To je to što me zanima!

Skandalozno: U Srbiji izložili puške naših ubijenih branitelja

Srbija se u Vojnom muzeju u Beogradu hvali puškama ubijenih branitelja iz Vukovara. Uz to, Vojni muzej navodi da je to oružje 'ilegalnih hrvatskih formacija'
Vidi originalni članak

Dok vukovarske majke, žene, sestre i bake godinama tragaju za posmrtnim ostacima svojih najmilijih koji su stradali braneći Hrvatsku u Domovinskom ratu, u Srbiji izlažu njihove puške pod nazivom “Oružje nelegalnih formacija RH”.

Hrvatski branitelj i utemeljitelj pokreta Čuvari domovine - Ustanici Mario Maks Slaviček prije dva dana ovim povodom poslao je protestno pismo Vladi, Saboru i nadležnim ministarstvima tražeći od njih da od Srbije zahtijevaju popis brojeva oružja iz Vojnog muzeja na Kalemegdanu, informacije od Srbije gdje, pod kojim okolnostima, tko i kad je došao u posjed tog oružja imenom i prezimenom, tko ga je dostavio muzeju, pojašnjenje razloga nastanka zbirke pod nazivom “Oružje hrvatskih nelegalnih vojnih formacija” i tko je inicijator toga.

Željko Lukunić/Pixsell Mario Maks Slaviček

- Nitko mi nije odgovorio, no istodobno sam pisao i srpskoj vladi tražeći iste odgovore. Srbi godinama iskrivljuju hrvatsku povijest i istinu o Domovinskom ratu, a to je nedopustivo. Ovim jasno pokazuju da ne priznaju nastanak, legimitet, legalitet i suverenitet Hrvatske. Iz toga se jasno može iščitati njihov stav prema Hrvatskoj i u budućnosti - kaže Slaviček. 

U srpskom Vojnome muzeju potvrdili su nam priču o izloženom oružju čudeći se zašto se sad raspitujemo kad to izlažu godinama.

- Imamo i hrvatskog vojnika iz 5. st. pa za to nitko ne pita. Nije istina da piše nelegalnih formacija, nego piše paravojnih, a ono što vi nazivate Domovinski rat, mi nazivamo odcjepljenjem - kažu u muzeju.

Srbija kreira svoju povijest o Domovinskom ratu

24sata

Oružje i oprema nelegalnih formacija Republike Hrvatske, naziv je odjeljka iza kojeg se Srbija diči puškama ubijenih hrvatskih branitelja. Kažu da je to oružje godinama dio njihova muzeja i ne razumiju zbog čega je to sad zanimljivo Hrvatskoj.

Rehak: I ovime žele sakriti svoj neuspjeh stvaranja Velike Srbije

Ovo je velika sramota. Hrvatska ima svoj imidž, no našom šutnjom dopuštamo da nas pljuju i blate, a i to rade s našim postignućima, rekao je Danijel Rehak, predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora (HDLSKL).

Dodaje kako su Srbi tijekom okupacije Vukovara oružje odnijeli sa sobom i kako ga ne čudi da su dio arhivirali u vojnome muzeju. 

Davor Javorović/Pixsell Danijel Rehak

- Time pokušavaju sakriti svoj neuspjeh stvaranja Velike Srbije, odnosno svoj plan koji im je propao. Ne znam zašto hrvatsko rukovodstvo o tome ne vodi računa. Istina je da su nam Srbi vratili dio kulturne baštine, ali samo onaj uništeni. Hrvatsku ovaj slučaj ne zanima jer ionako planira ukinuti vojsku - dodao je Danijel Rehak.

Do objave broja nismo dobili nikakve odgovore od Vlade, Sabora, kao ni nadležnih ministarstava branitelja, unutarnjih, vanjskih poslova, obrane i kulture. No počeli su s prebacivanjem odgovornosti. Iz Ministarstva vanjskih poslove koje vodi Vesna Pusić napisali su nam: “Najljepše molimo da se obratite Ministarstvu obrane”. Uz njih su se kratko obratili i iz Sabora gdje su rekli da su obavijestili predsjednika Sabora i da će nam se javiti netko iz ureda. I to je sve od nadležnih institucija.

Pitanje kako je moguće da nitko iz Hrvatske do sada nije postavio pitanja Srbiji koja je prije dva dana postavio branitelj Mario Maks Slaviček, pojašnjava nam magistar kriminalistike Željko Cvrtila.

- Tako što naše institucije ništa ne znaju i ništa ne rade. Da ima političke volje za rješavanje ratnih zločina, netko bi došao i do tog oružja koje može biti dokaz u postupanju prema eventualnim ratnim zločinima počinjenim na području Hrvatske - kaže Cvrtila koji je, između ostalog, rukovodio istragom o kapetanu Draganu.

