To je to što me zanima!

Na poplavljenim područjima se mora spriječiti pojava bolesti

Trojica ministara zdravstva obišli su Stožer za zaštitu i spašavanje i dogovorili da će idućih dana na ugroženim područjima, biti provedeno zaprašivanje komaraca
Vidi originalni članak

Na današnjem sastanku u Županji dogovorena je koordinirana i sustavna akcija suzbijanja komaraca i svih potencijalnih uzročnika mogućih epidemija na područjima ugroženim poplavama u Hrvatskoj, Srbiji i BiH. Trojica ministara zdravstva, Rajko Ostojić, Zlatibor Lončar i Dragan Bogdanić, obišli su danas državni Stožer za zaštitu i spašavanje i dogovorili da će idućih dana na ugroženim područjima, u isto vrijeme, biti provedeno zaprašivanje komaraca iz zraka.

Zaprašivanje iz zraka biti će provedeno s istim materijalima i u isto vrijeme jer jedino na takav način možemo polučiti kvalitetne rezultate. Isto tako idućih dana možemo očekivati i nova tretiranja larvi komaraca kako bi spriječili njihovo dalje razmnožavanje, rekao je Ostojić dodajući kako će sustavna tretiranja komaraca biti provođena duže vrijeme. U Hrvatskoj će avio tretiranje komaraca biti obavljeno na oko 18.000 hektara površina, u Republici Srpskoj oko 47.000, u Federaciji na oko 20.000, a i u Srbiji se područja koja treba zaprašivati iz zraka mjere desetinama tisuća hektara. Sva tri ministra zdravstva istaknuli su kako na ugroženim područjima nema opasnosti od zaraznih bolesti i epidemija ali i da je neophodno zajednički raditi jer bolesti ne poznaju granice.

"Neophodna je suradnja"

– Neophodna je suradnja jer ukoliko se neka bolest pojavi kod nas vrlo brzo ona će se proširiti dalje. Moramo učiniti sve da ne dođe do toga, istakao je Lončar. Govoreći o trenutnoj situaciji u Republici Srpskoj Bogdanić je rekao da je ona stabilna, da se na nekim područjima već provode tretiranja komaraca ali i da dalje ima velikih problema.

Najviše problema imamo u Bosanskom Šamcu koji je bio totalno poplavljen i s čijih dijelova se voda još nije povukla. I Doboj je jako stradao. Tamo je sve do visine 4-5 metara uništeno. I u selima u okolici Bijeljine, gdje se voda još nije povukla, imamo određenih problema, rekao je Bogdanić. On je posebno zahvalio svima koji su na bilo koji način pomogli građanima iz Republike Srpske u spašavanju. Spomenuo je među njima i helikoptere Hrvatske vojske kao i spasilačke službe koje su sudjelovale u spašavanju građana Bosanskog Šamca.

Idi na 24sata

Komentari 34

  • kvarnerski 29.05.2014.

    prva i jedina dužnost ministra zdravstva u doba krize je da se preseli u poplavljeno područje i da sve od sebe i svoje pameti da pomogne ljudima, sve dok ne nestane i zadnja mogučnost narušavanja nečijeg zdravlja i života, ti očito neznaš što je tvoj posao

  • Mad Bjanko 28.05.2014.

    Navodno ima dosta otkazivanja aranžmana u Istri radi straha od zaraznih bolesti.... Očigledno konkurencija koristi svaku priliku da nam podmetne nogu...

  • fijuman 27.05.2014.

    SRAMOTA - gledam na vijestima kako stanovnici Gunje žele obići svoje domove ali kažu da nisu mogli svi jer da je osigurano samo 60 zaštitnih odijela. Članovi kriznog stožera i ministri pod hitno dati ostavke jer je sramotno da se ovakvo nešto događa. Pa prikupljeni su silni novci a vi nemate dovoljno jednokratnih zaštitnih odijela za te napaćene ljude.

Komentiraj...
Vidi sve komentare