To je to što me zanima!

'Ne miješajte se u život žena, ne propitujte njihove odluke'

Autonomna ženska kuća Zagreb uputila je predsjedniku Sabora i Vlade, saborskim klubovima zastupnika, zastupnicima i ministrima svoj prijedlog zakona o pobačaju te izmjene četiriju zakona i tri kodeksa koji stvaraju pravni okvir za tzv. 'priziv savjesti'
Vidi originalni članak

Autonomna ženska kuća Zagreb (AŽKZ) uputila je predsjedniku Sabora i Vlade, saborskim klubovima zastupnika, zastupnicima i ministrima svoj prijedlog zakona o pobačaju te izmjene četiriju zakona i tri kodeksa koji stvaraju pravni okvir za tzv. 'priziv savjesti'.

U tekst zakona koji uređuje pitanje pobačaja ugrađena su jamstva koja osiguravaju pravo na slobodno odlučivanje žena o rađanju djece i obaveze zdravstvenih ustanova, liječnika i drugog medicinskog osoblja sa ciljem osiguranja provedbe zakona i primjerenih i dostojanstvenih uvjeta koji uvažavaju autonomiju žena.

Također, u zakon su uvedene prekršajne odredbe za osobe koje na bilo koji način otežavaju ili sprečavaju žene u primjeni zakona.

Kada žene koriste svoje zakonsko pravo na prekid trudnoće, imaju i s tim povezano pravo da se tijela državne vlasti kroz pravne okvire putem zdravstvenih ustanova ili na bilo koji drugi način ne miješaju u njihov privatni život, ne propituju njihove odluke i ne podvrgavaju ih formama koje otežavaju i odužuju provedbu postupaka za koji su se odlučile, ističe AŽKZ.

Cilj je predloženih izmjena četiriju zakona i tri kodeksa onemogućiti odbijanje obavljanja legalnih medicinskih zahvata i usluga. Traži se brisanje spornih odredbi budući da se u duljem razdoblju kontinuirano krše ženska ljudska prava, jer veliki broj bolnica ne poštuju zakonske propise i međunarodne obaveze.

Sanacijska vijeća bolnica imenuje Vlada, a upravitelje Ministarstvo zdravstva, što znači da izvršna tijela države ne poštuju zakone koje donosi zakonodavno tijelo te iste države, tvrdi AŽKZ.

Europska konvencija za zaštitu ljudskih prava dio je unutarnjeg pravnog poretka Hrvatske, a Europski sud je već donio presudu iz koje proizlazi da se osobna i vjerska uvjerenja ne mogu nametati drugima te da se mogu manifestirati na mnogo načina izvan profesionalne sfere.

U tom smislu odbor za UN-ovu Konvenciju o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena već je upozorio Hrvatsku, a specijalni izvjestitelj UN-a izrazio je zabrinutost ustvrdivši da je pravo na seksualno i reproduktivno zdravlje ljudsko pravo, dok retrogradne mjere koje sprečavaju njegovo ostvarenje mogu predstavljati kršenje međunarodnih pravila o ljudskim pravima, poručuje AŽKZ.

Idi na 24sata

Komentari 73

  • ramokatolik 02.05.2019.

    Svi imaju neka prava i povlastice samo normalni hrvati u hrvatskoj ih nemaju, njima su ostale samo obaveze.

  • najiram 10 02.05.2019.

    žene ne mješajte sa muškarcima budite samo žene...ne utječite i ne mješjte se u njihove odluke...ne namećite se golotinjom i izazovnom odječo. biti če manje trudnoča koje stre izazvale namečući se muškarcima koji vas ne žele...pošto krv nije voda tako i muškarac padne u ruke žene koju ne želi...a posljedica može biti trunoča koju muškarac ne želi...a žene mu je nametnule kao balas odgovornosti...žene budite žene i čekajte da vas muškarac poželi i osvoju neče biti neželjene trudnoće...muškarac če vas željeti i polod koji nosite u utrobi...žene tadfa čete biti željene žene...a ne žene grabljivice žene lovkinje...muškarci po prirodi ne žele biti lovina ...a posbno lovina pohlepnih žena za muškarcima kojeg love...

  • Blackstarxx 02.05.2019.

    Nije bolest sve što boli.

Komentiraj...
Vidi sve komentare