To je to što me zanima!

'Prijetili su nam, razbili vrata, divljali i bacali stolce u Centru'

Nakon što je u srpnju 2019. ubijena socijalna radnica u Đakovu, svi centri imaju detektore metala i zaštitare da se tragedija ne ponovi. Zaposlenici kažu da im je sad lakše ići na posao
Vidi originalni članak

Mislim da su djelatnici svih centara za socijalnu skrb u Hrvatskoj nakon tragedije u Đakovu osjećali strah. Svi smo počinitelja zločina uspoređivali s nekim našim korisnicima koji nažalost imaju sličan obrazac ponašanja.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Rekla nam je to Tatjana Štritof, v.d. ravnateljice zagrebačkog Centra za socijalnu skrb. Dodaje da su tek tad uvidjeli kako je sigurnost zaposlenika bila na niskoj razini. Ipak, sad su stvari drugačije.

- Mislim da je sad svim djelatnicima lakše ići na posao, osjećaju se sigurnije. Sad su uz detektore metala na svakom ulazu i zaštitari - nastavlja.

Stranke centrima sad pristupaju s više poštovanja.

- Mislim da nema centra u Hrvatskoj koji se nije susreo sa slučajevima divljanja, deranja, bacanja stolaca i razbijanjem vrata. S postavljanjem detektora metala i pristup stranaka prema nama se promijenio. Sad nas vide kao ustanovu s javnim ovlastima, što smo zapravo oduvijek bili - kaže.

Sad se svakoj stranci pri ulazu u centre oduzimaju sumnjivi i potencijalno opasni predmeti.

'Imaju više poštovanja' 

- Prilikom prolaska osobe kroz detektor metala evidentiraju se potencijalno opasni predmeti. To su do sada bili suzavci, džepni noževi, metalni češljevi, rašpice za nokte, igle za šivanje i slični sitni predmeti. Do sada u zagrebačkom centru nismo imali slučaj oduzimanja vatrenog oružja - kaže ravnateljica.

Prilikom pronalaska takvog predmeta, zaštitar ga je dužan stranci privremeno oduzeti. Svaki nedopušteni predmet stranci se prilikom ulaska u centar uzme, a kad izlazi, dobije ga natrag.

- Do sada u zagrebačkom centru nismo imali situacija da su stranke odbijale ostaviti svoje predmete ili da su se neprimjereno ponašali - kaže Štritof.

Kod takvih situacija, ako se osobu ne uspije umiriti razgovorom, dužni su pozvati policiju.

- Situacija se za nas s 1. siječnjem 2020. godine promijenila. S izmjenama i dopunama Kaznenog zakona dobili smo status službene osobe. To znači da bilo koja osoba koja prema zaposleniku centra pristupi nasilno, dere se ili prijeti, njezino se ponašanje tretira kao kazneno djelo i kreće se u kazneni postupak. U našem centru, otkad imamo detektore, takvih slučajeva još nismo imali - kaže.

Dodaje kako je sad nasilnih stranaka ipak manje.

Nasilnih stranaka je manje 

- Ministarstvo je naše potrebe prepoznalo podizanjem razine sigurnosti zaposlenika. Time se i broj takvih slučajeva drastično smanjio - objašnjava.

Ministarstvo je postavljanjem detektora metala donijelo i pravilnike o dužnostima i ponašanjima zaštitara te pravilnike ponašanja za stranke.

- Te obavijesti su istaknute na svim vidljivim mjestima u centrima i svaka osoba ima mogućnost to pročitati. Tako osoba ne smatra da je zaštitarova dobra volja uzeti i ručni detektor nakon prolaska kroz detektor metala, kopati po torbi i oduzeti stvari. Činjenica da je to istaknuto i da su stranke to pročitale dovodi do pomaka u tom dijelu da nema njihova otpora da potencijalno opasne predmete ostave na ulazu - kaže Štritof.

Pravila ponašanja također su jasnije definirana.

- Stranke se primaju isključivo u redovno radno vrijeme i dužni su u prostorima ne ometati redoviti rad centra, kao i ne dolaziti pod utjecajem alkohola i droga. Ako pravila ne poštuju, tretiraju se kao prekršaj narušavanja javnog reda i mira. Nasreću, ni takvih slučajeva još nismo imali - zaključuje.

Za detektore dali 2,8 milijuna kuna

Iz Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku kažu kako je od 30. rujna 2019. godine, prema odredbama Zakona o privatnoj zaštiti i Pravilnika o uvjetima i načinu provedbe tjelesne zaštite, u svim centrima za socijalnu skrb i njihovim podružnicama osigurana provedba mjera tehničko tjelesne zaštite. Svi centri i podružnice imaju osiguranu zaštitarsku uslugu uz uporabu ručnih detektora metala, a u većini - gdje god su to tehnički uvjeti dopuštali - ugrađeni su i prolazni detektori metala. Ministarstvo je za tu svrhu iz proračuna izdvojilo 2,838.911,53 kune.

Idi na 24sata

Komentari 69

  • 28.02.2020.

    Ma da?? Imaju detektore, status službene osobe i sl. i kad idu na teren, kod korisnika? Uuuups! Teren:-)

  • baggjo 28.02.2020.

    Radio sam kao zaštitar u nekoliko Centara za socijalnu skrb. Od 2008. god. do kraja 2010. god. Imali smo u to vrijeme ručne detektore metala, ali je bio jedan veliki problem. Problem je bio sljedeći; djelatnici Centra su od mene izričito tražili, da taj detektor metala NE KORISTIM na strankama. Zašto? Objašnjenje je bilo sljedeće; stranke su osjetljiva skupina ljudi, te ih se zbog toga ne treba još podvrgavati nekom pretraživanju. Eto, sami djelatnici Centra su svojevoljno riskirali da ih netko izbode nožem ili nešto slično. Da se to desilo, tko bi bio kriv, ili odgovoran za propust???

  • bbt 28.02.2020.

    Još da radite svoj posao kako treba, pa gdje bi vam bio kraj!

Komentiraj...
Vidi sve komentare