To je to što me zanima!

Nakon 30 dana još uvijek nema nalaza obdukcije Kristiana (18)

Obdukcija može biti gotova u jednom danu. Mogu se eventualno dulje čekati nekakvi nalazi kojima bi se istražilo je li bilo kakvih nedozvoljenih supstancija, rekao je stručnjak Željko Cvrtila
Vidi originalni članak

Kristian Vukasović umro je 24. kolovoza, nakon više od tri tjedna kome, u koju je upao u splitskom zatvoru.

Ni do odvjetnika ni do obitelji još nisu stigli službeni nalazi obdukcije. Još nije poznat točan uzrok smrti 18-godišnjaka koji je preminuo u splitskoj bolnici. Nejasno je zbog čega se toliko čeka na rezultate, posebno ako se uzme u obzir da je riječ o slučaju koji je pod povećalom javnosti.

POGLEDAJTE VIDEO: 

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Obratili smo se Željku Cvrtili, kriminalistu i bivšem šefu krim-policije. Ni njemu baš nije jasno što se još čeka s rezultatima.

- Obdukcija može biti gotova u jednom danu. Mogu se eventualno dulje čekati nekakvi nalazi kojima bi se istražilo je li bilo kakvih nedozvoljenih supstancija. To se u principu čeka oko dva tjedna, a zaista ne znam što se čeka mjesec dana. Možda postoji suvislo objašnjenje, a ja ga ne vidim. Obdukcija se može protegnuti ako je slučaj sumnjiviji, ali ovo je previše - smatra Cvrtila. Zanimalo nas je kako funkcionira odnos kriminalista i forenzičara.

- Kriminalisti koriste usluge Zavoda za sudsku medicinu i oni nam otkrivaju što su pronašli. Nema tu puno posla. Uzmu se određeni uzorci i pošalju se na kemijsko-forenzička ispitivanja. U kompliciranijim slučajevima može se čekati da se vidi je li što bilo u jetri, kostima ili možda u želučanoj tekućini. Ako ne mogu pronaći nikakve fizičke uzroke smrti, pregledat će sve organe i provjeriti kako su funkcionirali. Ako ne nađu uzrok, možda će ići na to da je bilo stanje šoka. Znalo se događati da se ne može naći čisti uzrok smrti ili da je bilo više uzroka. Ipak, u mjesec dana bi se moralo sve raščistiti - rekao nam je Željko Cvrtila. Odvjetnik Branko Šerić kaže kako nije određen točan rok u kojemu bi se obdukcija morala obaviti.

APEL SHRVANOG OCA 'Želim pričati sa zatvorenikom, poznavao je mojeg Kristiana'

- Recimo da je mjesec dana nekakva granica tijekom koje bi se morala obdukcija obaviti. Ipak, nema zakonskog roka. Što se tiče samog postupka, najviše vremena traje toksikološka analiza jer za nju nije bitna samo krv i mokraća. Tad se analiziraju unutarnji organi - kaže nam odvjetnik Šerić. 
Iz Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku su nam poručili kako njihovi liječnici ne daju izjave i ne komentiraju pojedine slučajeve.

Ipak, razgovarali smo s jednim iskusnim forenzičarom, koji nam je otkrio kako su u ovakvim slučajevima potrebne dodatne pretrage.

VELIKA ISPOVIJEST RODITELJA: 'Svako jutro kad se probudimo, u sobi tražimo svog Kristiana'

- Problemi u ovakvim situacijama nastaju jer su potrebne dodatne pretrage. Mora se raditi dodatna histologija i ona traje dulje. Ne može se skratiti i mora se pričekati kompletna histološka analiza. Bez toga obdukcija nije gotova. Takva situacija nije neobična - rekao nam je upućeni sugovornik. 
Dok se čeka papir s pravim razlozima smrti mladića osuđenog na osam mjeseci zatvora zbog potpaljivanja nekoliko maslina, otkrivaju se mnoge nelogičnosti i propusti pravosudnog sustava. Posljednja u nizu je presuda Kristianu, koju potpisuje sudac Marijo Franetović, a u kojoj nema izvješća Centra za socijalni rad niti ispitivanja roditelja, a nije bio uključen ni defektolog, stručni suradnik suda.

Osim toga, na službenom dokumentu sudac je potpisao potpuno drugu osobu. Kazna namijenjena Kristianu izrečena je nepoznatom Davoru Smolji. Kristianovi roditelji su odlučni u želji da pronađu odgovorne za smrt svog sina i namjeravaju ići do kraja. Kako su najavili, čim dođu rezultati obdukcije, tužit će državu zbog svih propusta tijekom procesa.

Idi na 24sata

Komentari 69

  • velikiteo 24.09.2019.

    Oke nema nalaza, a da li ima netko odgovoran da se izjasni zasto ih jos nema

  • 24.09.2019.

    Točno je da histološki i imunohistološki pregledi uzoraka tkiva mogu potrajati i do 2 mjeseca, ali u ovom slučaju neće ama baš ništa novo otkriti. "Smrt od straha" je vrhunska glupost i takva smrt naprosto NE postoji. Toksikološke analize su gotove relativno brzo. "Obdukcija" dugo traje isključivo zato kako bi se Bošnjakovićevo Ministarstvo straha i sudac Marijo Franetović dogovorili kako da zataškaju slučaj.

  • 24.09.2019.

    Ovo je za sud za ljudska prava u Strasbourgu...i slučaj maškarina..i frane lucić...i svi takvi slični slučajevi gdje država(tj ministarstvo zdravstva i ostale institucije) ne žele priznati ni odgovornost kamoli obeštetiti ili se pobrinuti za oštećene! Još malo će biti to, da kada vam netko nedaj Bože umre u bolnici, da će vam u facu reći da lažete i izmišljate i da nisu nikad ni primili tog pacijenta!

Komentiraj...
Vidi sve komentare