To je to što me zanima!

Oženio bjelkinju: Zamjerio se narodu i ostavio trajnu 'mrlju'

Na današnji dan, 13. srpnja 1980. godine, preminuo je Seretse Khama, prvi predsjednik Bocvane. Bio je nacionalist koji je obrazovanje stekao po južnoafričkim internatima...
Vidi originalni članak

Bocvana je danas, zahvaljujući svojim dijamantima, jedna od najrazvijenijih država Afrike. Očekuje se da će trgovina dijamantima u Bocvani uskoro dostići šest milijardi dolara i privući kupce iz svih dijelova svijeta, a ova država s juga Afrike je jedina zemlja na svijetu koja je u razdoblju između 1970. i 2000. godine postigla godišnji gospodarski rast od skoro 9%.

Vratimo li se u povijest, sve je krenulo 30. rujna 1966. godine. Tada je, naime, Bocvana dobila toliko dugo željenu neovisnost i odcijepila se iz ralja Velike Britanije. Za prvog predsjednika države izabran je tada 45-godišnji Seretse Khama, pripadnik naroda Bamangwato.

Rođen je u Seroweu 1. srpnja 1921. godine, a njegovo ime Seretse u prijevodu znači "glina koja spaja" - razlog je taj što je uspio pomiriti svog oca i djeda. Khama je bio nacionalist koji je obrazovanje stekao po južnoafričkim internatima. Svoje školovanje u Africi priveo je kraju 1944. i otišao u inozemstvo, točnije u Veliku Britaniju.

Tamo je nastavio sa studiranjem i želio postati odvjetnik. Na jednoj zabavi u lipnju 1947. upoznao je Ruth Williams, 24-godišnju kćer prodavača čaja i zaljubio se u nju.

Ključni događaj njegovog života zbio se 29. rujna 1948. godine u Londonu, kad je oženio Ruth, rođenu Londončanku i, najbitnije, bjelkinju. Sklopivši međurasni brak, Khama se zamjerio svom narodu i kod njih ostavio neizbrisivu mrlju.

Apartheidski režim u Africi strogo se protivio tom braku, a među najglasnijim pobornicima poništenja braka bio je njegov ujak. On je čak zahtijevao da se Khami zabrani povratak kući, što je na kraju i urodilo plodom - britanske kolonijalne vlasti zabranile su mu povratak kući u strahu od gubitka jeftinih sirovina iz Južnoafričke Republike, ali su u njegovu obranu stali nacionalisti, komunisti i skupine za ljudska prava diljem svijeta.

S povratkom u domovinu postao je vrlo aktivan političar, posebice nakon što je osnovao nacionalističku Demokratsku stranku Bečuanalanda, današnju Demokratsku stranku Bocvane.

Osvojio je demokratske izbore 1966. i na položaju predsjednika ostao do svoje smrti, na današnji dan, 13. srpnja 1980. godine. Za njegove zasluge oko neovisnosti Bocvane, kraljica Elizabeta II. dala mu je titulu Sir-a.

Predsjednik Khama donio je mir i stabilnost u godinama formiranja svog naroda i danas se smatra najbitnijom osobom u povijesti Bocvane. Preminuo je u Gaboroneu od raka gušterače, a na njegov sprovod došlo je 40 tisuća ljudi. 

Njegova supruga Ruth doživjela je 78 godina i preminula u svibnju 2002. godine. Iza sebe su ostavili četvero djece, a njihov sin Ian današnji je predsjednik Bocvane i tu ulogu vrši od 2008. godine.

Idi na 24sata

Komentari 10

  • ljubica ljubičica_1 21.07.2017.

    Ne podupirem takve brakove.Jer tu djeca najviše pate .

  • Hommolupetuss 17.07.2017.

    Kako još Amerikanci ne znaju da u Bocvani nema demokracije ?

  • škver 14.07.2017.

    Moj pape je govorija" svoj svoga!! "

Komentiraj...
Vidi sve komentare