To je to što me zanima!

Madrid: Na klizalištu odlažu mrtva tijela, građani zabrinuti

U glavnom gradu su vlasti počele provoditi masovne testove otkrivanja koronavirusa u paviljonima u krugu velikog parka Casa de Campo
Vidi originalni članak

Španjolska, zemlja s najviše preminulih od koronavirusa na svijetu nakon Italije, u četvrtak je nastavila bilježiti rast broja mrtvih koji je u samo jednom danu skočio za 655 na ukupno 4.089. Broj oboljelih je porastao za gotovo 8.600, na ukupno 56.190.

POGLEDAJTE VIDEO: 

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

U Madridu, najvećem žarištu koronavirusa, improvizirane su dodatne bolnice kao i mjesto odlaganja beživotnih tijela koje se nalazi na jednom olimpijskom klizalištu unutar trgovačkog centra.

Široke avenije Madrida i Barcelone praktično su puste, a tako je i u ostalim gradovima i selima diljem Španjolske. Kamioni dezinficiraju ulice.

- Jako me brine ova situacija - kaže 33- godišnja Lucia dok prelazi Castellanu, jednu od najdužih ulica u gradu. „Na poslu nastojimo pričati o drugim stvarima, no uvijek se vraćamo na koronavirus“, dodaje ta zaposlenica tvrtke za izvoz i uvoz kave. U njenom prorijeđenom uredu sedam je osoba. Jedan od kolega, pokušavajući skrenuti temu razgovora, pita: „Što ste radili za vikend?“. Svi su se pogledali i ostali tiho.

PRATITE PROVJERENE IZVORE Korona virus: Lažni lijekovi, riskantne glasine, izmišljotine

Izvanredno stanje, tijekom kojeg 47 milijuna stanovnika mora ostati u kućama, traje od 14. ožujka te je produženo do 11. travnja. Smije se izaći samo u trgovine po hranu, ljekarne, kioske, bolnice, banke, benzinske postaje i kako bi se prošetalo psa.

U glavnom gradu su vlasti počele provoditi masovne testove otkrivanja koronavirusa u paviljonima u krugu velikog parka Casa de Campo. Španjolski nogometni savez prepustio je zdravstvenoj službi svoj sportski kamp u predgrađu Madrida, u kojem se inače priprema nogometna reprezentacija, a također je prepustio i dio svog osoblja.

Tračak nade daje podatak o 7.015 oporavljenih osoba od 56.190 oboljelih. Zdravstveni radnici, od kojih se 5.600 zarazilo, žalili su se vladi zbog nedostatka osnovne zaštitne opreme poput maski, uniformi i rukavica.

Manuel Barragán, 63-godišnji liječnik, umro je jučer u gradu Córdobi.

- Bio je nekoliko dana na odjelu intenzivne njege, a premda se u prvi tren činilo kako se oporavlja, preminuo je - rekao je šef tamošnjeg liječničkog sindikata José Luis Navas.

U srijedu je ministarstvo zdravstva izvijestilo o sporazumu s vladom Kine, od kuda bi različite kompanije tog azijskog diva postepeno slale medicinsku opremu vrijednu 400 milijuna eura. U Španjolsku bi do lipnja trebalo stići 950 uređaja za asistiranje pri disanju, više od 500 milijuna maski za pacijente i osoblje, 5,5 milijuna testova za brzo otkrivanje koronavirusa te 11 milijuna rukavica.

U Europi se proizvede svega 10 posto takve opreme.

Miguel Ángel Villaroja, šef kriznog stožera, rekao je da je španjolska vojska zatražila od NATO-a zaštitnu opremu i testove za otkrivanje koronavirusa.

Neke španjolske kompanije počele su pretvarati svoje proizvodne linije u izradu medicinske opreme. Tvornica cipela u sjevernoj pokrajini La Rioji proizvodi jednostavne zaštitne maske, prvo za svoje vlastito osoblje, a onda i za distribuciju.

- Sada naporno radimo. Nastojat ćemo napraviti i nešto sofisticiranije proizvode za medicinsko osoblje - rekao je Brasilio García, upravitelj u kompaniji Callaghan.

Nakon zdravstvene Španjolsku posljedično pogađa i gospodarska kriza. Paralizirani su turizam, trgovina i industrija pa su tisuće kompanija najavile otkaze.

Njima se u četvrtak priključio i najveći španjolski lanac robnih kuća El Corte Inglés koji će privremeno otpustiti 22.000 radnika.

Na aerodromu u Málagi, ulazu na sunčanu obalu Costa de Sol, tisuće putnika čekaju povratak u svoje zemlje. Mnogi spavaju na podu zračne luke.

Španjolska središnja banka priopćila je kako od ožujka epidemija koronavirusa „žestoko“ udara gospodarstvo zemlje.

Lideri devet zemalja Europske unije, među kojima Španjolska, Italija i Francuska, zatražile su u srijedu dogovor o izdavanju zajedničke europske obveznice, odnosno instrumenta kojim bi se zajednički zadužile a prikupljenim novcem financirale svoje zdravstvene sustave te pomogle posrnulim gospodarstvima.

 

Idi na 24sata

Komentari 51

  • ARMAGEDON 27.03.2020.

    Ni riječi već danima što je sa emigrantima koji su punili medijsku pozornost ! Znači li to da Korona virus nekome pomaže ubaciti milion emigranata dok je narod zatvoren u kućama kako bi netko nesmetano odradio posao po nalogu onih kojima je to u interesu da prekrije razloge i posljedice rata u Sirij!?

  • 27.03.2020.

    Spanjolci kad pisu onda napisu "Spanjolci zabrinuti"Francuzi isto tako jedino u hrvatskoj zive gradani a ne Hrvati .To je zakljucak po vasem pisanju.U ustavu pise da je Domovina Hrvata ,ljevicari to tumace drukcije!

  • 27.03.2020.

    Po naslovu ispada da su građani zabrinuti jer neće imat di klizat 😐😅

Komentiraj...
Vidi sve komentare