To je to što me zanima!

Različitosti su okej: 'U našoj školi nestale su predrasude'

Jesu li žene loši vozači, Talijani romantičari, Arapi teroristi, a Škoti škrti? Učenici Srednje strukovne škole u Velikoj Gorici dan su proveli vježbajući toleranciju
Vidi originalni članak

U razred ulazi pankerica s ludom crvenom irokezom i mlada poslovna žena u savršeno krojenom odijelu sa zalizanom pundžom.

Učenici u razredu moraju s nekoliko riječi na papiru opisati svoj prvi dojam. Jedna je to od radionica koju su proveli u velikogoričkoj Srednjoj strukovnoj školi koju polaze kuhari, konobari, frizeri, elektrotehničari itd. 

Organizirali su projektni dan na temu predrasuda i stereotipa - cilj je mladima pokazati kako niti jednom niti drugom nije mjesto u školi, društvu ili općenito u životu. Najbolje vrijeme da to nauče jest, smatraju njihove profesorice, upravo sad u tinejdžerskoj dobi kada razvijaju svoje vještine, stavove i samopouzdanje.

- Spomenuli smo teme poput stereotipa o rasama, vjerama, prehrani. Većina njih imala je istu predrasudu recimo o tome da su Talijani romantičari, Škoti škrti ili Arapi teroristi...Također, razbijali smo predrasude o tome da su žene lošije vozačice, o predebelim i premršavima ženama i muškarcima. Učenici su sami pripremali prezentacije, raspravljali s kolegama, a na kraju i postavili pitanje: Zar nije vrijeme da se promijenimo? - rekla je profesorica etike Sanja Gršetić. O svemu su razgovarali i kroz obradu bajke o Alisi u Zemlji čudesa.

- Život nije bajka, potrebno je mnogo žuljeva, proći mnogo različitih odnosa da bi u konačnici upoznali sami sebe i svoje vrijednosti i cijenili tuđe - rekla je profesorica etike. Tinejdžeri najčešće imaju i iskrivljena razmišljanja o prehrambenim navikama.

- Kada se spomene zdrava prehrana, pomisli se na makrobiotiku, dijete, isključivanje kruha, šećera, soli. No oni u periodu rasta i razvoja moraju steći naviku zdravog tanjura: sve namirnice u određenim količinama. Osim znanja koje dobiju izgrađuju samopoštovanje i sebe kao ljude - rekla je nastavnica Mirna Trumbetaš, stručna teorija kuharima i konobarima.

Socijalna pedagoginja Irena Simić ovakve projektne dane smatra velikom potrebom i uspjehom.

- Umjesto klasične nastave imamo dan projektnog tipa, obrađujemo teme iz građanskog odgoja kroz radionice, gledamo filmove, prezentacije. Svaki dan u ured mi dolaze djeca koja su žrtve, obraćaju mi se za savjet što o ljubavnim vezama, problemima s učenjem, što o obiteljskim problemima. U pozadini svakog sukoba među vršnjacima je neka predrasuda ili stereotip. 

Osim obrazovne komponente jako mnogo dajemo i za odgojnu. Slušamo naše učenike i pružamo im podršku koju trebaju - govori Irena. I ona i kolegica iz etike smatraju kako su otvorenost i povjerenje prema učenicima jako važni, o tome ovisi sve: hoće li dolaziti na nastavu, hoće li biti mirni i koliko će ih poštovati.

- Ovo je jako važno vrijeme, u prvim razredima koji su i imali prezentacije, baš sada su intenzivno krenule predrasude: o nacijama, vjerama... No ovakvim radionicama postaju sve tolerantniji i prihvaćaju različitosti - kaže Sanja Gršetić.

Lajkaj stranicu Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska na Facebooku

Pročitajte više o temi na stranici Bolje obrazovanje

Idi na 24sata

Komentari 6

  • HE-MAN 02.04.2015.

    Poštovani, Vaš komentar prekršio je pravilo broj 8 naših pravila komentiranja. Za ovaj prekršaj sankcija je lakša opomena. Trenutno imate 2 lake opomene i 1 težu opomenu u posljednjih tjedan dana. Ako sakupite tri, vaš korisnički račun bit će privremeno blokiran.

  • dobro jutro 02.04.2015.

    Tocno tema za ucenike strukovne skole,a sto se tice razlicitosti svugdje ima svega jer vise nema cistih nacija,znaci konkretno Talijani na sjeveru i jugu nisu niti blizu po nicemu pa ni po romantici

  • smilodon 02.04.2015.

    je , je i onda je došel svizac i ofarbal kravu u ljubičastu boju, a sve je to gledal djeda mraz iz dimnjaka, a navodno su i dva vilenjaka brali djetelinu ispred škole u velikoj gorici! kaj nije jučer bil prvi travanj?

Komentiraj...
Vidi sve komentare