To je to što me zanima!

Njihov lijek za krizu: Probleme rješavaju smijehom i plesom

Hrabri individualci iz naše priče odlučili su se svakodnevici oduprijeti zdravim prirodnim terapijama. Oni se smiju, plešu i pjevaju i zbog toga se osjećaju izvrsno...
Vidi originalni članak

Na vijestima najavljuju nova poskupljenja, rast rate kredita u francima i nova otpuštanja. I dok većina građana zbog toga živi pod stresom i to im skraćuje život, hrabri individualci iz naše priče odlučili su se svakodnevici oduprijeti zdravim prirodnim terapijama. Oni se smiju, plešu i pjevaju i zbog toga se osjećaju izvrsno...

Imam još 15 godina stambenog kredita u francima i doslovno stenjem pod teretom dugova. Usto sam medicinska sestra u zagrebačkoj bolnici za ljude s duševnim poremećajima, pa mi ni dnevni ritam ni rad s pacijentima nije jednostavan. No kad vidim crne vijesti o poskupljenjima i otkazima, ja se jedino na to mogu dobro nasmijati. Iako to nekome možda izgleda kao da nisam normalna, to je zapravo jedini način na koji mogu zadržati svoje psihičko zdravlje, objašnjava Zagrepčanka Sanja Odić (46). Udavala se dvaput, a prvi suprug joj je umro. Ima sina studenta (23).

- Zaključila sam da iz ove situacije jednostavno ne mogu, a ne mogu ništa ni promijeniti. Zato utjehu pronalazim u relaksaciji smijehom. To nije onaj površni osmijeh, nego pravo smijanje iz dijafragme, punim plućima – objašnjava ona odmah pokazujući kako se to radi. Udiše zrak, trbuh se širi, a zatim kao iz bačve, dubokim glasom smije se kao da je čula najsmješniji vic na svijetu.

- Ovakav smijeh povećava kapacitet pluća, vibracijama masiramo unutrašnje organe, a na emocionalnoj razini podiže se razina endorfina i serotonina, hormona sreće. Istodobno, blokira se stvaranje kortizola, uzročnika boli. Prema tome, ovakav smijeh ima oslobađajući učinak, a nakon samo sat vremena, koliko traje vježba, čovjek se osjeća fantastično. Zato se mogu smijati svi, bez obzira na godine ili socijalni status, a najvažnije od svega, smijeh je posve besplatan, objašnjava ona dodajući kako je smijeh uvela u svakodnevni život. Uvijek je nasmijana, pa i kad čuje najgore vijesti, već refleksno reagira - smijehom.

- Ne možete promijeniti okolnosti koje vas okružuju, ali možete promijeniti pogled na njih - zaključuje Sanja. Istu misao promiču u udruzi Glazbom kroz život iz Zagreba. Ondje također pomažu ljudima svih dobnih skupina, a tvrde kako muzikoterapija ima osobito povoljan učinak na djecu s poteškoćama u razvoju – od ADHD-a, cerebralne paralize, Downova sindroma i drugih.

- Polaznici naših radionica ne moraju znati baš ništa o glazbi, ne moraju čak poznavati ni note. Kad uđu kroz ova vrata, od njih tražimo da se prepuste glazbi i oslobode dijete u sebi.

>> Više pročitajte u 24sata Expressu

Idi na 24sata

Komentari 5

  • user_124653 26.05.2012.

    Mora da su na nekom lakim drogama kada se smiju i plešu...

  • božemesvetisačuvaj 21.05.2012.

    tko se puno smije pametan nije

  • tajnamoja 21.05.2012.

    Radionice za starije, a na slici cura pleše pool dance.

Komentiraj...
Vidi sve komentare