To je to što me zanima!

Pošast doba: Nargile krive za legionarsku bolest u Sarajevu?

Sumnja se da su bolesti povezane sa konzumiranjem nargile jer je to kod mladih u Sarajevu pošast doba. 'Bašte' i nargila barovi su prepuni onih koji svakodnevno konzumiraju nargilu.
Vidi originalni članak

U glavnom gradu BiH potvrđena su dva slučaja oboljelih od legionarske bolesti, objavio je Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo.

U slučaju infekcije i nepravovremenog djelovanja, ishod bolesti može biti fatalan, ali stručnjaci tvrde da nema razloga za brigu. Ipak, broj oboljelih se povećava, a razlog bi mogao biti nargila.

POGLEDAJTE VIDEO

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Kako se na Kliniku za plućne bolesti javlja sve više mladih s plućnim oboljenjima, a povećan je i broj oboljelih od tuberkuloze. Ono što je zanimljivo u ovim slučajevima je to što se sumnja da su bolesti povezane sa konzumiranjem nargile jer je to kod mladih u Sarajevu pošast doba. 'Bašte' i nargila barovi su prepuni onih koji svakodnevno konzumiraju nargilu.

NOVA OTKRIĆA Pušenje e-cigareta uzrokovalo rak pluća i mjehura kod miševa

Legionarska bolest je atipična upala pluća, uzrokovana bakterijom. Legionele su štapićaste bakterije koje mogu preživjeti u vodi duže od godinu dana, a nargila funkcionira s vodom, te stručnjaci sumnjaju da se te opasne bakterije šire upravo konzumiranjem nargile.

Dosadašnja istraživanja pokazala su štetni utjecaj nargile po zdravlje ljudi, a najviše na pluća i mozak, pogotovo ako se uzima često ili redovno. Zdravstvene štete proizlaze iz toksičnih efekata dima tamnog duhana i karbon-monoksida, koji je prisutan kod pušenja nargile u značajno većoj količini od one koja se apsorbira pušenjem obične cigarete. Uz sve to, ako se nargila neadekvatno čisti i održava, opasnost se udvostručuje.

ANKETA Treba li zabraniti pušenje na naseljenim javnim mjestima?

Sanitarni inspektori u Sarajevu na to su već ranije upozoravali te Ministarstvu zdravstva nekoliko puta sugerirali da se donesu propisi za upotrebu nargile, kako bi se posebno zaštitili maloljetnici. Međutim, kako ne postoji nikakva zakonska regulativa, inspektori ne mogu izdati rješenje za otklanjanje nedostataka u ugostiteljskim objektima, ili izricati bilo kakve sankcije, te se moraju pozivati na druge postojeće zakone - one o zaštiti od zaraznih bolesti, zdravstvenoj ispravnosti životnih namirnica, upotrebi duhanskih prerađevina.

Idi na 24sata

Komentari 13

  • salkomalo 22.10.2019.

    Pošast doba => dva oboljela karbon-monoksid??? LOL Čak i google translator ovo prevede točno Evo male PODUKE novinarima 24h: nargila je neveliko korištena u 16st u Otomanskom carstvu dapače postala je simbol otomanskoga carstva jer ju je koristio i promovirao sam sultan inače dolazi iz indije. (BiH) je bila pod Otomanskim carstvom, pad korištenja je pao nakon WW2 zbog dolaska običnih cigareta ali se trend vratio početkom 1990. karbon-monoksid nije riječ niti ju imamo u Hrvatskom riječniku ispravno bi bilo Ugljični monoksid [(CO)] nargila ne KORISTI tamni duhan wć mješavinu voća, meda, prokuhanog duhana, aroma. Jedino što je točno napisano da je štetnija od cigarete a i to ovisi jer manje je štena jedna nargila na dane nego kutija cigara na dan. Uglavnom jad i čemre od članka.

  • smoking 21.10.2019.

    A valjda se lokali koji to nude ne pridržavaju sanitarnih uvjeta održavanja tih nargila i eto sranja. Za balkan nikaj novoga

  • sol 21.10.2019.

    Mozda i sastojak ali bi prije bilo sta ide od covjeka do covjeka isti muštuk?

Komentiraj...
Vidi sve komentare