To je to što me zanima!

Liječnicima se pljeskalo pa su im stigle 1000 kn manje plaće

Potplaćeni kada je u pitanju opseg posla koji odrađuju, u državnom deficitu radne snage zdravstvenog sektora, liječnici su sada doživjeli novi udar. Iz "pola bolnica" u Hrvatskoj stižu pritužbe o manjim plaćama
Vidi originalni članak

Sjećate se kako su Hrvati ujedinjeno prije točno dva mjeseca pljeskali liječnicima u znak potpore i zahvalnosti na svemu što su dali pri suzbijanju epidemije korona virusa u Hrvatskoj?

POGLEDAJTE VIDEO: Pljeskali smo za zdravstvene djelatnike

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

E, isti ti liječnici dobili su po tisuću kuna manje plaće što im je, očito, hvala za odrađen rad.

Mnogi od njih radili su van granica svojih mogućnosti i po 12-14 sati na dan, mnogi zdravstveni djelatnici su i sami postali žrtvama korona virusa u pomaganju drugima. Tako i tako potplaćeni kada je u pitanju opseg posla koji odrađuju, u državnom deficitu radne snage zdravstvenog sektora, sada su doživjeli novi udar, a o svemu je za dnevnik RTL-a progovorila anesteziologinja KBC-a Rebro Yvonne Lončarić.

Stigla joj je manja plaća za travanj. Drugim kolegama je, kaže, još i gore.

- Ako je pet tisuća kuna koliko su kolege otprilike manje dobili za osam neplaćenih dana bez obzira kakvi su to dani, redovni ili nešto drugo računajte da je to u slučaju mene, gdje je to dva dana, cirka 1000, 1200 kuna - rekla je za RTL.

Beroš obećavao da se to neće dogoditi

Dogodilo se ono što je ministar zdravstva Vili Beroš obećavao da se neće dogoditi. Manje plaće zdravstvenim djelatnicima u nekoliko bolnica u Hrvatskoj nisu ono što je itko očekivao. Lončarić je cijeli slučaj prijavila Upravi bolnice. Traži da joj se plate svi dani kada je bila raspoređena da ostane kod kuće u pričuvi jer na to ima pravo po zakonu.

- Opravdani izostanak koji je sada aktualan u covid krizi je nešto na što se ja osobno nisam rasporedila, ja bih bila najsretnija da sam radila u svojoj bolnici, nego je to bilo napravljeno zato da se smanji izloženost zarazi - rekla je.

Iz KBC-a Rebro stigao je odgovor. Tvrde da su zbog epidemije koronavirusa radili samo hitni i neodgodivi slučajevi pa se i broj prekovremenih smanjio. Kažu da će pogreške ispraviti, ako ih je bilo.

- Određen broj radnika žalio se na obračun plaće te se vrše naknadne provjere i ukoliko se utvrdi da je došlo do bilo kakvih pogrešaka, iste će se u najkraćem roku ispraviti i izvršiti korekcija plaće.

'Pritužbe iz pola bolnica u Hrvatskoj'

Ministar Beroš slučaj nije komentirao, a isti vapaj zdravstvenih djelatnika stigao je iz još nekoliko hrvatskih bolnica. Prije mjesec dana istaknuo je da se sav prekovremeni rad mora isplatiti.

- Pacijentima poručujem da bez obzira da li oni meni pljeskali, mojim kolegama ili ne, barem ja osobno u svoje ime ću dati i poginut za njih, dakle, meni njihova hvala ne treba. A državi da biste imali svoje pozicije trebate i nas. Sve liječnike koji su napustili ovu zemlju otjerala je ova država sa svojom organizacijom posla, nepoštivanjem liječnika - zaključila je Lončarić.

O svemu je za RTL progovorila i predsjednica Hrvatskog liječničkog sindikata Renata Čulinović-Čaić.

- Imamo pritužbe iz gotovo pola bolnica u Hrvatskoj. Radi se o tome da se kolegicama i kolegama koji su podijeljeni u dva tima i onima koji su bili u pričuvi nisu pripisivani sati da su u pričuvi ili ih se slalo na godišnje odmore - rekla je pa dodala:

Liječnici obolijevaju 10 puta više nego ostali

- Ja sam nažalost gospodinu Berošu odmah pisala dopis i njegovim službama na koji nisam dobila odgovor. Problemi se gomilaju i postoje. Konkretne poteze u smislu sudskih procesa ne planiramo trenutno. Akcija 'Hoću raditi' zakonito je pozvala liječnike da rade maksimalno 48 sati tjedno, pa ćemo onda pitati vladajuće kako planiraju nadoknaditi to.

- U vrijeme dok liječnici obolijevaju 10 i pol puta više nego ostala populacija, a da napomene - da tako svi obolijevaju imali bi preko 20 tisuća oboljelih, apsolutno ne dolazi u obzir da mi pristanemo na prijedloge. Uskrate smo osjetili i odradili u trećem, četvrtom i petom mjesecu - zaključila je.

Idi na 24sata

Komentari 101

  • truckjimy 17.05.2020.

    Nemate brige zato su koificjenti u agencijama super morate se samo uhljebiti ili kod bandica kuvati kafu.

  • Usora1 17.05.2020.

    ne podrzavam to "komisijsko" vrednovanje rada ali ni naslov clanka. istina je da je deblji kraj izvukao samo dio med. osoblja dok drugi nisu radili skoro pa nista, kad bi iznijeli podatke o umrlim zbog nedostatka medicinske skrbi ispalo bi da je korona maciji kasalj.

  • Dalibor0704 17.05.2020.

    Liječnicima i medicinskom osoblju smanjiti plaće na pola, kako bi ostalo dovoljno za povećanje uhljebima od 100 %. Koga briga za zdravstvo? Ako zagusti, vladajući i uhljebi će u strane bolnice na teret HZZO-a, a za djecu sa posebnim potrebama krenuti će apeli za donacije. Ostali građani neka si kupe lijesove.

Komentiraj...
Vidi sve komentare