To je to što me zanima!

Ni Hrvati niti Srbi u Vukovaru ne žele škole koje su podijeljene

Gradonačelnik Ivan Penava htio bi da sva djeca idu zajedno u škole, ali nije se izjasnio prema kojem modelu jer manjine imaju zajamčeno pravo školovanja na svom jeziku na jednom od triju modela
Vidi originalni članak

Istraživanje “Grad zarobljen politikom” u Vukovaru pokazalo je da se 73,2 posto Srba i 79,6 posto Hrvata slaže da je najbolje da djeca većine i manjina idu u iste razrede, ali da manjine odvojeno uče materinski jezik, povijest, geografiju, glazbeni i likovni, piše u ponedjeljak Večernji list.

Može li se i kako riješiti problem podijeljenih škola u Vukovaru? Gradonačelnik Ivan Penava htio bi da sva djeca idu zajedno u škole, ali nije se izjasnio prema kojem modelu jer manjine imaju zajamčeno pravo školovanja na svom jeziku na jednom od triju modela.

No njegov zamjenik Marijan Pavliček spomenuo je samo C model nastave, što znači da bi sva djeca pohađala nastavu na hrvatskom jeziku uz dodatne sate manjinskog jezika i kulture. Iz Zajedničkog vijeća općina s većinskim srpskim stanovništvom neće podržati Penavinu inicijativu.

SLIČAN PROBLEM I U DRUGIM DRŽAVAMA Baketa o školama u Vukovaru: 'Prilično je bolno, na istoj smo stepenici kao prije 17 godina'

Profesorica socijalne psihologije s Filozofskog fakulteta u Zagrebu Dinka Čorkalo Biruški 20 godina bavi se istraživanjem podijeljenih škola u Vukovaru.

Među njenim je recentnim istraživanjima i istraživanje “Integracijski procesi većine i manjine u etnički mješovitim zajednicama”, koje je financirala Hrvatska zaklada za znanost, među učenicima i roditeljima srpske, češke, talijanske i mađarske manjine u školama po modelu A, u kojima se sva nastava odvija na jeziku i pismu manjina, te većine iz Vukovara, Daruvara, Istre i Baranje.

PROMJENA U VUKOVARU Penava najavljuje spajanje hrvatskih i srpskih škola i vrtića

Istraživanje “Grad zarobljen politikom” u Vukovaru pokazalo je da se s tvrdnjom da je najbolje da djeca većine i manjina idu u iste razrede, ali da manjine odvojeno uče materinski jezik, povijest, geografiju, glazbeni i likovni (model B) slaže 73,2 posto Srba i 79,6 posto Hrvata, dok se s modelom A slaže 53 posto Srba i 40,3 posto Hrvata. No i C model ima podršku Hrvata i Srba.

Idi na 24sata

Komentari 12

  • 05.07.2021.

    Ako im se kojim slucajem ne svidja Hravtski plan i program imaju mogucnost izbora odmah preko mosta

  • ruzicamala 05.07.2021.

    To ima samo kod nas , u Njemačkoj i Švedskoj isto imaju na ćirilici nastavu .Svi po istom programu u škole tko neće neka mu Pupy plati školivanje uSrbiji.

  • ZEKO_10 05.07.2021.

    Ako netko zna i može mi objasnit to školovanje?? Hrvat, Srbin, Talijan otiđe npr. u Njemačku i tamo djeca pohađaju njemačku školu obavezno, a vanredno tko želi može još u školu svoje nacionalnosti. Kako onda kod nas Srbi imaju svoju školu?? Jasno bi mi bilo da idu u HR školu obavezno, a vanredno da imaju školu o svojoj kulturi jeziku itd. 

Komentiraj...
Vidi sve komentare