To je to što me zanima!

Optužnica protiv Martića, rat u Hrvatskoj - međunarodni sukob

Suđenje je bilo odgođeno jer se optužnica morala promijeniti nakon što je Haški sud osudio Martića na 35 godina zatvora za pomoć pri organiziranju etničkog čišćenja svih nesrba
Vidi originalni članak

Županijsko državno odvjetništvo izmijenilo je činjenični opis u optužnici protiv ratnog vođe krajinskih Srba Milana Martića i generala Milana Ćeleketića, prema kojem je, umjesto dosadašnjeg opisa o unutarnjem oružanom sukobu, utvrđeno da su ratni zločini za koje se terete počinjeni u međunarodnom sukobu.

Tužiteljstvo je pojasnilo, a što je i stav Međunarodnog suda za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije, da se oružani sukob u bivšoj Jugoslaviji treba smatrati međunarodnim od 8. listopada 1991. jer je neovisnost Hrvatske od tog datuma bila definitivna.

KRIM ISTRAGA U TIJEKU Krađa na dubrovačkom sudu: Pokrali laptope od DORH-a?!

Prema optužnici podignutoj još 2003. godine, nekadašnjeg predsjednika tzv. SAO Krajine Milana Martića i Milana Čeleketića, generala tzv. Vojske Republike Srpske Krajine, optužnica tereti da su naredili i organizirali raketne napade na Zagreb, Karlovac i Jastrebarsko, kao osvetu za hrvatsku vojnu operaciju Bljesak u zapadnoj Slavoniji u svibnju 1995.

S obzirom da je Haški sud osudio Martića za napade na Zagreb 2008. on je sada na zagrebačkom Županijskom sudu optužen samo za napade na Karlovac i Jastrebarsko, dok je Čeleketić optužen za napade na sva tri grada.

Tijekom napada na Zagreb ubijeno je sedam civila, a ranjeno njih 218, dok u Karlovcu i Jastrebarskom nije bilo poginulih, već je samo učinjena šteta na objektima.

RJEŠENJE TRGOVAČKOG SUDA Divjak odbili žalbu: Hrvatski studiji upisat će se u registar

Suđenje je bilo odgođeno jer se optužnica morala promijeniti nakon što je Haški sud osudio Martića na 35 godina zatvora za pomoć pri organiziranju etničkog čišćenja svih nesrba na području pod njegovom kontrolom, kao i za raketne napade na Zagreb.

Martić ne može prisustvovati suđenju jer trenutno služi kaznu za ratne zločine u Estoniji, dok Čelektić živi u Suboticu, a Srbija ga odbija izručiti.

Idi na 24sata

Komentari 3

  • ravno1 19.02.2020.

    Našem DORH-u treba 25 godina da bi zaključili da je to bio "međunarodni sukob". Zar je to nekome čudno ako se ima u vidu da, na primjer, glavni državni odvjetnik pripada masonskoj loži? A tamo ima jako puno posla. U isto vrijeme se postavlja pitanje da li su i prethodni glavni državni odvjetnici bili članovi masonskih loža s obzirom da se ni tada nije znalo da je bio međunarodni sukob?

  • ARMAGEDON 19.02.2020.

    Hrvatska će morati kat -tad objaviti rat srbiji da rješi ono što se nije rješilo 91e do 95e !!

Komentiraj...
Vidi sve komentare