. Zahvaljujem ministru Mariću što je konačno pokrenuo to pitanje, ovaj rezultat pokazuje koliko je dobra odluka Vlade da se rješavanje državne imovine podigne na razinu ministarstva i da mu se da odgovarajući značaj. Utvrdili smo kako je to jedna od ključnih okosnica u razvojnim projektima, ali i u ulaganjima u Republiku Hrvatsku. Drago mi je da su se konačno počeli rješavati projekti koji stoje godinama,“ istaknula je predsjednica Republile.

Dodjela bivše vojne nekretnine u Uvali Minerska Šibensko-kninskoj županiji uvjet je za izgradnju posjetiteljskog centra,  koji je zamišljen kao dnevni boravak tvrđave sv. Nikole koja je pod UNESCO zaštitom. Riječ je o drugoj fazi projekta turističke valorizacije Kanala svetog Ante u Šibeniku predstavljenog 2010. godine.

Župan Goran Pauk je istaknuo da je otvaranje šetnice u Kanalu svetog Ante jedna od najvećih prekretnica u turističkoj povijesti Šibenika i jedan od prvih uspješno realiziranih europskih projekata. „Ministar Marić prepoznao je našu dugogodišnju inicijativu, da ne kažem borbu, i učinio da ovaj iznimno vrijedan prostor ustupi na upravljanje građanima Šibenika i Županije. Dobivanjem prostora Minerske na upravljanje riješeni su svi imovinskopravni uvjeti za provedbu druge faze projekta turističke valorizacije u Kanalu sv. Ante," rekao je.

Projekt Minerska ključan je za uspješno upravljanje tvrđavom sv. Nikole prema standardima UNESCO-a, a Minerska kao središte buffer zone i posjetiteljski centar za prezentaciju prirodne i kulturne baštine postaje pristupni centar čitavog područja sa svim popratnim sadržajima, “ istaknuo je župan Goran Pauk. Dodao je da ove godine slijedi potpisivanje ugovora iz europskih fondova za projekt uređenja posjetiteljskog centra vrijednog 26 milijuna kuna čime će, rekao je, Uvala Minerska postati dnevni boravak Šibenčana i bitan faktor u kreiranju turističke ponude.

Ministar državne imovine Goran Marić istaknuo je kako se prostor bivše vojarne u uvali Minerska na ovaj način vraća Šibenčanima i ocijenio da će projekti u Minerskoj i na području bivše Tvornice elektroda i ferolegura (TEF) izmijeniti lice Šibenika.

„Dijelim zadovoljstvo za županom što sam danas imao prigodu potpisati ugovor u nazočnosti predsjednice. Ima li ljepše poruke od toga da jedan prostor koji je služio povijesno upitnoj instituciji kakva je JNA stavljamo na raspolaganje narodu. Koji je paradoks da nešto što je izazivalo nelagodu i neugodnost danas postaje mjesto afirmacije. Zamislite, vojni hangari su bili skladište straha, a danas postaju posjetiteljski centar Kanala sv Ante. Želim da se svi priviknu na taj šok i buduću stvarnost. Ministarstvo državne imovine učinilo je napor da toga i dođe,“ kazao je ministar Goran Marić, koji se danas sastao i sa svim gradonačelnicima i načelnicima na području Županije.

Predsjednica će u sklopu trećeg dana boravka u Šibensko-kninskoj županiji, gdje je privremeno premjestila Ured, posjetiti otoke šibenskog arhipelaga Žirje, Prvić i Murter i sastati se s ribarima u Tribunju.

Idi na 24sata

Komentari 12

  • ljubazan 19.04.2018.

    od kada znam ovu" krafnu "stalno se brine za mrtve dok živi umiru... najgora predsjednica na svijetu... zato nam je tako... što nas takva predsjednica vodi... samo naprijed... naši unuci i praunuci će napraviti ono što mi nismo mogli... trebali bi se stidjeti... što tako nešto dozvoljavamo u ovoj korumpiranoj državi....u ovoj slučajno nastalo je državi je sve korumpirano od politike do pravosuđa od M.U.P.-a do H.Z.Z.O.

  • Darjan.K. 19.04.2018.

    1. dio; - Kao prvo RIP i vječna slava poginulim vatrogascima!! Pogledajmo sad činjenice dostupne iz medija. Helikopter MI8 MTV1, evidencijskog broja H-202 nakon što je u 1. naletu ostavio vatrogasce blizu požarišta, te ih premjestio drugdje, otišao po krušku s vodom,, usljed akcije gašenja odlazi u Divulje i za vuru ili vuru i pol vrača se natrag na požarište. Razlog, pilot usred akcije otkrio da mu fali kerozina. Po maloj udaljenosti jedni od drugih, kak su stradali vatrogasci nađeni (osim jednoga udaljenoga 200m)), i svjedočenju Frane Lučića, vidi se da se tragedija dogodila u 10tak sekundi. Službena je verzija da je došlo do "eruptivnog pozara" zbog spečificnih uvjeta. Kojih, nije navedeno, jer ih nema. Duboki klanac sa mnogo raslinja.Dobro da nije rečeno da je iz mora izašao zmaj koji je rigao vatru i spalio vatrogasce. Vrnimo se na Helikopter, koji je ostal bez kerozina u toku akcije. Helikopter MI8 MTV1, ima dolete; s 4 000 kg tereta 465 km, s jednim dopunskim spremnikom 725 km, s 2 dopunska spremnika 950 km. Zračna udaljenost Divulje - Šibenik - Kornati je oko 100 km. Slovima STO kilometara. NEMOGUĆE je da je pilot u akciju gašenja na drugo područje odletio sa polupraznim ili praznim spremnikom. Ostaje samo mogučnost da je kerozin izgubil u toku akcije. I dolazimo do jedinoga mogučeg zaključka......nastavak sljedi ispod......

  • vidum 19.04.2018.

    Mislim da bi svaka županija u koju dođe, trebala proglasit elementarnu nepogodu i tražit nadoknadu štete.

Komentiraj...
Vidi sve komentare