To je to što me zanima!

Kontrole za one koji žive vani, a imaju hrvatsko zdravstveno

Građani koji su otišli iz Hrvatske raditi vani i dalje koriste hrvatsko zdravstveno osiguranje, prijatelji i rođaci ih prijavljuju svakoga mjeseca na HZZ-u i podižu im lijekove, kaže liječnica Klajić Grotić
Vidi originalni članak

Prema procjenama Hrvatske udruge ugovornih ordinacija 330.000 osoba koje su se iselile iz Hrvatske zadržalo je zdravstveno osiguranje na koje ostvaruju pravo preko HZZO-a te ga i koriste osobno ili posredovanjem rodbine i znanaca, prenosi Glas Slavonije.

- Dvije trećine građana koji su otišli iz Hrvatske raditi u inozemstvo i dalje koriste hrvatsko zdravstveno osiguranje, prijatelji i rođaci ih prijavljuju svakoga mjeseca na Zavodu za zapošljavanje i podižu im lijekove koje šalju autobusom u Austriju, Njemačku, Irsku, upozorava liječnica Sanja Klajić Grotić.

- U Hrvatsku se vraćaju kontrolirati trudnoću, kronični bolesnici nam dolaze po lijekove kao da borave u Hrvatskoj i da su prijavljeni na Zavodu za zapošljavanje. Procjene govore da je riječ o 330.000 osoba koje su se iselile i zadržale zdravstveno osiguranje u Hrvatskoj, kaže i predsjednica Udruge Josipa Rodić za Glas Slavonije.

Iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje na ove navode odgovaraju kako je ovo problem koji se javlja kod osiguranika koji u iseljeništvu rade ilegalno te dodaju kako koriste sve raspoložive mehanizme kako bi se ovakvoj praksi stalo na kraj.

Stoga će povećati nadzor i kontrole onih koji su zadržale hrvatsko zdravstveno osiguranje, a žive u inozemstvu. Na razini Europske unije se zato uvodi elektronska razmjena podataka u okviru sustava Electronic Exchange of Social Security Information (EESSI) koja bi trebala pomoći u kontroli osiguranika.

- EESSI sustav uvelike će olakšati i ubrzati razmjenu podataka između država članica, a osobito pozitivan učinak očekujemo upravo u području transparentnosti oko pripadnosti samom sustavu osiguranja pojedine države članice. HZZO smatra da će razmjena podataka preko EESSI sustava olakšati identifikaciju osoba s dvostrukim osiguranjem te posljedično dovesti do raščišćavanja nastale situacije, kažu u HZZO-u. 

 

Idi na 24sata

Komentari 144

  • max2017 17.03.2019.

    To što je pol Bosne u HR većinom u ZG i koriste i naknade i zdravstveno i sve pogodnosti o tome ni slova i zabranjeno pitati !!!!!!!!!!!!!!!?

  • Lala1808 17.03.2019.

    svi rvati koriste naše socijalno i zdravstveno mada žive u drugoj državi - što bi ovi bili gori?

  • LOPOVEUZATVORE 17.03.2019.

    Ko ce se ljecit u Hrvatskoj pored njemackog zdrastva to su ciste gluposti..

Komentiraj...
Vidi sve komentare