To je to što me zanima!

Lijepa naša - mala zemlja za veliki šverc egzotičnih vrsta

Krijumčari životinja kroz Hrvatsku godišnje prokrijumčare tisuće i tisuće egzotičnih vrsta. Godišnje se na ovom biznisu okrene 150 milijardi kuna
Vidi originalni članak

Na globalnoj razini, godišnje kroz ruke organiziranih skupina koje se bave nezakonitom trgovinom divljih životinjskih vrsta prođe od 60 do 150 milijardi kuna.  

Iz tog razloga, takva vrsta ilegalne trgovine svrstava se uz bok nezakonitoj trgovini drogom, ljudima i oružjem. Uz gubitak prirodnih staništa, predstavlja jedan od glavnih uzroka ugroženosti tih vrsta i ozbiljno ugrožava njihovo očuvanje u prirodi. Glavni motiv nezakonite trgovine divljim vrstama leži u zaradi. Uz strogo zaštićene i zavičajne vrste, predmet ilegalne trgovine često su egzotične vrste, kao i predmeti izrađeni od njih. Carinska uprava Ministarstva financija prošle je godine otkrila ukupno 12 pokušaja krijumčarenja zaštićenih vrsta životinja, od čega ih je devet zabilježeno kao CITES slučajevi.
- CITES primjerci zaštićeni su međunarodnom konvencijom. 

Najčešće su to slučajevi krijumčarenja kornjača čančara, kože kraljevskih pitona, kamenih koralja i nekih vrsta papiga - kažu iz Carinske uprave. 

Zapljene živih kornjača, guštera, zmija..

U posljednjih desetak godina zapljene su uključivale brojne  primjerke stranih, egzotičnih vrsta, poput madagaskarskih zvjezdastih kornjača, egipatskih kornjača, obrubljenih čančara, različitih vrsta papiga, kameleona, paukova, škorpiona, pitonskih i krokodilskih koža, prepariranih lubanji aligatora, narukvica od dlake slonova repa, bodlje dikobraza, ljušture kamenih koralja, kljove narvala, preparirane morske kornjače te delikatese poput kavijara. Ilegalna trgovina najčešće uključuje krijumčarenje mrtvih primjeraka životinja.

- No trgovina živim primjercima ne zaostaje. Prvenstveno se radi o zapljenama živih kornjača, guštera, papiga, zmija, ali i jegulja koje se ilegalno izvoze prema azijskim zemljama - rekla nam je Vida Posavec Vukelić iz Hrvatske agencije za okoliš i prirodu. Dodala je da se krijumčarenja najčešće odvijaju na graničnim prijelazima sa Srbijom i BiH, odakle se ti primjerci dalje transportiraju u našu zemlju, na zapadna tržišta.

Velik broj zapljena obavljen je u zračnim lukama na ulasku u Hrvatsku i u poštanskim uredima. Ima i slučajeva ilegalne trgovine zbog neznanja. 

- Ljudi na povratku s putovanja nose predmete načinjene od zaštićenih i ugroženih životinjskih vrsta kao suvenire, ne znajući da rade nešto što ne bi smjeli. No većinom se radi o malom broju primjeraka - dodala je Posavec Vukelić. Ilegalna trgovina divljim vrstama i kriminalne aktivnosti povezane s njom uzimaju i ljudske živote. U zadnjih deset godina, tijekom pokušaja sprečavanja krivolova, ubijeno je više od 1000 rendžera i čuvara u zaštićenim područjima. 

U borbi protiv nezakonite trgovine životinjskim vrstama i sprečavanju iste, bitna je edukacija i podizanje svijesti o tom problemu. 

Vidoševićev bunker bio je pun ubijenih divljih životinja

Svrgnuti šef Hrvatske gospodarske komore, ljeto 2012. godine proveo je na safariju u Mozambiku. Na službenim stranicama objavili su fotografije Nadana Vidoševića kako pozira s ubijenim divljim životinjama.

Vidošević je tamo lovio i ubijao divokoze, antilope, krokodile, lavove, pa čak i slonove. U tajnom bunkeru njegove vile u Zagrebu, otkriven je velik broj lovačkih trofeja.
 

Idi na 24sata

Komentari 19

  • jele112 21.08.2016.

    Dabog da oderali i preparirali svakog onog tko takve životinje drži u kući! Bolesnici totalni!

  • Dr Rudonja 2 21.08.2016.

    trebalo bi i Nadana preparirati i objesiti na zid..

  • montello 21.08.2016.

    pohlepni ljudi

Komentiraj...
Vidi sve komentare