To je to što me zanima!

Čudovište kod Trogira šokiralo ronioce: 'Ovako veliku meduzu nismo vidjeli, ne idite joj blizu'

Chrisaora hysoscella otkrivena je 9. listopada u Marinskom zaljevu. Klobuk joj može narasti i do 45 centimetara, a treba je izbjegavati jer žari i ostavlja opekline.Znanstvenici su zadivljeni njezinom veličinom
Vidi originalni članak

Kako je uobičajeno stanište meduza sjeverni Jadran, naći je na srednjem Jadranu je rijetka pojava i ova vrsta Chrisaora hysoscella zanimljiva nam je zbog impresivne veličine i ljepote.

- Iako još nemam točne podatke o veličini, jer su kolege na terenu i nedostupni, literatura kaže da ova vrsta meduze ima promjer klobuka 30 centimetara, a može narasti i do 45 centimetara - komentirala nam je jučer dr. Olja Vidjak, zoo planktolog u laboratoriju za plankton i toksičnost školjkaša Instituta za oceanografiju i ribarstvo.

Ovu vrstu meduze, poznatu i kao kompas meduza, koja obično obitava u obalnim vodama Atlantskog oceana i Sredozemnog mora, znanstvenici splitskog Instituta za oceanografiju i ribarstvo uočili su 9. listopada u Marinskom zaljevu tijekom istraživanja. Dr. Vidjak kaže da se ova vrsta sporadično pojavljuje u srednjem Jadranu, ali da do sada nije bilo ovako velikog primjerka.

INVAZIVNE VRSTE Ribe ubojice u Jadranu: Strijelka ubija i sakati iz čiste zabave, a vatrenjača uništava sve iza sebe

- Meduze najčešće borave u sjevernom Jadranu i može ih se naći u malo zatvorenim uvalama. Osim što je impresivno velika i lijepa, treba se držati podalje od nje jer na koži izaziva opekline i žarenje. Susret s njom nije ugodan i treba ga izbjegavati. Ona je stanovnik mora te ima svoj životni vijek i svoju ulogu - hrani se planktonima, a opasnost za nju su velike ribe, poput velikog bucnja i morske kornjače, koji se njome hrane. Njezin boravak u Jadranu nema apsolutno nikakav negativan utjecaja na biljni i životinjski svijet. Zanimljiva nam je za promatranje u smislu veličine i bioraznolikosti te su nam dragocjeni svi podaci koje dobijemo o njoj - kaže dr. Vidjak.

Ovu vrstu meduze karakterizira žuto-smeđi klobuk koji podsjeća na kompas i ima 24 lovke podijeljene u tri grupe po osam. Obitava pod površinom na dubinama do 10 metara, gdje lebdi i povremeno pliva. U moru se orijentira i održava ravnotežu uz pomoć senzorskih stanica nazvanih statocisti, a pigmentirane mrlje omogućuju joj percepciju promjene svjetlosti. U slučaju da vas opeče, opeklinu treba namazati aloa vera ili nekim drugim smirujućim gelom.

Idi na 24sata

Komentari 7

  • clon 12.10.2021.

    to je još i mala kakve sam viđa u crnom moru

  • Bucka.Li 12.10.2021.

    Zadnjih 15 g. zaobilazim meduze tako da ne idem na more .. preskupo kupanje😔

  • 12.10.2021.

    Viđena i dosta veća. Isto snimljena.......

Komentiraj...
Vidi sve komentare