To je to što me zanima!

Poznaje 70 naredbi: 'Vau, vau, ja sam Aron pas psihoterapeut'

Bolesnici ga obožavaju: Crni labrador u bolnici na Rabu pomaže bolesnima pri odijevanju i svlačenju, podizanju iz kreveta, pali i gasi svjetlo, otvara vrata i igra košarku...
Vidi originalni članak

Vau-vau, ja sam terapijski pas koji liječi psihičke bolesnike, kao da molećivim pogledom progovara umiljati 2,5-godišnji crni labrador dok vam u ruke doslovce gura terapijske obruče, loptice i ine rekvizite ne biste li se poigrali s njim.

Radišni Aron svaki dan točno u 7.30 dolazi na posao u Psihijatrijsku bolnicu Rab i oko 16 sati sa svojom stručnom voditeljicom Vandom Rožman-Dumenčić odlazi kući.

- Nikad ne kasni na posao. Ujutro nakon ustajanja, čim mu stavim ormu, zna da ide na posao. Nikad nije pružio nimalo otpora, usprotivio se ili pokazao da ne želi ići na posao jer, kad mu se nešto ne sviđa, to i pokaže. Na posao odlazi veseo. Kad odlazi s posla, ne žuri. To je odlično jer znači da se snašao na svom poslu - priča Vanda.

Najveća plaća mu je, kaže ona, to što ga pacijenti vole. Dnevno je u grupi i po tridesetak Aronovih pacijenata.

- Svi mu pružaju ono što je i njemu najvažnije, a to je ljubav. Opet, on njima to vrati trostruko. Svi se trude i žele u bilo kakav kontakt s njim, pa se međusobno natječu da upadnu na terapiju kod Arona - kaže Vanda.

Aron je zapravo jedini pas u državi koji radi ovaj oblik psihoterapije u bolničkim ustanovama. Ima on i sestru Abu, koja radi u dječjem vrtiću Bajka u Zagrebu. Identični su, kažu, kao blizanci. Aron je pas koji iz slikovnice doslovce čita. Dva njegova vau-vau znak su da je prepoznao životinju ili pticu koju mu pokazujete.

- Otvara vrata, pali i gasi svjetlo, otvara i zatvara ladice. Prepoznaje stvari. Kad mu kažete: ‘Aron, donesi mobitel’, on između svih predmeta odabere i donese upravo mobitel. Kažete li mu da donese papuču, donijet će vam je. Prilagođava se svima. Teško pokretnim pacijentima pomaže prilikom hoda. Poput medicinske sestre pomaže pri odijevanju i svlačenju pacijenata. Pomaže i pri podizanju pacijenata iz kreveta, što mi stručno zovemo transfer. Razumije on čak i kad mu se kaže sporije ili brže - objašnjava terapeutkinja Vanda.

Aron razumije i izvrsno poznaje čak 70 naredbi, a može ih naučiti još. Uči trikove, rolanje i puzanje na naredbu “radi”. Igra košarku s pacijentima.

- On ima nekakvu pozitivnu energiju koju ne daje samo pacijentima nego i nama u bolnici. I na poslu je poseban. Znate da na svakom poslu katkada dođe i do tenzija, pa je Aron uvijek taj koji ‘spasi stvar’. On osjeti negativnu energiju i napravi nekakvu glupost da odvuče pozornost. Mi se uključimo u to pa tenzije u tren nestanu - oduševljena je Vanda.

Psihijatrijska bolnica Rab prije šest godina uvela je posve novi način terapijskog rada s bolesnicima potpomognut toplinom psećeg srca. Aron je, da bi postao vau-vau terapeut, prošao specijalno školovanje i u rapsku bolnicu je došao iz Udruge za školovanje pasa vodiča i mobilitet iz Zagreba.

Terapijski pas, pojašnjavaju u bolnici, pomaže ljudima s duševnim i intelektualnim poteškoćama, djeluje kao motivator u svakodnevnim aktivnostima, pridonosi boljoj socijalizaciji, pospješuje emocionalno-socijalni razvoj te razvoj motoričkih sposobnosti. Psi reagiraju na dodir, smijeh, gestu i pogled te se kraj njih svaki čovjek osjeća potrebno.

Idi na 24sata

Komentari 20

  • umjereni pacifist 18.09.2016.

    ja znam i više od 70

  • Cipelcug 15.09.2016.

    Prekrasni pesonja.

  • Prepelita 11.09.2016.

    Predivan pesek!

Komentiraj...
Vidi sve komentare