To je to što me zanima!

Rupe u Zakonu: Banke nemaju rok za ugovor o konverziji

Neki dužnici nisu dobili još ni izračune jer su banke čekale posljednji tren. Mnogi ne mogu ući ni u digitalni kalkulator. Očajni su jer nemaju točne informacije
Vidi originalni članak

Rok u kojem banke moraju poslati prijedloge izračuna konverzije dužnicima s kreditima u švicarcima je istekao. Sad građani, prema Zakonu o konverziji, imaju 30 dana da na taj izračun pristanu ili da ga odbiju.

Ipak, mnogi klijenti izračun nisu dobili ni u zakonskom roku od 45 dana. Banke su im na svoje internetske stranice postavile kalkulatore s kojima mogu izračunati koliko će im biti novi anuitet kad kredit pretvore u eure, kolika glavnica, a kolike kamate. Ipak, većina dužnika ne može ni ući u digitalni kalkulator jer nemaju pin koji dobivaju s izračunom na adresu. Dužnici su očajni zato što nemaju točne informacije. Uz to sve, napominje Denis Smajo iz Franka, rupa u zakonu je što nije definiran točan rok u kojem taj ugovor banka i klijent moraju potpisati. Jedna je to od odredaba kojom je lako manipulirati.

- Tako je jedna poznanica dobila informaciju u banci kako će ugovor nakon što prihvati izračun riješiti u najkraćem mogućem roku, a druga da će ugovor potpisivati u ožujku - kaže Smajo.

Napominje kako je udruga tražila da Zakon bude stroži, ali da to nije prošlo. Pretpostavili su da bi banke mogle u koncept koji šalju dužnicima ubaciti “svoje” odredbe što se prošli tjedan pokazalo ispravnom pretpostavkom. Neke banke su dodale odredbu kojom se dužnici obvezuju platiti banci ako Ustavni sud ne odluči u njihovu korist. Ipak, Smajo se nada da do velikih manipulacija neće doći od strane banaka jer je Zakon o obveznim odnosima jasan, a glasi: “Ako je netko po Zakonu obvezan sklopiti ugovor, zainteresirana osoba može zahtijevati da se takav ugovor bez odgađanja sklopi”. Najgore su s izračunom prošli oni, objašnjava Smajo, kojima su otkazani krediti:

- Ako je nekome otkazan ugovor o kreditu jer ga nisu mogli plaćati, zatezne kamate su im pojele cijelu razliku iznosa između nove i stare glavnice.

I on i Goran Aleksić upozoravaju da će Udruga Franak tijekom idućeg tjedna izaći sa savjetima za dužnike.

- Zanima ih hoće li ostati nezakonite odredbe u aneksima, zašto je kamata tako velika, da li da potpišem aneks ako ostanu nezakonite odredbe u njemu... - nabraja Aleksić. Napominju i kako će rate većini biti veće, ali naglašavaju da je glavnica puno manja. Ministar Lalovac danas nam je rekao da je bankama rok 30 dana i da je svima u koristi da se što brže sve riješi. Najavio je i inspekcije bankama.

Idi na 24sata

Komentari 42

  • Guru 17.11.2015.

    Danas je najbolje dizati kredit u francima

  • jozabroz 16.11.2015.

    zato lalovac sve zna.. i suti mudro..)))

  • Caffe-bar Gemini 16.11.2015.

    Nema tu manipulacije. Sastavljanjem ugovora uz priloženi obračun, banka pristaje na ugovor, a on je zaključen ukoliko se klijent složi s ugovorom, ovjeri ga i dostavi banci u roku 30 dana od zaprimanja. Ugovor vrijedi od dana kada je napravljen obračun konverzije, a ne od dana kada je klijent potpisao ugovor, a to je 15.9.2015.g.

Komentiraj...
Vidi sve komentare