To je to što me zanima!

Ministrica o paušalnom porezu na dohodak za iznajmljivače: 'Svaki grad odlučuje za sebe'

Najavila je kako je pred svima zadatak da se ide prema još većoj kvaliteti ukupne turističke ponude koja će rezultirati sa održivosti našeg turizma
Vidi originalni članak

Ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac u ponedjeljak je u Tuheljskim Toplicama na 35. Kongresu ugostitelja i turističkih djelatnika  kazala da visina paušalnog poreza na dohodak za iznajmljivače ovisi o jedinicama lokalne samouprave, koje same odlučuju hoće li ga povisiti ili ne.

Nakon najave nekoliko gradova, između ostalog Zagreba i Splita, da će paušalni porez za iznajmljivače povećati na maksimalni iznos od 199 eura, ministricu su novinari upitali po kojem je kriteriju određen maksimum od 199 eura za paušal.

"To su bili prijedlozi čelnika jedinica lokalne samouprave, na njima je hoće li ih oni podignuti ili neće, mogu sve ostaviti kako je bilo dosad, to svaki grad za sebe odlučuje. Zato donosimo novi Zakon o turizmu, koji se donosi na temelju egzaktnih činjenica, odluke se donose na temelju konkretnih brojki i podataka koje će utjecati na turistički sektor", odgovorila je Brnjac te rekla da joj je drago da cijeli turistički sektor podržava novi Zakon o turizmu i smjer hrvatskog turizma prema održivosti. Ujedno, dodala je kako se pitanje neoporezive napojnice riješilo, i ona će s 1. siječnja 2024. godine iznositi 3360 eura.

IMAMO CJENIK Šef turističke zajednice Zadra i ekipa 'krkali' su po New Yorku: Potrošili skoro 70 tisuća eura

"Ono što me posebno veseli da je cijeli turistički sektor prepoznao naš put važnosti održivog turizma. Naša reforma sastojala se od niza koraka gdje je jedan od glavnih ciljeva razvoj cjelogodišnjeg turizma. Za tranziciju  i ostvarenje ciljeva osigurano je 1,3 milijarde eura", kazala je Brnjac.

Za hrvatsku Vlada naglasila je da se pokazala kao pouzdan partner turističkom sektoru. Najavila je kako je pred svima zadatak da se ide prema još većoj kvaliteti ukupne turističke ponude koja će rezultirati sa održivosti našeg turizma.

"Ono što smo mi napravili sada kreću druge zemlje na Mediteranu jer vide da je to put uspjeha i održivosti turizma", zaključila je ministrica Brnjac.

VEĆINOM STRANCI Novi podaci: U komercijalnom smještaju u rujnu više turista i noćenja nego lani u Hrvatskoj

Idi na 24sata

Komentari 14

  • kukutre 28.11.2023.

    Ako ces sam raditi ( cistiti, prati peglati, docekivati, i biti za info uvijek dostupan) i biti na dobroj lokaciji onda je moguca popunjenost 80% naradis se ali si zavto spreman. A tko kuka i jadikuje kao i u svimOstalim poslovima nema onda srice! Treba se primiti posla nista nepada sa neba nema lake love

  • nk bankomat iz sela zagreb bez mora 27.11.2023.

    nama svejedno ide sa 150 200 e na 250 300 dode nama na isto turisti nako ne pitaju za cijene ko ovi nasi socijalni gosti sa sjevera kojih fala bogu ima sve manje

  • ptica neznalica 27.11.2023.

    Ne znam tko i kako će više graditi apartmane za iznajmljivanje. Cijena izgradnje porasla je za više nego duplo, a cijene apartmana ne mogu to pratiti, uz porast cijena komunalija, a sad i uz rast poreznih obaveza. Uz sve to i popunjenost je pala. Dakle za jedan apartman od 60 kvadrata izgradnja je oko 100000eura, ako ih gradiš više. Ako kupiš jedan takav apartman treba ti oko 150000 eura. Da bi ga isplatio za tridesetak godina godišnje trebaš između tri i pet tisuća eura, neto, tj.u bruto između 6i 8 tisuća eura, da bi bio na nuli. Ako taj apartman iznajmljuješ po 100 eura, za nulu moraš imati više od 60 dana počinjenja, a što je sve teže ostvariti. Za neku zaradu zapravo ti treba oko 80 dana počinjenja, ukoliko imaš sreće. Za više od 80% iznajmljivača to je samo san. Zapravo oni koji to mogu, vjerojatno mogu bez većih problema ostvariti i preko 100 dana, jer im to omogućava pozicija, na kojoj im se apartman nalazi

Komentiraj...
Vidi sve komentare