To je to što me zanima!

U Hrvatskoj se cijepi sve manje djece, raste rizik od epidemija

Najveći pad procijepljenosti djece je u Dubrovačko-neretvanskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji, a prilično je zamjetan pad i u Primorsko-goranskoj i Osječko-baranjskoj županiji
Vidi originalni članak

Procijepljenost djece u Hrvatskoj u padu je u zadnjih pet godina, prvenstveno u predškolskoj dobi - do prije šest godina protiv ospica, rubeole i zaušnjaka bilo je cijepljeno 95 posto djece, a sada ih je 89,7 posto, upozorio je u srijedu na okruglom stolu "Cijepljenje – činjenicama protiv mitova" voditelj Službe za epidemiju zaraznih bolesti u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ) Bernard Kaić.

Pad broja cijepljene djece dogodio se prvi put u 30 godina, jer je procijepljenost od 1980-ih godina kontinuirano rasla, istaknuo je Kaić na skupu u organizaciji Koalicije udruga u zdravstvu.

Procijepljenost pada prvenstveno u predškolskoj dobi

"Do prije pet godina imali smo procijepljenost djece u predškolskoj i školskoj dobi za sva cjepiva iz obveznog programa cijepljenja iznad 90 posto, a sada ona pada, prvenstveno u predškolskoj dobi", rekao je Kaić.

Najveći pad procijepljenosti djece protiv ospica, rubeole i zaušnjaka zabilježen je u Dubrovačko-neretvanskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji, a prilično je zamjetan pad i u Primorsko-goranskoj i Osječko-baranjskoj županiji.

"Sve to povećava broj osjetljive djece, prvenstveno u predškolskoj dobi, što povećava rizik od izbijanja epidemija tih bolesti, kojih već dugo nemamo, a ako su se i pojavile bile su malog obuhvata. Jedino nas izvlači i dalje visoka procijepljenost u školskoj dobi, pa veliki dio djece koja u predškolskoj dobi propuste cijepljenje to nadoknadi kasnije", kaže Kaić. 

Pedijatrijski infektolog iz Klinike za zarazne bolesti "Fran Mihaljević" Goran Tešović smatra kako je problem necijepljenja djece "mrvicu prenapuhan", a temelji se na nekim istraživanjima koja nisu u cijelosti objektivna. Prema tim istraživanjima 10 posto ljudi ne cijepi svoju djecu, a 20 posto razmišlja da ih ne bi trebalo cijepiti protiv svih bolesti koje su u obveznom programu.

"Ti koji oklijevaju vjerojatno još uvijek cijepe djecu, no pitanje je dokle. Činjenica je, po službenim podacima HZJZ-a, da je za prvu dozu cjepiva protiv zaušnjaka, ospica i rubele u nekim dijelovima Hrvatske, u srednjoj i južnoj Dalmaciji, broj cijepljenih pao na oko 80 posto, a u nekim dijelovima i ispod 80 posto", kaže Tešović.

Najrealnija opasnost od epidemije ospica

Upozorava da je trenutno najrealnija opasnost od pojave epidemije ospica, budući da ta epidemije traje Rumunjskoj i Italiji. U Rumunjskoj je, navodi, preko 14.000 oboljelih s visokom smrtnosti od 34 umrla, dok je u Italiji više od 4000 oboljelih i dvoje umrlih, a kako su to zemlje u našoj neposrednoj blizini moguće je uvoz bolesti.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Pedijatar Milivoj Jovančević poručuje da je najvažnije roditeljima pružiti sve relevantne informacije i uputiti ih na izvore dodatnih informacija kako bi mogli odgovorno donijeti odluku o cijepljenju djeteta. U njegovoj je ambulanti cijepljeno preko 98 posto od 1600 djece. Ostalo su djeca s teškim kroničnim bolestima, kod kojih se mora pričekati sa cijepljenjem, te dvoje-troje zdrave necijepljene djece.

"Meni je bitno da su roditelji svjesni rizika ako ne cijepe dijete, odnosno kako izgledaju neke bolesti za koje praktički više ne znamo. Ne treba raditi preveliki 'presing', nije uloga pedijatra nagovaranje nego informiranje, kako bi u partnerskom odnosu donijeti odluku koja je najbolja za dijete", rekao je.

No, veliki je problem ako dijete treba ići u vrtić. "Dijete ne može ići u veliki kolektiv niti se od osoblja koje radi u predškolskim ustanovama može tražiti da preuzmu odgovornost da se dijete razboli", dodaje.

Strahove roditelja izazivaju mediji i Internet

Jovančević ističe da strahove kod roditelja uzrokuju razni mediji i dobrim dijelom Internet, jer ljudi ne mogu razlučiti koji su pouzdani izvori informacija. Primjer je autizam, čiju se pojavu pogrešno povezalo sa cijepljenjem, iako je stvari uzrok drugi.

Upozorava kako je i dosad bilo po jedno ili dvoje djece s ospicama koji su došli iz inozemstva, ali to nije dovelo do epidemije budući da su druga djeca zaštićena.

"No, moramo imati na umu da određene skupine ljudi nisu zaštićene od ospica - mlađi od godine dana, odnosno 300.000 djece, kronični bolesnici i velika populacija starijih koji se nisu cijepili u mladosti jer tada nije bilo cjepiva", kazao je Jovančević.

Teške nuspojave kod cijeljenja, koje se najčešće spominju kao razlog odbijanja cijepljenja djece, zapravo su iznimno rijetke, a najčešće nuspojave su povišena tjelesna temperatura i bol na mjestu uboda, koje variraju od cjepiva do cjepiva, rečeno je na skupu.

Idi na 24sata

Komentari 362

  • losangelesconfidential 21.09.2017.

    Dakle, ako roditelj ne zeli cijepiti dijete i ako mu se iz tog razloga nesto desi, momentalno glave na panjeve tim tzv. roditeljima. Koj je roditelj spreman zbog svojih uvjerenja o teorijama zavjere (ne govorim da nisu istinite) svoje vlastito dijete izloziti riziku? Ako se sva djeca cijepe onda nek se cijepi i tvoje dijete jer ako mu se nesto desi, zasluzio si svu bol koju ces prozivjeti zbog toga. Jer si ju sam stvorio.

  • jozabroz 21.09.2017.

    najnormalnije da pada broj,,kao gradani su obavezni cijepit djecu no moraju potpisat da to rade na svoju odgovornost te da nitko nece odgovarat za eventualne nus pojave ili komplikacije,,)))) pa di to ima?? ako gospoda koja nabavlja i daje djeci cjepiva ne zeli za nista bit odgovorni,postavlja se pitanje znaju li oni nesto sta gradani neznaju ili netko dobro zaradi na forsiranju tog i takvih cjepiva??

  • 20.09.2017.

    A zato ste uništili naš Imunološki, da danas bolje lobirate za ino farmaceutske divove kojima je profit, a ne zdravlje na prvom mjestu! Čekamo samo kada ćete djecu početi voditi na prisilna procjepljivanja, svašta je za očekivati od klike na vlasti!

Komentiraj...
Vidi sve komentare