To je to što me zanima!

Šibenski sud bez lifta: Suborac morao nositi invalida na ročište

Jedino uz pomoć prijatelja koji me nosio na kat mogao sam pristupiti sobi na Prekršajnom sudu gdje mi je zakazano ročište, rekao je stopostotni invalid i hrvatski branitelja Alen Bračanov iz Vodica
Vidi originalni članak

Šibenik je u utorak svjedočio još jednom primjeru bešćutnosti pravosudnog sustava prema osobama s invaliditetom. Stopostotni hrvatski ratni vojni invalid prve skupine iz Vodica Alen Bračanov pod prijetnjom privođenja i(li) gubitka postupka koji se protiv njega vodi morao se u 9.15 sati pojaviti pred sutkinjom Mirjanom Belamarić u sobi 8 na Prekršajom sudu u Šibeniku.  No, Alen ne može hodati od kada je ranjen u rujnu 1991. godine, a soba 8. se nalazi na prvom katu zgrade bez lifta.

- Za slučaj da ne mogu doći ponuđena mi je opcija da pošaljem opunomoćenika. No, imam li ja novca da platim odvjetnika? Zar je za hrvatsko pravosuđe svaka osoba s invaliditetom koja se ne može popeti na prvi kat i nema za odvjetnika automatski kriva?  - rekao nam je Bračanov, koji je odlučio svoj problem s Prekršajnim sudom iskoristiti kako bi ukazao na krajnju neosjetljivost sustava prema osobama s invaliditetom.

 

- Mene će na prvi kat odnijeti prijatelj. No, što je s onima koji nemaju mladog i snažnog prijatelja? Što je sa svima ostalima koji zbog svog tjelesnog ili drugog hendikepa nemaju mogućnosti ostvariti svoja najosnovnija ljudska prava, poput ovog na pravično suđenje? Rampu za osobe s invaliditetom nema ni Županijski ni Općinski sud u Šibeniku, Katastar, ne može se ni na socijalno ni na mirovinsko... Do kada ćemo mi biti građani drugog reda? - pita se Bračanov.

Bračanova je do sobe 8 donio njegov prijatelj Mario Bilać, Vodičanin široj javnosti poznat kao jedan od trojice pripadnika Puma koji su 5. kolovoza 1995. godine s jarbola Kninske tvrđave skinuli rastavu 'RS Krajine'. 

- Bilo mi je mnogo teže penjati se na ovaj prvi kat nego tada na tvrđavu. Najteže mi je gledati što država radi ljudima koji su bili spremni dati život za nju i koji su pritom ovako teško stradali kao Alen. Za Alena će se uvijek pobrinuti njegovi prijatelji i suborci. No, što je s onim ljudima koji nemaju takve prijatelje, što je s civilnim invalidima, koji su u mnogo težem položaju? Mislim da je krajnje vrijeme da u slobodnoj i europskoj Hrvatskoj prestane diskriminacija prema hendikepiranima - rekao je junak Oluje Mario Bilać.

Prekršaj zbog kojeg se Alen Bračanov našao pred sudom nije težak. Radi se o sudjelovanju u svađi koja je okarakterizirana kao prekršaj protiv javnog reda i mira. Sutkinja ga je saslušala i odredila novo ročište, na kojoj će se Bračanov suočiti s osobom koja ga je prijavila. 

- Vjerujem da me u ovom slučaju neće osuditi i najmanji je problem ako se to dogodi. Pravi problem je to što bih, da nema Marija, bio unaprijed osuđen u bilo kakvom postupku - kaže Bračanov i apelira na institucije da počnu poštivati proklamirano pravo na pravično suđrnje i na osobe s invaliditetom.  

 

Idi na 24sata

Komentari 38

  • oko za oko pasta za zube 👻 22.08.2017.

    nije se trebao odazvati pa neka ga policajci nose

  • muskarac 22.08.2017.

    Gospodo branitelji javite se klemmu,glogoskom i laznim braniteljima koje stitite neka udjele stagod ne nama.. dovidjenja

  • hardcore1950 22.08.2017.

    Nemoj se svađat okolo pa nećeš imat tih problema penjanja po sudu, ima i drugih zgrada u kojima žive osobe sa invaliditetom ili starije osobe koje žive na višem katu, u ovoj državi ispada samo da su branitelji zakinuti

Komentiraj...
Vidi sve komentare