To je to što me zanima!

Prvi na udaru: Država im reže budžet, a najbolji su na svijetu

Hrvatska gorska služba spašavanja zbog klimatskih promjena, ali i razvoja turizma, ima sve više posla, a država sve više kreše novac za funkcioniranje službe
Vidi originalni članak

Strahujemo od svakog rebalansa, rekao nam je pročelnik HGSS-a Vinko Prizmić. Iako su prošle godine tražili da im osiguraju dodatnih pet milijuna kuna za normalno funkcioniranje, rebalansom su ostali bez deset posto proračuna, odnosno bez 750.000 kuna.

- Posla je sve više, a kad se reže, mi smo prvi na udaru. Pred puknućem smo i ovakva situacija dugoročno je neodrživa - upozorava Prizmić.

Unatoč svemu, kaže, HGSS neće dopustiti da zbog manjka novca nečiji život ne bude spašen. Ipak, odnos države iritira.

Spasioci rade volonterski 

- Imamo osjećaj da smo zadnja rupa na svirali ili kamenčić u nečijoj cipeli. Dojam je da svi rade protiv nas. No unatoč manjku novca mi činimo čuda - navodi pročelnik HGSS-a.

Spasioci rade volonterski nakon svog redovnog posla. Za rad su primili mnoga priznanja.

- Društvo treba prihvatiti da je potreba za spašavanjem sve veća te da se broj nesreća dramatično povećava zbog klimatskih promjena i razvoja turizma - kazao je Prizmić napominjući da je njihova djelatnost javna potreba od interesa za Hrvatsku.

Godišnji proračun HGSS-a je oko sedam milijuna kuna, imaju 800 članova, koji godišnje odrade oko 1200 intervencija. Za usporedbu, prema analizi Instituta za javne financije, u Hrvatskoj imamo 44 različite agencije u kojima radi 6000 ljudi, a godišnji proračun im je veći od četiri milijarde kuna. Godinama se propituje treba li HGSS naplaćivati spašavanja uzrokovana nepažnjom i neodgovornost ljudi koji se zbog toga nađu u bezizlaznoj situaciji, bilo na kopnu ili moru. Tijekom turističke sezone nerijetko spašavaju turiste, a to nitko ne plaća. Prizmić kaže kako država treba odrediti pravila. Napominje da sigurnost i spašavanje u našoj zemlji još nisu definirani kao proizvod koji je naplativ, a rješenje vidi u mogućnosti da aktivnosti spašavanja budu usluga koja će se financirati iz tržišta osiguranja. Od ukupnog broja intervencija GSS-a 20 posto odnosi se na spašavanje turista.

Uvijek su spremni priskočiti u pomoć

U akcijama spašavanja HGSS-ovcima se nerijetko pridružuju helikopteri, na što se troši povelik novac. Opremu je potrebno obnavljati. Osim spašavanja turista HGSS je tu u svim izvanrednim stanjima uzrokovanima nevremenom, poplavama...

Idi na 24sata

Komentari 149

  • ivica969 21.08.2014.

    svakom koga spašavaju sa planina i skijališta naplatite.radi njihove zaje.... plačamo svi mi

  • ona_koja_zna 20.08.2014.

    Kako ih nije sram?! Njima se reže budžet da bi Josipović, Milanović i ostala Kukuriku banda mogla čim više putovati na naš račun!

  • Erazmo 20.08.2014.

    Stvari postaju još grotesknije ako se zna da ponekad troškove (gorivo, hrana...) plaćaju iz vlastitog džepa.

Komentiraj...
Vidi sve komentare