To je to što me zanima!

Pregovori: Holding diže cijene, a radnici traže veće plaće?

Uprava Holdinga svojim sindikalcima poručuje da eventualno mogu pregovarati o smanjenju osnovice, a ne o povišenju. Sindikati traže povišenje osnovice za 6 posto
Vidi originalni članak

U Zagrebačkom holdingu ponovo se pregovara. Prošli tjedan sastali su se pregovarački timovi. S jedne strane stola sjedio je tim sindikata Holdinga, a s druge strane uprava te megatvrtke. Tema – povišenje osnovice plaće!

U Gradu stalno dižu plaće

Naime, sindikati traže povišenje osnovice za šest posto. Na prvom sastanku ta je tema tek otvorena, a o njoj bi se podrobnije trebalo razgovarati na sljedećem susretu pregovaračkih timova koji će se održati 17. siječnja.

– S obzirom na to da smo lani pristali na smanjenje božićnice i regresa na 2500 kuna, što je otprilike 5000 kuna manje nego dotad, sindikat je odlučio zatražiti povišenje osnovice plaće – poručuju sindikati Holdinga.

Uz nabrojene razloge, na povišenje osnovice plaće sindikati su se odlučili i jer im se, kako kažu, ta osnovica nije mijenjala od 2008. godine.

– Zadnje tri godine smo na istoj plaći, dok su se u Gradu stalno dizali iznosi – ogorčeni su sindikati.

U Holdingu je osnovna plaća oko 2887 kuna. To je, dakle, iznos na koji nisu uračunani dodaci i koeficijenti. Sa svim tim nadogradnjama plaća se u Holdingu penje i do prosječnih 6200 kuna.

– Toliko otprilike dobivaju radnici, koji se i namuče da dobiju svoju plaću. Ne dobivaju je bez razloga – kaže naš sugovornik iz sindikata.

S druge strane, dodaje, prosječna plaća šefova u Holdingu iznosi od 8500 do 18.000 kuna.

– To je neto plaća, a ovaj najviši iznos dobivaju članovi uprave – tvrdi sindikalist.

Iz središnjice Holdinga ne dolaze nimalo ohrabrujuće informacije za sindikaliste.

– Ne dolazi u obzir nikakvo povišenje osnovice. Razmišljamo o tome da smanjimo osnovicu, a ne da je povisimo – čvrsto nam govori sugovornik iz Holdinga.

Poskupljenja kao spas

Štoviše, takav je stav i očekivan. Podsjetimo, ukupan dug Holdinga procjenjuje se na oko pola milijarde kuna. A kako bi se smanjio bar njegov dio, posebice u podružnici ZET-u koja je i najveći gubitaš, Holding se odlučio i za poskupljenje usluga javnog prijevoza. Još se čeka koliko će ono biti, jer prijedlog i dalje stoji na stolu predsjednika uprave Holdinga.

Prijedlog poskupljenja, odnosno više njih, trebalo bi dostaviti gradonačelniku Milanu Bandiću. No, što će biti odlučeno te koliko će građani više novca morati izdvajati, pitanja su na koja iz Holdinga samo poručuju: – Uskoro će biti konferencija za novinare na kojoj će sve biti objašnjeno.

Idi na 24sata

Komentari 11

  • cvbr 10.01.2012.

    svi koji rade sa gubitkom trebaju raditi bez plaće!!!

  • 1BuBaPaS 10.01.2012.

    Opet puno lupanja u prazno od strane onih koji na ovaj ili onaj način ( moraju ) plačati Holdingu . Največi pljačkaš građanskih đepova je GSKG . Imaju stotine zaposlenih SLUŽBENIKA a ni jednog proizvodnog ili uslužnog radnika . Sve radove koje bi GSKG moralo obaviti za UNAPRIJED plačeni novac preko pričuve , RADE OBRTNICI PODIZVOĐAČI . Koji ako žele imati siguran posao preko GSKG moraju dio zarade po učinjenom poslu plačati NEPOZNATIM tipovima u GSKG . Čak i slanje uplatnica za pričuvu i ostalo NAPLAČUJU . Još jedan način na koji GSKG pelješi građane , je takozvane POZAJMICE koje daje zgradama za veče popravke ( dizala , krov , etažiranje i t d ) uz veče kamate nego u banci , ali zato sa MUTNOM papirologijom . Oni nadgedaju poslove . A kad je gotovo RAČUN je i po 30 % veči od ugovorenog , a napravljeno i 30 % manje od ugovorenog . Kad se postavi pitanje kako je to moguče , odgovor je " AKO NISTE ZADOVOLJNI ŽALITE SE SUDSKI " .A svi znamo da je to dugogodišnji proces , nakon kojeg , vuk pojeo magarca . Ili oni su prodavali stanove sa stanarskim pravom . Svi ugovori sklopljeni u Zagrebu čuvaju se u arhivi GSKG . Kad građaninu slučajno zatreba kopija . Naplačuje se premještanje ( cca 3-4 mt ) sa police na stol 100,- kn u gotovini , a ako se traži ovjerena kopija onda je jiš 5 po stranici .

  • JunFan 10.01.2012.

    Hrpa uhlijebljenih iz susjedne nam države traže za svoj nerad i nesposobnost veće plaće? Samo u Rvatistanu.,,

Komentiraj...
Vidi sve komentare