To je to što me zanima!

"Liječnici s velikim plaćama imaju lošu kvalitetu života"

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video
Iako je među 100 najvećih plaća u zemlji, čak 86 liječničkih, ministar Siniša Varga kaže kako se radi o nekolicini liječnika koji rade na transplantacijskom programu
Vidi originalni članak

Ministri su prije sjednice Vlade komentirali rezanje 367 dodataka na plaću o kojem navodno razmišlja ministar financija Boris Lalovac.

Na pitanje smatra li da su dodaci u zdravstvu pretjerani, ministar zdravlja Siniša Varga rekao je kako 'to sad strši u ovo doba oskudnosti'. Napomenuo je kako je r iječ samo o nekolicini liječnika iz Zagreba koji direktno rade na transplantacijskom programu . Dodao je kako ti liječnici imaju lošu kvalitetu životu s obzirom na to da su na raspolaganju 24 sata dnevno i sedam dana u tjednu, a ipak se tu radi o spašavanju života.

- Ono što želimo riješiti u naredno vrijeme da za sve liječnike i medicinske sestre rad bude vrednovan po izvršenju, a ne isključivo prema pravu iz kolektivnog ugovora nego da imamo mjerenje rada - rekao je. Novinari su ga ispravili da nije riječ o nekolicini plaća već da u prvih sto plaća ima dosta liječnika i iz županijskih bolnica koji 'bildaju' plaće.

- Ja to ne bih nazvao bildanje, već isključivo prava koja danas proizlaze iz kolektivnog ugovora - dodao je.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

'Na dodacima na plaću može se uštedjeti do milijardu kuna'

Ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras smatra da se pitanje o dodacima na plaću mora postaviti ministru uprave ili financija. Međutim, kaže kako su to značajni dodaci . Ima ih preko 300 i sigurno nisu ujednačeni u svim institucijama.

- Ja mislim da se tu može uštedjeti do milijardu kuna godišnje - rekao je i dodao kako bi se za to sustav trebao ujednačiti.

- To se treba dovesti u red. Ne može netko dobiti dodatak za posao 40 posto, a netko 15 posto. To nema nikakvog smisla, a događalo se, a događa se i danas, ja bih rekao, u državnim institucijama.

Na pitanje kako se to misli riješiti s obzirom na to da sve to stoji u kolektivnim ugovorima , Maras je odgovorio:

- Sve se može riješiti. Ljudi moraju biti svjesni da rade za istog poslodavca. Ne mogu za isti posao biti plaćeni na dva različita načina - rekao je. Dodao je da je pitanje zašto posljednjih 20 godina nije bilo reda.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Bauk: Raskidanje kolektivnih ugovora ima političke posljedice

Ministar uprave Arsen Bauk smatra da u dijelu državnih službenika koji su u ministarstvu uprave ne odskaču po ničemu. Govori već neko vrijeme da ih najviše ima u obrazovanju i zdravstvu . Bauk smatra da te kolektivne ugovore nije teško raskinuti.

- To ima, recimo to tako, političke posljedice. Pravno, postoji onaj rok u kojem se mora sklopiti novi kolektivni ugovor i čini mi se da je to več nekoliko puta i napravljeno.

Na pitanje je li normalno da se referendumsko pitanje slaže na karticu i pol, nije uopće želio komentirati. Ponovio je kako je referendum pitanje građana i Sabora te da se Vlada tu ne bi trebala miješati.

- Vlada se neće očitovati. Vidjet ćemo kako će reagirati Sabor. To je već postala standardna procedura. Ništa novo - dodao je.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

'Plaće i mirovine nećemo dirati, a drugo preispitujemo'

Predsjednik Vlade Branko Grči ć rekao je kako je sve obuhvaćeno kolektivnim ugovorom.

- Međutim, mislim da jedino tu trenutno imamo prostora da eventualno korigiramo neke stvari - rekao je Grčić.

Na pitanje kako može korigirati taj dio kada su dodaci vezani kolektivnim ugovorima, Grčić je misteriozno rekao:

- Razgovori uvijek vode k nekim rezultatima - rekao je.

Međutim, kaže da to nije najava nekih pregovora sa zaposlenima i javnom i državnom sektoru.

- Vidjeli ste tu ima 367 dodataka i to je na neki način teško upravljivo i sigurno ima prostora da se neke stvari preispitaju - kazao je Grčić. Nije želio otkriti koliko bi se tako uštedjeti. Sve će biti poznato kada rebalans i službeno bude predstavljen.

- U plaće se generalno ne dira, ni u mirovine. Sve druge stavke su u procesu preispitivanja, ali ne mogu vam ništa reći dok cijeli prijedlog ne bude vani - dodao je Grčić.

Ministar Vedran Mornar smatra da brojka 300 nije tako bitna nego je bitan iznos. Smatra i da plaće u prosvjeti i zdravstvu nije nešto na što se treba ukazivati prstom.

Idi na 24sata

Komentari 96

  • AntunMatoš 29.08.2014.

    Što se liste plaća tiče, objavite tko je na prvih 1000 mjesta ili 10 000 to bi bilo interesantno. Ili navedite na kojem mjestu se nalazi najbolje plaćeni profesor u osnovnoj školi i kolika mu je plaća. Ili u kojem zanimanju je razlika u plaći najveća i o koliko se djelatnika tu radi. Dajte malo distribucije plaća među liječnicima. Koliko ih ima plaću 5000-6000, a koliko 6000-8000, koliko 8000-10000 Ako može lista branitelja, lista dužnika, zašto ne bi i lista plaća? Ne trebaju imena i osobni podaci, a mi ćemo je statistički obraditi.

  • AntunMatoš 29.08.2014.

    ". Dodao je kako ti liječnici imaju lošu kvalitetu životu s obzirom na to da su na raspolaganju 24 sata dnevno i sedam dana u tjednu". A blago nama, skoro 400 000 nezaposlenih - sretnika. Oni baš imaju super kvalitetan život. Trebaju biti na raspolaganju samo 5 min mjesečno djelatniku Zavoda za zapošljavanje. Svo preostalo vrijeme im je bajka. G.Varga dođi i ti u našu firmu! Zavod prima sve profile i zanimanja. Primi svakog tko se javi - redovito.

  • crazycat 29.08.2014.

    Rad vrednovan i placen po izvrsenju bi u prvom redu trebao vaziti za vas ,gospodo,politicari? krenite od sebe pa da imamo kakav takav zivot makar i bez ,kvalitete,jer ovo sada nemoze se nazvat nit imitacija zivota.

Komentiraj...
Vidi sve komentare