To je to što me zanima!

Obnova zgrade u centru stajat će prosječno tri milijuna kuna

Konstrukcijska obnova zgrade u centru Zagreba od 900 četvornih metara, a koja je u potresu umjereno oštećena stajat će oko 392 eura po četvornome metru bez PDV-a, za rohbau, piše Jutarnji list
Vidi originalni članak

Obnova građevine iste kvadrature koja je, pak, dobila crvenu naljepnicu mogla bi se popeti i na tri milijuna kuna ili do 444 eura po četvornome metru.

POGLEDAJTE VIDEO: Razorne posljedice potresa u Zagrebu

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Zanimljiva je i razlika između takozvane cjelovite obnove ili gradnje zamjenske odnosno nove građevine - procjena je da cjelovita obnova zgrada s crvenim naljepnicama stoji prosječno 739 eura po četvornome metru, a gradnja nove građevine 960 eura također po četvornome metru.

STRUČNA ANALIZA Čitajte sitna slova: Donijeli su zakon, ali to ne znači da će obnova Zagreba odmah početi

Do ovih izračuna došli su stručnjaci s Građevinskog fakulteta u Zagrebu, a riječ je o prosječnim vrijednostima cijena obnove koje su se sada prvi put pojavile u nekom službenom dokumentu što ga je iznjedrilo Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja.

Riječ je o Programu mjera koji je podzakonski akt, a čije je donošenje definirano nedavno izglasanim Zakonom o obnovi nakon potresa.

Prva verzija Programa mjera ovih je dana iz Ministarstva upućena nadležnima na očitovanje, a na Vladi bi se taj dokument trebao naći, kako neslužbeno doznajemo, za dva do tri tjedna. Prvi put se ovih dana sastao i Stručni savjet za obnovu, osnovan novim Zakonom o obnovi, čijim je članovima također ustupljen Program mjera na očitovanje.

NASTRADAO JE U POTRESU Šovagović-Despot: 'I dalje se ne smijemo vratiti u naš stan, ljuta sam kao pas na gradske vlasti'

Konstrukcijska obnova građevina stradalih u potresu prema novom će se zakonu sufinancirati tako da će 60 posto troškova konstrukcijske obnove zgrada financirati Vlada, 20 posto lokalne jedinice, a 20 posto vlasnici, odnosno suvlasnici. Prema tom zakonu, višestambene i stambeno-poslovne zgrade trebale bi se obnavljati do razine dva ili tri, ovisno o vrsti oštećenja, donosi Jutarnji list.

Idi na 24sata

Komentari 19

  • livija i ja 06.10.2020.

    Rušiti i napraviti novu zgradu  

  • danunedelji 06.10.2020.

    Bolje srusiti pa novu napraviti, bit ce manje.

  • domo 06.10.2020.

    Idemo malo biti precizniji pa napisati da će obnova koštati i do 3 milijuna kn po zgradi, ali vrijednost samog posla je 1 milijun dok se 2 dijeli na više jednakih dijelova određenim ljudima jer bez toga se posao u Hrvatskoj ne može dogovoriti, a niti obaviti...

Komentiraj...
Vidi sve komentare