To je to što me zanima!

Poljska missica i plemkinja bila je najbolja britanska špijunka...

Kći razuzdanog poljskog grofa Krystyna Skarbek, rođena na današnji dan 1908. bila je najglamuroznija i najsposobnija savezničkih agentica u Drugom svjetskom ratu
Vidi originalni članak

Ona je bila inspiracija za prvu knjigu i film o Jamesu Bondu ‘Casino Royal’, neustrašiva i vatrena glamurozna saveznička agentica Christine Granville pravim imenom Krystyna Skarbek. Sve akcije koja je ova kći poljskog grofa obavljala za britansku tajnu službu za vrijeme Drugog svjetskog rata bile su izuzetno riskantne i opasne.

Podvizi i misije u kojima je bila angažirana ova Poljakinja, koja će zauvijek biti zapamćena kao jedna od najuspješnijih špijunki Drugog svjetskog rata, su legendarni.  

Prva britanska tajna agentica

Krystyna Skarbek odrasla je u bogatoj obitelji, kao kći bankara i bonvivana, grofa Jerzyja Skarbeka i Stefanije Goldfeder, bogate židovske nasljednice. Kako je bila izuzetno lijepa bila je izabrana za drugu pratilju Miss Poljske 1930. godine

Napustila je Poljsku 1938. godine sa svojim drugim suprugom diplomatom, a u trenutku izbijanja rata 1. rujna 1939. godine nalazili u Africi. Odmah je odlučila pomoći okupiranoj domovini. Sa suprugom se vratila u Europu, no u svoju okupiranu zemlju nije mogla pa je otišla u Englesku i zatražila britanske tajne službe da je angažiraju. Regrutirana je u SOE, specijalnu špijunsku jedinicu koju je Churchill osnovao za operacije iza neprijateljske linije. Najprije je nisu htjeli angažirati jer je bila žena i nije Britanka, ali ih je vrlo brzo uvjerila. Govorila je više jezika i imala brojne kontakte u Varšavi. Postala je prva britanska tajna agentica u Drugom svjetskom ratu.
Poslali su je najprije u Budimpeštu iz koje se prebacila u Poljsku, gdje je pripadnicima poljskog pokreta otpora prenijela novac i poruke.

- Ona je apsolutno neustrašiva, vatrena poljska patriotkinja, izvrsna skijašica i velika avanturistica... - pisalo je u prvom izvještaju tajnih službi o Christine Granville koja se čak šest puta probijala na skijama preko Visokih Tatri kako bi prenosila poruke iz Mađarske u Poljsku i obrnuto. Poljski vojni agent Andrzej Kowerski, čiji je zadatak bio da joj pomaže, ludo se zaljubio u nju. Iako je bila udana, Andrzej je postao njezin ljubavnik i najvažnija osoba u životu. On je također promijenio ime u Andrew Kennedy.

Riskantni podvizi

Kristina Skarbek odnosno Christine Granville, osim što je bila silno šarmantna i naprosto neodoljiva muškarcima bila je i jako inteligentna, kreativna i lukava. Jednom prilikom, dok su je Nijemci ispitivali, Kristina se ugrizla za jezik i uvjerila vojnika da ima tuberkulozu jer je, navodno, iskašljavala krv.

Britanska spisateljica Clare Mulley objavila je 2012. knjigu posvećenu njezinom životu pod nazivom "Špijun koji je volio" ("A spy who loved": The Secrets and Lives of Christine Granville)

- Napravila je velike stvari. U Poljskoj je uspostavila prvi kontakt između Britanaca i poljskog pokreta otpora te prokrijumčarila mikrofilm koji pokazuje trupe i tenkove kako se gomilaju na njemačko-sovjetskoj granici. Bio je to prvi snimljeni dokaz da počinje Operacija Barbarossa - kazala je Mulley o hrabroj Christine koja je uvijek imala nož vezan za bedro.
Jednom su je dva njemačka vojnika zaustavila u blizini talijanske granice i zahtijevali da digne ruke u vis. To je i učinila, ali im je tako pokazala dvije granate ispod svake ruke. Zaprijetila im je, a oni su je zatim pustili. Ona je, inače, bila i stručnjakinja za ručne bombe koje je daleko više preferirala nego drugo oružje.

Strastvena žena koja je voljela slobodu

Jedan od njezinih najpopularnijih pothvata bilo je spašavanje vođe pokreta otpora, Francisa Cammaertsa kojeg je zarobio Gestapo. Pronašla tako što je šetala oko zatvora i pjevala pjesmu "Frankie and Johnny" koju su oboje znali. Francis je zatim počeo tiho pjevušiti, pa ga je uspjela locirati. Nekako je uspjela uvjeriti Gestapovca da je Francisova supruga koja pokušava stupiti u kontakt s njim. Ne samo da su je pustili da ga posjeti, već ga je uspjela nekako i izvući iz zatvora i spasiti mu život.

- Ona je bila jedna strastvena žena koja je voljela slobodu, avanturu, uzbuđenje, adrenalin. Voljela je i muškarce. Imala je dva muža i brojne ljubavnike, voljela je život u punom smislu te riječi. No iznad svega voljela je slobodu. Željela je slobodu za svoju domovinu i za sebe - kazala je autorica Clare Mulley.

Tragična smrt

Nakon rata dobila je Ratni križ i Georgeovo odlikovanje, postala je članicom Reda Britanskog Imperija. Život je završila 1952. godine, u jeftinom londonskom hotelu Shelbourne u kojem je živjela. Ubio ju je Dennis Muldowney, Irac s kojim je radila i koji je bio opsjednut njome.

Kad je Winston Churchill čuo za njenu smrt kazao je:

- Otišla je žena koja nam je u Hitlerovoj Europi bila vrijedna kao cijela jedna divizija.

Kad je njezin ljubavnik Kowerski umro 1988. godine, tražio je da ga sahrane pored nje. Njezina nevjerojatna hrabrost u tajnim operacijama tijekom Drugog svjetskog rata proslavljena je u sklopu memorijalnog skupa na njezinom grobu, kojeg je obnovilo Udruženja poljske kulturne baštine.
 

Idi na 24sata

Komentari 4

  • Nananaci 16.06.2017.

    da je voljela slobodu, ne bi bila na strani cionista i komunista, dvije zmije iz istog legla

  • plutarh 15.06.2017.

    a dobro, nekaj od svega toga u članku je vjerojatno i istina ....a drugo nije ni važno , bitno je da je lepo za čitat , pa i gledat ....

  • Ovca007_1 15.06.2017.

    Pun mi je pimpač engleza i njihovih spijuna. Sva sranja u zadnjih nekoliko stotina godina su englezi zamutili

Komentiraj...
Vidi sve komentare