- Bio sam u MUP-u i osobno znam da se ništa po tim pitanjima ne radi. Najbolji dokaz tome je istraga koju sam vodio o kapetanu Draganu. Istraživali smo ga sa 16 godina zakašnjenja. Do tada nije bilo nikakve prijave protiv njega ni dokumentacije. U deset dana došli smo do svih podataka. Samo treba volje - kaže Cvrtila.

Iz muzeja su nam objasnili kako je riječ uglavnom o oružju koje je JNA zaplijenila iz Kikaševa Boeinga i da je nešto iz Vukovara i Karlovca. Podsjetimo, Anton Kikaš je Hrvat iz Toronta koji je 1991. godine sletio na Pleso s Boeingom 737 punim pješačkog i protuoklopnog naoružanja namijenjenog našoj vojsci. I oružje i Kikaš završili su u rukama vojnika JNA.

Svaka ima broj iza kojeg se krije ime i prezime branitelja

24sata Puške su naši ratni dokazi

Branitelj Mario Maks Slaviček kaže da je domovinu branio u ratu te da je “čuva i u miru”. 

- Nije to nikakvo Kikaševo oružje jer su kraj pušaka jasno naznačili o kakvom je oružju riječ i otkud im, pa primjerice piše: “...decembar 1991.” - kaže Slaviček. Dodao je kako Hrvatska mora sve napraviti da spriječi Srbiju da iskrivljuje povijest

Puške su, kaže, dokaz jer se za svaku po brojevima zna tko ju je koristio

- Po tome bismo bez poteškoća otkrili gdje počivaju naši suborci te tko je u tom ratu bio agresor i zločinac, a tko se branio - zaključio je.

Kolinda: Želim dobre susjedske odnose i politiku čistih računa

Ne slažem se s ničim što uznemirava ljude i što podiže strasti, a oni koji to rade moraju biti svjesni toga što rade, odgovorila je u petak predsjednička kandidatkinja HDZ-a Kolinda Grabar Kitarović tijekom posjeta Karlovcu na pitanje kako komentira što je u beogradskom muzeju izloženo oružje poginulih hrvatskih branitelja. 

Istaknula je da kada govorimo o odnosima između Hrvatske i Srbije moramo biti vrlo pažljivi da ne radimo ništa što bi moglo potaknuti negativno raspoloženje s jedne ili druge strane

- Ja sam definitivno za dobrosusjedske odnose, ali i za politiku čistih računa. Ono što me brinulo posljednjih dana, a i dalje me brine jesu Šešeljevi istupi koji je ponovno govorio o "Velikoj Srbiji", a da se nitko u Beogradu od vlasti nije stvarno i žestoko ogradio od takvih izjava. Tako se ne grade dobrosusjedski odnosi i kada budem predsjednica RH od prvoga dana ćemo raditi na tome da razvijamo stvarni odnos prijateljstva između Hrvatske i Srbije, ali temeljem politike čistih računa i rješavanjem otvorenih pitanja na civiliziran način - rekla je.

Idi na 24sata

Komentari 601

  • majamala 09.12.2014.

    i dok se mi prepucavamo,načelo masonske-cionstičke vlade,Svjetske elite glasi: Za nas je veoma bitno da ako je moguće nijedan rat ne donese teritorijalnu korist. Tako ćemo ratne učinke dovesti pod našu gospodarsku vlast, a narodi će u našoj pomoći vidjeti snagu naše prevlasti, a to će stanje obje zavađene strane staviti nama i našoj međunarodnoj agenturi na raspolaganje, koja vlada milijunima očiju i nazora bez ikakvih granica. Tada će naša međunarodna prava uništiti nacionalna prava, a mi ćemo vladati narodima isto onako kako upravljaju države u međusobnim odnosima svojih podanika.

  • 08.12.2014.

    Trebali bi nam vratiti sve to oružje, kao i slike, umjetnine, tehniku i sve ostalo što su nam pokrali. Osim toga trebaju javno priznati krivnju za agresiju, platiti nam ratnu odštetu, dati nam sve karte miniranih područja i naravno predati sve nestale osobe, odnosno otkriti gdje su zakopane !!!! Teko onda možemo biti susjedi!

  • malumunjena 08.12.2014.

    Sve to meni polako mirise na rat... Kriza je velika, ljudi su na kraju ludila i gladi. Vlada nije sposobna napraviti bilo sta... Nece ni dugo bit...

Komentiraj...
Vidi sve komentare