To je to što me zanima!

Nova studija: Booster doza J&J 85 posto učinkovita protiv hospitalizacije zbog omikrona

Odvojeno istraživanje Južnoafričkoga nacionalnog instituta za zarazne bolesti (NICD) u petak je sugeriralo da omikron može izazvati manje tešku bolest od prijašnjih varijanti, čak i među necijepljenima
Vidi originalni članak

Booster doza Johnson&Johnsona protiv covida-19 je 85 posto djelotvorna u zaštiti protiv hospitalizacije zbog omikron varijante 1-2 mjeseca nakon cijepljenja, rekla je predsjednica Južnoafričkog vijeća za medicinska istraživanja (SAMRC) u petak.

Glenda Gray iznijela je nalaze istraživanja SAMRC-a na brifingu južnoafričkog ministarstva zdravstva o petom valu covida-19, izazvanog širenjem nove varijante.

"Ustanovili smo 85-postotnu učinkovitost i utvrdili da se učinkovitost te vrste cjepiva održava do dva mjeseca", rekla je. "Vrlo smo sretni da možemo izvijestiti o vrlo visokim razinama učinkovitosti cjepiva protiv omikrona", rekla je.

REAKCIJE IZ SUSJEDSTVA Srpski mediji u nevjerici nakon otkazivanja Đokovićeve vize: 'šok', 'kaos', 'Novakov progon'

U istraživanju je sudjelovalo 477.234 zdravstvenih radnika, od kojih su svi cijepljeni J&J cjepivom. Od njih 236.000 - otprilike pola - primilo je J&J booster dozu.

Proučavala se hospitalizacija među zdravstvenim radnicima zaraženima u četvrtom valu i ustanovljeno je da booster doza smanjuje hospitalizacije za 63 posto u prva dva tjedna nakon primanja boostera, a nakon toga se povećala do 85 posto u razdoblju između 1-2 mjeseca.

"Ovo je prvi svjetski dokaz učinkovitosti cjepiva (protiv omikrona) primjenom cjepiva J&J", rekla je Gray.

Južnoafričke vlasti dosad su prednost davale Pfizerovu cjepivu - primijenile su 21 milijun doza, tri puta više od otprilike oko 7 milijuna primijenjenih doza cjepiva J&J.

Međutim cjepivo J&J smatra se logistički mnogo poželjnijim jer je to režim jednokratnog cjepiva koje je lakše primijeniti u udaljenim ruralnim područjima u kojima praćenje može biti otežano.

O BORBI S KORONOM 'Ja samo govorim činjenice, a vi zaključite što hoćete, ali mi nemojte stavljati riječi u usta'

Podaci potvrđuju već snažne svjetske dokaze da omikron može izbjeći zaštitu cjepiva kad je u pitanju početna zaraza.

Među sudionicima istraživanja bilo je oko 30.000 zaraza za vrijeme vala omikron varijante, u usporedbi sa samo oko 11.000 u prijašnjim valovima izazvanima delta i beta varijantama.

Istraživanje je također pokazalo da su osobe zaražene HIV-om podložnije hospitalizaciji zbog omikrona.

"Oni (koji su hospitalizirani) imaju veću vjerojatnost da su zaraženi HIV-om a manju da imaju druge komorbiditete u usporedbi s razdobljem beta i delta varijante", ustvrdila je Gray.

Prevalencija HIV-a u Južnoj Africi iznosi oko 13 posto.

Odvojeno istraživanje Južnoafričkoga nacionalnog instituta za zarazne bolesti (NICD) u petak je sugeriralo da omikron može izazvati manje tešku bolest od prijašnjih varijanti, čak i među necijepljenima.

Idi na 24sata

Komentari 37

  • Muki12 14.01.2022.

    Kad izbace novi šampon za stidne dlake 5,5 pH budem kupio...Ovako, ovaj buster me ne zanima...

  • DinoAKA ljubiša 14.01.2022.

    Zanimljivo najviše ljudi koje poznajem, s težim nuspojavama je upravo cjepljen s tim bučkurišem.

  • Devil's kiss 14.01.2022.

    Ja se uopće ne bojim tih kojekakvih omikrona ,da nema prirodnog imuniteta koji nas štiti -nebi bilo čovječanstva, jer trilijuni takvih patogena, virusa i bakterija su svugdje oko nas i u svakom trenu od početka čovječanstva

Komentiraj...
Vidi sve komentare