To je to što me zanima!

Plati ili krepaj: Dio liječnika i sestara neće odbijati pacijente

NAKIĆEV PLAN ZA HITNU: Medicinske sestre i tehničari u strahu nam kazuju kako su šokirani ministrovom idejom o odbijanju (manje) hitnih slučajeva
Vidi originalni članak

Nije ispravno odgovornost natovariti na leđa medicinskih sestara i tehničara jer nismo kompetentni za takvo što. Mi znamo prepoznati kakvo je čije zdravstveno stanje, ali što ako ipak dođe do pogreške, govori nam šokirani medicinski tehničar u jednoj hrvatskoj bolnici. 

Kaže nam kako mu je jasan ministrov stav kojim želi smanjiti gužve na hitnom prijemu, čemu se, dodaje, dio liječnika veseli.

No medicinske sestre i tehničari ovu ideju smatraju suludom

- Svi zaslužuju liječnički pregled i zaštitu - zaključuje tehničar. 

Na hodnicima hitnih prijema jučer se moglo čuti da se dio medicinskog osoblja dogovorio kako nikome neće uskratiti pomoć te da usluge pacijentima ne namjeravaju naplaćivati. 

'Dijagnoza se ne može donijeti preko telefona'

Posebno im je sporna odluka kojom bi medicinske sestre i tehničari na telefonskoj liniji odlučivali hoće li pacijentu poslati pomoć ili neće. Tako se, kažu, ne može donijeti dijagnoza. 

S djelatnicima koji nam u strahu anonimno iznose stav u potpunosti se slaže čelnica Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara. 

- Problema u sustavu sigurno ima. No trebalo je napraviti nekakvu raščlambu po pitanju tih 150 kuna. Ovo će pogoditi ranjivu skupinu građana s manjim ili nikakvim primanjima, kao i umirovljenike - drži Anica Prašnjak.

Izuzetno je kritična prema ministrovoj ideji da trijažu obavljaju medicinske sestre. 

Nije ni čudno da medicinske sestre napuštaju Hrvatsku

- Uvjeti u kojima rade medicinske sestre nisu idealni. U sustavu nedostaje od 8000 do 12.000 sestara. U ovom trenutku se suočavamo s njihovim odlaskom u inozemstvo, sa zabranom zapošljavanja u sustavu zdravstva, odlaskom u mirovinu sestara na čija mjesta ne možemo primati nove djelatnice - govori Prašnjak te nastavlja o problemima. 

- Sestre jako dugo rade na određeno, ne mogu zasnivati obitelji niti dizati kredite. Zato i napuštaju Hrvatsku - kaže dodajući kako su im plaće od 3000 do 7000 kuna. Iako postoje različite razine obrazovanja, ne postoje uređeni pravilnici o tome, pa bi ostalo nejasno koje medicinske sestre mogu obavljati trijažu. 

- Nema uže specijalizacije za hitnu pomoć. Bez toga i jasnih sestrinskih trijažnih lista vitalno ugrožene bolesnike trebaju raditi liječnici - kaže Prašnjak. Drži da se sestre ne bi smjelo educirati fragmentirano, kroz tečajeve. 

- Tečajevi nose jako puno novca, više nego godina klasičnog obrazovanja. Samo jedan tečaj stoji 2500 kuna, plus dodatni putni i ostali troškovi. To košta i ustanovu i djelatnika - zaključuje sindikalistica.

Sve se, primjećuje na kraju, radi prilično nasilno.

Sindikati su protiv 

To će pogoditi ranjivu skupinu građana s malim ili nikakvim primanjima, kaže Anica Prašnjak, čelnica Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara.

Građani zgroženi 

Tko će biti kriv ako netko pozove Hitnu pomoć, oni ne dođu, a čovjek umre, pita se Zagrepčanka Štefica, koja se ne slaže s ministrovom idejom o reorganizaciji Hitne. pomoći

'Bojat ću se Hitne'

Naravno da ću se bojati otići na Hitnu ako mi nije dobro jer ću razmišljati hoću li moći izdvojiti tih 150 kuna ako netko procijeni da mi ipak nije ništa, kazao je Edo.

Idi na 24sata

Komentari 252

  • andrea3710 11.04.2016.

    Naravno da se preko telefona dijagnoza ne moze donijeti. Prije desetak dana moj tata je palio raslinje i nagutao se dima. Uzasno ga je pocelo boljeti i peci poprsje...i da je netko tada vrsio trijazu telefonski vjerojatno nebi shvatio stanje ozbiljnim...a istina je bila da se je iza gutanja dima i simptoma koje je moj tata osjecao ustvari krio infatkt miokarda. Sa takvim stvarima se nije za igrati...na vecinu poziva treba se odazvati i pogledati pacijenta a ne prema nekim svojim procijenama odredjivati tko ce dobiti pomoc a tko ne jer u masu slucajeva nase procijene budu krive.

  • matan290 10.04.2016.

    Znači evo ovako, ja sa svojih 18 godina odem iz Hrvatske u Njemačku da si zaradim novca da se dignem na noge u svome rodnom gradu, ali sto vise vremena prolazi i sto vise vidim kakve apsurdne gluposti ovi nasi smradovi mjenjaju zakone, razmisljam o tome da se vise nikad ne vratim u HR i da odvucem sto vise svojih prijatelja i rodbine iz te usrane zemlje...

  • ivič 09.04.2016.

    najgore od svega naprimjer dođeš sa teškom bolesti srca,operiran tri putampa operirana pluča,tumori i sve imaju u kompjutoru ti nemreš disati,govoriti a on te 15minuta ispituje,kako.šta,što je bilo i stane herc dok tek oni krenu u posao!To traje satima to rade stažisti a onda čekaš opet satima nadslužbu itd

Komentiraj...
Vidi sve komentare