To je to što me zanima!

Nakon MMF-ove prognoze cijena nafte pala na 109 dolara

Snižena prognoza rasta svjetskog gospodarstva potaknula je zabrinutost za potražnju za energentima, nadovezavši se na jači dolar koji smanjuje kupovnu moć kupaca s drugim valutama, kočeći kupovinu
Vidi originalni članak

Cijene nafte pale su u utorak na međunarodnim tržištima prema 109 dolara nakon što je Međunarodni monetarni fond (MMF) snizio prognozu rasta svjetskog gospodarstva, potaknuvši zabrinutost za potražnju za energentima.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 3,94 dolara u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 109,22 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 3,8 dolara nižoj cijeni, od 104,41 dolar.

PROTIVI SE EMBARGU Šef E.ON-a: Embargo na ruske energente podijelio bi Europu

Trgovci su se danas fokusirali na MMF koji je zbog rata u Ukrajini snizio prognozu rasta svjetskog gospodarstva u ovoj godini gotovo za puni postotni bod. Upozorili su i da visoka inflacija predstavlja "neposrednu prijetnju" mnogim zemljama.

Snižena prognoza rasta svjetskog gospodarstva potaknula je zabrinutost za potražnju za energentima, nadovezavši se na jači dolar koji smanjuje kupovnu moć kupaca s drugim valutama, kočeći kupovinu.

Sumorno raspoloženje naglasio je i podatak o slabljenju aktivnosti u kineskom gospodarstvu u ožujku zbog strogih mjera suzbijanja covida-19.

NOVE MJERE SAD naredio zaposlenicima da napuste Šangaj zbog povećanja broja zaraženih koronavirusom

Šangaj se ipak sprema otvoriti tvornice, što bi moglo značiti i oporavak potražnje u Kini, najvećem uvozniku nafte u svijetu, napominje Reuters.

Zabrinutost za potražnju istisnula je tako danas iz fokusa nedostatnu opskrbu i raspravu u EU o embargu na rusku naftu.

Francuski ministar financija Bruno Le Maire izjavio je danas da je prijedlog u pripremi, signaliziravši nove prepreke izvozu ruske nafte, nakon strogih sankcija koje su Rusiji, zbog njezine invazije na Ukrajinu, već uveli SAD i EU, raspirujući zazor od ruskih barela.

Rusija je zbog sankcija u ožujku proizvela manje nafte, pa Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici ponovo nisu realizirali dogovorene proizvodne kvote.

'ZAKLJUČANI' SU MJESEC DANA Napetosti zbog lockdowna u Šangaju: Podjele među starima i mladima, šire se frustracije

Na početku tjedna opskrbu je omela i blokada u Libiji. Nacionalna naftna kompanija objavila je "bolni val zatvaranja" i "višu silu" u dijelu proizvodnje i izvoza koje oružane snage na istoku Libije koriste kao poluge u političkim pregovorima, objašnjava Reuters.

OPEC je odvojeno objavio da je barel referentne košarice nafte njegovih članica u ponedjeljak stajao 110,54 dolara, što znači da je poskupio 2,02 dolara u odnosu na prethodni dan trgovanja.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • IG007 20.04.2022.

    Ali prema “jednostavnoj” formuli za određivanje cijene goriva u Hr cijena goriva će nekim čudom porasti ili ostati ista…

  • Usora1 19.04.2022.

    bilo kako bilo, izvoznici nafte zaradjuju duplo vise nego prosle godine. zato 3. proizvodjac nafte zavrce ruku svima kojim moze da ne kupuju kod 2.-gog

Komentiraj...
Vidi sve komentare