To je to što me zanima!

Komisija: Ljubljanska banka je isključivo bilateralno pitanje

Slovenski ministar vanjskih poslova kaže ako se to riješi, onda Slovenija može započeti ratifikaciju. No, Vesna Pusić drži da se ta dva pitanja trebaju odvojiti
Vidi originalni članak

Europska komisija smatra da je pitanje hrvatskih štediša Ljubljanske banke bilateralno pitanje između Hrvatske i Slovenije. 

- Komisija se nada da će se proces ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora dovršiti na vrijeme kako bi Hrvatska ušla u EU-u 1. srpnja sljedeće godine kako je i planirano - rekao je u ponedjeljak u Bruxellesu glasnogovornik Komisije Peter Stano. On je ponovio da EK potiče obje strane da nađu brzo i uzajamno prihvatljivo rješenje za to pitanje. 

- To je bilateralno pitanje koje treba riješiti na bilateteralnoj razini pod okriljem Banke za međunarodmna poravnanja (BIS) - rekao je Stano.

Erjavec ponovio: Za ratifikaciju je preduvjet Ljubljanska banka

Prije njega, Karl Erjavec, slovenski ministar vanjskih poslova, rekao je da je rješenje pitanja Ljubljanske banke preduvjet za ratifikaciju hrvatskog pristupnog sporazuma u slovenskom parlamentu. 

- Ne bude li riješeno pitanje Ljubljanske banke, možda slovenski parlament neće željeti ratificirati pristupni sporazum, a za to nam treba dvotrećinska većina. Želimo da Hrvatska što prije uđe u EU i da ratificiramo pristupni sporazum, a preduvjet za to je da riješimo pitanje Ljubljanske banke u skladu s obvezama koje je Hrvatska preuzela pri zatvaranju pregovora u poglavlju 4 - Sloboda kretanja kapitala - rekao je Erjavec. 

On smatra da je Hrvatska u pregovorima za zatvaranje pregovora u poglavlju Sloboda kretanja kapitala preuzela obvezu da se pitanje hrvatskih štediša Ljubljanske banke rješava u okviru sukcesije bivše Jugoslavije. 

- Ako to pitanje riješimo, već sutradan možemo u slovenskom parlamentu započeti postupak ratifikacije - rekao je Erjavec, koji smatra da će se to pitanje riješiti u međusobnom dijalogu. 

Pusić: Pitanje ratifikacije i Ljubljanske banke treba razdvojiti

Vesna Pusić, ministrica vanjskih i europskih poslova, pak, smatra da ta dva pitanja treba razdvojiti. Pusić je kazala kako je Hrvatska pokrenula inicijativu da se odvoji pitanje Ljubljanske banke od našeg europskog partnerstva, a kaže da je slovenska strana tu inicijativu već prihvatila. 

- Imenovali smo stručnjake i s hrvatske i sa slovenske strane, koji bi vladama trebali predložiti neko racionalno i izvedivo rješenje za pitanje Ljubljanske banke - rekla je Pusić. 

Očekuje se kako će se Pusić i Erjavec tijekom dana sastati i razgovarati o tom pitanju. 

'Za financiranje Pelješkog mosta prvo nam treba politička odluka'

Ministrica Pusić će u ponedjeljak popodne imati bilateralni sastanak s povjerenikom Europske komisije Johannesom Hahnom na kojem će razgovarati o mogućnosti financiranja Pelješkog mosta iz europskih fondova. 

- Smatrala bi uspjehom ako dobijemo službenu i definitivnu potvrdu da je izgradnja mosta onaj tip projekata koji se može kandidirati za financiranje iz europskih fondova. Ako se potvrdi da se takav projekt može financirati iz europskih fondova, što je ključno, onda bi preostali na tehničkoj razini definirati i izgraditi projekt u skladu sa standardima EU-a. Ali, nama za početak treba politička odluka da je to moguće - rekla je ministrica Pusić.

Idi na 24sata

Komentari 87

  • templar73 24.07.2012.

    Več će njih pritisnuti Njemačka ili kao zadnji put SAD, pritisak će biti jaći što će datum biti bliži!!

  • optimist2 24.07.2012.

    Do mene su došle vijesti da je još za života Račana plaćen jedan manji dio duga od strane Ljubljanske banke koji je netragom nestao.Ne volim riječ navodno,ali g.Rojs se hvalio da ima svjedoke koji to isto mogu potvrditi.Pokradeno se mora vratiti.Razumijem Slovence da sada u eri pada standarda i kupovne moći nemaju za povrat,ali čemu onda imaju euro kada znaju da se stari dugovi moraju vratiti kad tad.Očigledno je da hrvatsku i slovensku politiku ne vode njihovi i naši političari,nego treća strana u sjeni.Bolje imati dobrog susjeda nego nikakvog.Hrvatska država treba znati da nakon što je Slovenija na podu,to isto čeka nas.

  • MarioFajdić 24.07.2012.

    Ma sa Slovencima treba zaratiti.Hebu nas gdje god stignu od Piranskog zaljeva,Svete gere,Ljubljanske banke i svega ostaloga.Mene zanima jedno.Kada su Janezi ulazili u EU nitko nije postavljao pitanje ni Piranskoga zaljeva ni Svete gere ni te hebene banke,a kada smo mi bili u pregovorima hebali su nas ko kauboj konja za svaku sitnicu.A zanima me i taj referendum.Koliko vidim na portalima nitko ne želi ući u EU a referendum prošao?!

Komentiraj...
Vidi sve komentare